Autor: Artykuł Partnera
W poszukiwaniu metod optymalizacji biznesowej i odejścia od “Polskiego Ładu” wielu polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do Czech. Czeski system podatkowy co do zasady sprzyja podatnikom i oferuje korzystne warunki do rozwoju biznesu. Czy warto prowadzić działalność gospodarczą na terenie Czech i na jakie korzyści może liczyć przedsiębiorca?
Prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach wiąże się z koniecznością wyboru jednej z dostępnych form organizacyjno-prawnych. Polscy przedsiębiorcy mogą wybrać takie same modele biznesu, jak obywatele czescy, tj.:
Firma w Czechach może być też jednoosobową działalnością gospodarczą. Warto zwrócić uwagę, że między Polską a Republiką Czeską obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Uzyskując czeską rezydencję podatkową podatnik będzie płacił podatki w Czechach, co pozwoli na czerpanie większych korzyści z prowadzenia działalności.
Jednoosobowa działalność gospodarcza polega na prowadzeniu własnej firmy przez osobę fizyczną. Aby założyć JDG na terenie Republiki Czeskiej trzeba złożyć komplet dokumentów w jednym z tzw. Czech Point’ów albo Urzędzie ds. działalności gospodarczej. Wpis firmy w Czechach jest dokonywany w terminie 5 dni. Firmę można założyć też zdalnie. Niezbędna dokumentacja obejmuje m.in.:
Działalność koncesjonowana wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściwego organu. Jeżeli przedsiębiorca wybrał założenie firmy przez Centralny Punkt Rejestracji, zgłoszenie jest automatycznie przekazywane do urzędu skarbowego i odpowiednika ZUS (tzw. Czeska Administracja Ubezpieczenia Społecznego). W przeciwnym razie trzeba zgłosić się osobno do US oraz w okręgowym zakładzie ubezpieczeń społecznych jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne. Ubezpieczenie zdrowotne jest fakultatywne. Wysokość ubezpieczenia społecznego jest obliczana od podstawy wymiaru, czyli 50% dochodu przedsiębiorcy, przy czym stanowi niespełna 30% wyliczonej kwoty.
Sama rejestracja firmy Czechach w duży stopniu przypomina zakładanie działalności jednoosobowej w Polsce, dlatego polskim przedsiębiorcom wiele mechanizmów będzie wydawało się znajome. Pytanie brzmi, czy takie rozwiązanie się opłaca? Prowadzenie biznesu u południowego sąsiada to przede wszystkim:
Z drugiej strony warto przeliczyć, czy czeski ZUS nie okaże się wyższy niż polski i czy na pewno przedsiębiorca dotrze do czeskich kontrahentów.
Czy firma w Czechach to dobry wybór dla polskiego przedsiębiorcy? W wielu przypadkach może się okazać, że właśnie tak będzie. W razie wątpliwości co do formy własnej działalności warto rozważyć kontakt z kancelarią prawną specjalizującą się w zakładaniu działalności gospodarczej za granicą.
Zapytaj prawnika