Indywidualne Porady Prawne
Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-02-11
Chciałbym przekazać akcje spółki w formie darowizny teściowi. Pomyślałem, że najpierw zrobię darowiznę żonie, a następnie ona przekaże darowiznę swojemu ojcu. Czy umowy darowizny muszą być sporządzone w postaci aktów notarialnych? Czy jest jakieś ograniczenie czasowe między tymi dwoma darowiznami?
»Wybrane opinie klientów
Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych akcje są zbywalne (art. 337 K.s.h.). Przez zbycie rozumie się nie tylko sprzedaż, ale i darowiznę akcji. Co do zasady akcje stanowią własność akcjonariusza, którą mogą swobodnie dysponować. Jedyne ograniczenie może dotyczyć akcji imiennych. Otóż statut spółki może przewidywać, że zbycie akcji imiennych uzależnione jest od zgody spółki.
Sama darowizna uregulowana jest w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 888 K.c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jak stanowi art. 890 K.c. oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. W rezultacie nie ma bezwzględnego obowiązku zawierania umowy darowizny w formie aktu notarialnego (tak jak przykładowo jest to w przypadku nieruchomości). Naturalnie dla celów dowodowych i ewentualnych sporów dużo lepiej jest skorzystać z takiej formy.
Przepisy Kodeksu cywilnego w zakresie darowizny nie wprowadzają żadnego limitu czasowego pomiędzy jedną darowizną a drugą. Oznacza to, że osoby mogą swobodnie darować składniki majątku niemal natychmiast. Znane są nawet przypadki, gdzie dwie darowizny dokonywane są jednocześnie u tego samego notariusza. W rezultacie żaden przepis prawa nie ogranicza możliwości dokonania darowizny przez Pana dla małżonki, a następnie przez małżonkę swojemu ojcu od razu.
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Warto również zastanowić się nad skutkami podatkowymi takiej darowizny. Co do zasady darowizny podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podatnicy mają jednak możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 4a ustawy. W myśl tego przepisu zwalnia się od podatku darowizny dokonane pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Uwaga – za członka najbliższej rodziny nie jest uznawany teść/teściowa. W konsekwencji bardzo dobrym rozwiązaniem jest w Pana przypadku dokonanie dwóch darowizn, tj. od Pana dla żony i od żony dla ojca. Operacja taka pozwala na całkowite zwolnienie tych transakcji od podatku.
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest dokonanie przez obdarowanego zgłoszenia faktu nabycia darowizny do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny na druku SD-Z2. W opisanym przypadku takiego zgłoszenia dokonać musi najpierw małżonka, a następnie teść. Jeżeli darowizna dokonywana jest w formie aktu notarialnego obowiązek zgłoszenia darowizny przechodzi na notariusza.
Dodatkowo na marginesie mogę wskazać, że taka darowizna akcji nie spowoduje również żadnych konsekwencji dla Pana w świetle podatku dochodowego. Potwierdził to w interpretacji indywidualnej z 29 stycznia 2014 r., sygn. IPTPB2/415-716/13-2/KR – Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi:
„Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza dokonać darowizny posiadanych akcji oraz udziałów w spółkach kapitałowych z siedzibą na terytorium Polski na rzecz swojej żony. Darowizna Aktywów nastąpi do majątku odrębnego żony. Wnioskodawca nie otrzyma w zamian od żony jakiegokolwiek świadczenia pieniężnego, ani niepieniężnego z tytułu dokonanej darowizny.
Z treści wskazanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że ustawodawca enumeratywnie określił przypadki i zdarzenia, w wyniku których powstaje przychód z kapitałów pieniężnych. W tych przypadkach jest mowa o odpłatnym zbyciu, realizacji praw, objęciu w zamian. Wśród sytuacji skutkujących powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych nie wymieniono przypadków, w których podatnik daruje, a więc dokona zbycia o charakterze nieodpłatnym udziałów. Mając na uwadze powyższe uregulowania zawarte w cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że wskutek przekazania akcji oraz udziałów w spółkach kapitałowych z siedzibą na terytorium Polski w formie darowizny na rzecz żony Wnioskodawcy, u Wnioskodawcy nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli Wnioskodawca nie otrzyma jakiegokolwiek ekwiwalentu za darowane akcje oraz udziały, tak w momencie zawarcia umowy, jak i w przyszłości.
W konsekwencji powyższych uregulowań stwierdzić należy, że w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, przekazanie przez Wnioskodawcę darowizny w postaci akcji oraz udziałów w spółkach kapitałowych z siedzibą na terytorium Polski na rzecz żony Wnioskodawcy, fakt dokonania darowizny, czyli nieodpłatne zbycie akcji oraz udziałów nie skutkuje po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym obowiązkiem podatkowym w podatku dochodowym.”
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Mam pytanie dotyczące darowizny od dziadków. Otóż, dwóch dziadków i babcia, czyli trzech darczyńców wpłacało na konto wnuka środki pieniężne od kilku lat. Na koniec zeszłego roku uzbierała się kwota około 20 tys. zł. Darczyńcy dalej chcą płacić wnuczkowi pieniądze. Co wnuk musi zgłosić do urzędu skarbowego?
Niedawno mąż na mocy testamentu odziedziczył mieszkanie po swojej cioci, która była siostrą jego matki. Chciałby je po formalnym przyjęciu spadku przekazać naszej dorosłej córce, która nie posiada własnego lokum. Czy w tej sytuacji trzeba będzie zapłacić podatek? Jakie są ewentualnie możliwości uniknięcia podatku?
Ciotka chce mi przekazać własnościowe mieszkanie. Ze względu na stopień pokrewieństwa byłaby to II grupa podatkowa. Własnego mieszkania nie posiadam, mieszkam w domu, który jest własnością córki. Jaka forma przekazania byłaby najbardziej korzystna ze względów podatkowych? Czy w takim przypadku wchodzi w grę darowizna za opiekę?
W latach 2013-2014, w kilku transzach otrzymałem od ojca darowiznę w formie przelewu na konto dewelopera, od którego zakupiłem mieszkanie. Ostatnia transza miała miejsce we wrześniu 2014 r. W bieżącym roku podjąłem decyzję o zakupie większego mieszkania, które aktualnie jest w budowie (przewidywana data oddania to połowa 2019 r.). Brakującą kwotę (ok. 250 tys.) otrzymałem od ojca w formie kolejnej darowizny i zobowiązałem się do oddania mu tego pierwszego mieszkania (zapewne w formie darowizny) po przeprowadzce do nowo wybudowanego. Jeśli ojciec będzie chciał to pierwsze mieszkanie sprzedać w ciągu 5 lat od tej darowizny, czy będzie musiał zapłacić podatek? Czy lepiej by było, gdybym to ja sprzedał to pierwsze mieszkanie i oddam ojcu gotówkę w formie darowizny? Jeśli tak, kiedy najwcześniej mógłbym sprzedać mieszkanie, abym sam nie zapłacić dużego podatku?
Jestem opiekunką cioci (jest to siostra mojej mamy). Jest to osoba starsza i samotna. Wszystko co posiada (niewielki domek z działką) chce mi podarować. Posiadam sporządzony u notariusza testament, ale jako że nie jestem najbliższą rodziną musiałabym zapłacić duży podatek. Czy lepiej przyjąć spadek na podstawie testamentu, czy jeszcze za życia cioci umową darowizny? Jaka jest różnica między testamentem a darowizną z punktu widzenia podatkowego? Czy jest taka możliwość, aby ciocia przekazała domek mojej mamie, a mama podarowała go mnie?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika