Dlaczego warto założyć firmę w Czechach

Autor: Artykuł Partnera

W poszukiwaniu metod optymalizacji biznesowej i odejścia od “Polskiego Ładu” wielu polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do Czech. Czeski system podatkowy co do zasady sprzyja podatnikom i oferuje korzystne warunki do rozwoju biznesu. Czy warto prowadzić działalność gospodarczą na terenie Czech i na jakie korzyści może liczyć przedsiębiorca?

Dlaczego warto założyć firmę w Czechach

Jakie formy działalności gospodarczej są dostępne w Czechach?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach wiąże się z koniecznością wyboru jednej z dostępnych form organizacyjno-prawnych. Polscy przedsiębiorcy mogą wybrać takie same modele biznesu, jak obywatele czescy, tj.:

 • s.r.o., czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
 • a.s., spółka akcyjna;
 • v.o.s., czyli spółka jawna;
 • k.s., spółka komandytowa.

Firma w Czechach może być też jednoosobową działalnością gospodarczą. Warto zwrócić uwagę, że między Polską a Republiką Czeską obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Uzyskując czeską rezydencję podatkową podatnik będzie płacił podatki w Czechach, co pozwoli na czerpanie większych korzyści z prowadzenia działalności.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach?

Jednoosobowa działalność gospodarcza polega na prowadzeniu własnej firmy przez osobę fizyczną. Aby założyć JDG na terenie Republiki Czeskiej trzeba złożyć komplet dokumentów w jednym z tzw. Czech Point’ów albo Urzędzie ds. działalności gospodarczej. Wpis firmy w Czechach jest dokonywany w terminie 5 dni. Firmę można założyć też zdalnie. Niezbędna dokumentacja obejmuje m.in.:

 • dowód osobisty;
 • zgłoszenie rejestracyjne oraz o niekaralności;
 • zaświadczenie o prawie do lokalu, w którym będzie prowadzona działalność;
 • zaświadczenie o wniesieniu opłaty od zgłoszenia.

Działalność koncesjonowana wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściwego organu. Jeżeli przedsiębiorca wybrał założenie firmy przez Centralny Punkt Rejestracji, zgłoszenie jest automatycznie przekazywane do urzędu skarbowego i odpowiednika ZUS (tzw. Czeska Administracja Ubezpieczenia Społecznego). W przeciwnym razie trzeba zgłosić się osobno do US oraz w okręgowym zakładzie ubezpieczeń społecznych jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne. Ubezpieczenie zdrowotne jest fakultatywne. Wysokość ubezpieczenia społecznego jest obliczana od podstawy wymiaru, czyli 50% dochodu przedsiębiorcy, przy czym stanowi niespełna 30% wyliczonej kwoty.

Czy warto prowadzić firmę na własny rachunek w Czechach?

Sama rejestracja firmy Czechach w duży stopniu przypomina zakładanie działalności jednoosobowej w Polsce, dlatego polskim przedsiębiorcom wiele mechanizmów będzie wydawało się znajome. Pytanie brzmi, czy takie rozwiązanie się opłaca? Prowadzenie biznesu u południowego sąsiada to przede wszystkim:

 • bardzo wygodne, ryczałtowe formy rozliczania dochodu;
 • atrakcyjny podatek dochodowy dla dobrze zarabiających przedsiębiorców;
 • dostęp do jednolitego formularza rejestracyjnego;
 • korzystne rozliczanie samochodów firmowych;
 • niższy bazowy VAT niż w Polsce (21%) oraz dwie stawki obniżone;
 • możliwość wyboru zryczałtowanych kosztów prowadzenia działalności (od 30 do nawet 80%)
 • proaktywne podejście urzędników oraz urzędów czeskich.

Z drugiej strony warto przeliczyć, czy czeski ZUS nie okaże się wyższy niż polski i czy na pewno przedsiębiorca dotrze do czeskich kontrahentów.

 

Czy firma w Czechach to dobry wybór dla polskiego przedsiębiorcy? W wielu przypadkach może się okazać, że właśnie tak będzie. W razie wątpliwości co do formy własnej działalności warto rozważyć kontakt z kancelarią prawną specjalizującą się w zakładaniu działalności gospodarczej za granicą.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »