Autor: Adam Nowak
Mam pytanie odnośnie podatku od nieruchomości. Mój mąż ma odziedziczyć po swoich rodzicach zakład produkcyjny, tylko ostatnio wyszło na jaw, że hala, będąca częścią nieruchomości, wybudowana 30 lat temu, w ogóle nie występuje w deklaracji podatkowej dotyczącej podatku od nieruchomości. Zamówiliśmy wypis i wyrys z rejestru gruntów i tam hala jest naniesiona, powierzchnia się zgadza. Zapytałam w starostwie, czy jak budynek jest w wypisie, to czy jest legalny – odpowiedzieli, że tak, bo inaczej by go nie było w rejestrze. Dlaczego więc teściowie nie otrzymali żadnego pisma odnośnie obowiązku płacenia podatku? Nie wiemy, jak z tego wybrnąć, obawiamy się, że jak teraz zmienimy deklarację i wpiszemy stan faktyczny, to się upomną o lata wcześniejsze, ale tak naprawdę, skoro gmina nie wysłała żadnej informacji o obowiązku podatkowym, to nie wiemy, czy mogą żądać zapłaty wstecz. Jeszcze też jest bardzo dziwne, że w 2019 r. była dokonana inwentaryzacja przez geodetę i też widocznie się tego nie dopatrzył, ponieważ teściowie otrzymali informacje o wzroście podatku od nieruchomości, ale z powodu włączenia większego fragmentu gruntu jako związanego z działalnością gospodarczą, który wcześniej był odnotowany jako nieużytek rolny, ale żadnej informacji odnośnie hali.
W kwestii podatku od nieruchomości należy wskazać, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są właściciele. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy: Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Zgodnie zaś z art. 6 ust. 6 ustawy – osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru IN-1, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę obowiązku podatkowego.
W świetle powyższego należy podkreślić, że to na podatniku, czyli właścicielu, a nie na organie podatkowym, spoczywa obowiązek zgłoszenia nieruchomości do opodatkowania poprzez druk IN-1. To w oparciu o informację IN-1 organ podatkowy nakłada następnie decyzję w zakresie podatku od nieruchomości (art. 6 ust. 7 ustawy).
Dodatkowo podkreślmy, że zgodnie z art. 26 Ordynacji podatkowej to na podatniku spoczywa odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe.
Należy zatem wskazać, że organ podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości nie wysyła „z urzędu” decyzji na podatek od nieruchomości. Nie zbiera informacji czy też dokumentów i nie ustala samodzielnie podatku od nieruchomości (ewentualnie może jedynie skorygować deklarację w drodze przeprowadzonej weryfikacji poprzez kontrolę podatkową).
Dalej wskażmy, że w przypadku podatku od nieruchomości podatek jest ustalany przez organ podatkowy corocznie w drodze decyzji podatkowej. Na podstawie art. 68 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, gdy podatnik:
W konsekwencji w zakresie zobowiązań podatkowy za lata 2018 i wstecz – jeżeli organ podatkowy nie wydał w tym zakresie decyzji co do podatku od nieruchomości, to zobowiązanie podatkowe za te lata uległo przedawnieniu i po prostu wygasło. Powyższe potwierdzają również sądy administracyjne. Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 08.12.2020 r., I SA/Gd 456/20:
Niezłożenie informacji w sprawie podatku od nieruchomości (w której byłyby ujawnione kompletne i prawidłowe dane niezbędne do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego) powoduje, że zobowiązanie podatkowe nie powstanie dopiero wówczas, gdy decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Dla powstania obowiązku zapłaty podatku konieczne jest jednak wydanie decyzji i jej doręczenie. Wskażmy, że organ podatkowy nie może wydać decyzji (czy też zmienić decyzji już wydanych) w stosunku do osoby zmarłej. Wskażmy, że co do zasady niezłożenie informacji IN-1 oraz, co za tym idzie, brak zapłaty podatku, stanowi czyn zagrożony karą grzywny z Kodeksu karnego skarbowego (K.k.s.) – wysokość kary uzależniona jest od wysokości uszczuplenia podatku od nieruchomości i operuje różnymi stawkami.
Podatnik może jednak uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej poprzez skorzystanie z instytucji czynnego żalu, który uregulowany jest w art. 16 K.k.s. Otóż zgodnie z tym przepisem nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Jak już wskazaliśmy, okolicznością generującą obowiązek w podatku od nieruchomości jest nabycie prawa własności. W przypadku dziedziczenia nabycie prawa własności – zgodnie z art. 922-925 K.c. – następuje w dniu otwarcia spadku, czyli w dacie śmierci spadkodawcy.
W konsekwencji małżonek powinien w ciągu 14 dni, licząc od dnia śmierci spadkodawcy, złożyć informacje IN-1 do właściwego organu podatkowego i wykazać wszystkie grunty oraz nieruchomości. W oparciu o tę informację organ wyda decyzję wobec małżonka. Jeżeli termin ten został przekroczony, należy dołączyć wspomniany wyżej czynny żal.
Małżonek nie będzie ponosił odpowiedzialności za poprzednie lata podatkowe, w których to jego spadkodawca niepoprawnie wskazał podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Po pierwsze, nie był w tym czasie podatnikiem (bo nie był właścicielem). Po drugie, jak zauważyliśmy, organ podatkowy nie może skorygować decyzji już wydanych i wydać nowej decyzji wobec osoby nieżyjącej. Zgodnie z art. 21 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe powstaje w dacie doręczenia decyzji ustalających wysokość podatku, a zmarłemu nijak decyzji doręczyć się nie da.
Ukryty garaż na działce
Pani Katarzyna odziedziczyła dom jednorodzinny po swoich rodzicach. Podczas przeglądu dokumentów odkryła, że wolnostojący garaż, który jej ojciec wybudował 15 lat temu, nigdy nie został zgłoszony do opodatkowania. Obawiając się zaległości podatkowych, zgłosiła się do urzędu gminy z formularzem IN-1, dodając czynny żal. Urzędnicy potwierdzili, że podatek będzie naliczany od bieżącego roku, a zaległości sprzed pięciu lat uległy przedawnieniu.
Zapomniany budynek gospodarczy
Pan Piotr odziedziczył gospodarstwo rolne, na którym znajdował się budynek gospodarczy wybudowany przez dziadka. Budynek ten nigdy nie został zgłoszony do opodatkowania, choć widniał w ewidencji gruntów i budynków. Po konsultacji z prawnikiem Pan Piotr dowiedział się, że może złożyć zaległe deklaracje podatkowe wraz z czynem żalu i uniknąć grzywny za wcześniejsze niezgłoszenie budynku.
Brak zgłoszenia hali magazynowej
Rodzina Nowaków odziedziczyła halę magazynową, która od 20 lat była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie została ujęta w deklaracji podatkowej. Po odkryciu tego faktu podczas porządkowania dokumentacji, zgłosili nieruchomość do opodatkowania i wyjaśnili sytuację w urzędzie gminy. Dzięki temu uniknęli kary, a zaległe zobowiązania ograniczyły się jedynie do ostatnich pięciu lat, zgodnie z zasadą przedawnienia.
Nieuregulowanie podatku od nieruchomości po otrzymaniu spadku może prowadzić do niepotrzebnych problemów, jednak istnieją rozwiązania pozwalające wyjść z trudnej sytuacji. Kluczowe jest szybkie zgłoszenie nieruchomości i budynków do opodatkowania oraz skorzystanie z instytucji czynnego żalu, by uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej. Dzięki przedawnieniu zobowiązań podatkowych zaległości sprzed pięciu lat mogą nie zostać wyegzekwowane.
Oferujemy kompleksowe wsparcie w sprawach związanych z podatkiem od nieruchomości, w tym przygotowanie deklaracji, analizę zaległości i sporządzenie czynnego żalu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. 1991 nr 9 poz. 31
2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926
3. Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy - Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930
4. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika