Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dopisanie partnera do własności mieszkania

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-03-01

Interesuje mnie dopisanie partnera do własności mieszkania. Żyjemy z partnerem w konkubinacie od 8 lat, wychowujemy wspólnie dziecko. Trzy lata temu partner wziął na siebie kredyt na mieszkanie, ale tak naprawdę zainwestowaliśmy w nie nasze wspólne pieniądze. Ja od dwóch lat nie pracuję, bo opiekuję się dzieckiem. Czy istnieje jakiś sposób, abym mogła zostać dopisana w 1/2 części do własności tego mieszkania, mimo że kredyt jest tylko na partnera? Czy bank dopisałby mnie do kredytu? Wiem, że w kontekście ewentualnej darowizny od partnera zostanę zaliczona do III grupy podatkowej. Jakie musiałabym ponieść koszty takiego dopisania?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Na wstępie wskazać należy, że konkubinat nie został uregulowany w żadnej ustawie. Przede wszystkim do stosunków konkubenckich nie ma zastosowania Kodeks rodzinny i opiekuńczy ani też zasady w nim przewidziane. W rezultacie do wzajemnych rozliczeń pomiędzy konkubentami stosować należy przepisy ogólne w zakresie praw majątkowych.

Konsekwencją tego jest odpowiednie stosowanie przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że mieszkanie zostało nabyte ze wspólnych środków choć ostatecznie jest ono własnością wyłączną partnera. W rezultacie nie mają zastosowania w tym miejscu przepisy dotyczące współwłasności, bowiem taka nie występuje. Co do nakładów dokonanych przez Panią na zakup mieszkania zastosowanie znaleźć mogą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Zgodnie z art. 405 K.c. – kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Przechodząc do zagadnienia dopisania Pani do mieszkania, w grę wchodzi testament lub darowizna. Jak słusznie Pani wskazała, w zakresie darowizny jest Pani zaliczana do III grupy podatkowej. Powoduje to, że zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – stawka podatku od nabytego w drodze darowizny udziału w mieszkaniu wyniesienie 2877 zł 90 gr + 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł. Zgodnie natomiast z art. 9 ust. 1 pkt. 3 ustawy – opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 4902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przykładowo, jeżeli wartość połowy mieszkania wynosi 100 000 zł, obliczenie podatku będzie wyglądało następująco:

100 000 – 4902 zł = 95098 zł

2877,90 + 20% x (95098 – 20556) = 2877,90 + 20% x 74542 zł = 2877,9 + 14908,40 = 17786,30 zł podatku

Oprócz podatku należy również opłacić taksę notarialną, bowiem wszelkie czynności dotyczące nieruchomości muszą posiadać formę aktu notarialnego.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej – obecnie maksymalna stawka wynosi od wartości:

  • do 3000 zł – 100 zł;
  • powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
  • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
  • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
  • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
  • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
  • powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.

Do powyższych stawek należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.

Odnośnie natomiast możliwości dopisania do kredytu, co do zasady, bank nie wnika w relacje współkredytobiorców. Jedynym warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej. Jeżeli po przeprowadzonej analizie bank stwierdzi, że posiada Pani zdolność kredytową, dopisze Panią do kredytu. Jednak nie widzę takiej konieczności. Partner może darować Pani połowę mieszkania i nadal pozostawać jedynym kredytobiorcą.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przekazanie mieszkania ze spadku córce a zapłata podatku

Niedawno mąż na mocy testamentu odziedziczył mieszkanie po swojej cioci, która była siostrą jego matki. Chciałby je po formalnym przyjęciu spadku przekazać...

Darowizny od ojca na zakup mieszkania, jego sprzedaż a zapłata podatku

W latach 2013-2014, w kilku transzach otrzymałem od ojca darowiznę w formie przelewu na konto dewelopera, od którego zakupiłem mieszkanie. Ostatnia...

Przekazanie akcji spółki w formie darowizny

Chciałbym przekazać akcje spółki w formie darowizny teściowi. Pomyślałem, że najpierw zrobię darowiznę żonie, a następnie ona przekaże...

Jaka jest różnica między testamentem a darowizną z punktu widzenia podatkowego?

Jestem opiekunką cioci (jest to siostra mojej mamy). Jest to osoba starsza i samotna. Wszystko co posiada (niewielki domek z działką) chce mi...

Podatek od otrzymanych pieniędzy

Ciocia w testamencie zapisała połowę działki mojej mamie. Jednak niedawno działka została sprzedana, a pieniądze ze sprzedaży trafiły na konto...

Sprzedaż nieruchomości ze spadku przed upływem 5-letniego okresu

W 2010 zmarła moja „przyszywana” babcia i pozostawiła mi spadek. Jestem więc w III grupie spadkobiorców (byłem jej pełnoprawnym...

Przekazanie udziału w mieszkaniu po zmarłej bratu a podatek od darowizny

Mama zmarła w 2014 r. i przekazała swoją część udziału w mieszkaniu (3/4) mojemu bratu, który chce ten udział przekazać mnie w formie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »