Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż towaru kontrahentom z Ukrainy

Marcin Sądej • Opublikowane: 2019-03-20

Sprzedaję towar kontrahentom z Ukrainy – sprzedaż po cenach netto dla firm. Towar jest odprawiamy przez agencję celną, z której otrzymujemy potwierdzenie – komunikat IE599, że towar przekroczył granicę. Z naszej strony dopełniamy wszelkich obowiązków przy sprzedaży i wywozie towaru poza UE. Mam jednak kilka pytań: Jak sprawdzić, czy towar, za który kontrahent z Ukrainy zapłacił i został wywieziony z Polski, a my otrzymaliśmy komunikat IE599, rzeczywiście trafił do tego kontrahenta, który jest na fakturze eksportowej? Czy coś nam grozi, jeżeli kontrahent nie zarejestrował (nie przyjął na stan) zakupionego towaru w firmie, na którą jest F/V eksportowa? Dodam, że przelewy otrzymujemy z banku polskiego, konto nie jest firmowe i jest zarejestrowane na osobę trzecią. Czy polski fiskus nie będzie miał wątpliwości do co legalności naszych transakcji? Oczywiście z naszej strony transakcja jest zarejestrowana i odprowadzamy podatek dochodowy od kwoty netto.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr
Bardzo dobry serwis, łatwy w obsłudze; szybka, wyczerpująca odpowiedź
Patrycja, 40 lat
Szybka i fachowa opinia prawna z odwołaniem się do konkretnych artykułów Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, która pomogła mi podjąć decyzję odnośnie podjęcia nowej pracy podczas okresu wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy bez obaw, że łamię prawo. 
Iwona, 37 lat
Odpowiedz od Państwa błyskawiczna, rzetelna, fachowa, w punkt. Bardzo mi pomogła! Dzięki niej odważyłam się nie będąc prawnikiem złożyć skutecznie rozwiązać samodzielnie problem prawny, Złożyć pozew i wygrać sprawę !!! Jesteście rewelacyjni !!!
Iwona, 48 lat, recepcjonista w hotelu
Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię
Brygida
Możliwość skorzystania z porady prawnej nia wychodząc z domu w tak krótkim czasie, no i fachowa i wyczerpująca odpowiedź.
Robert, 49 lat, Pracownik fizyczny
Bardzo dziękuję za pomoc. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Kontakt był łatwy, szybki i wygodny. 
Katarzyna, 28 lat
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź
Mirek
Dziękuję za szczegółowe odpowiedzi i przekierowanie to lokalnego prawnika!
Tm, IT, 39 lat
Jestem bardzo zadowolona z udzielonych rad. Porada nie skończyła się jednym e-mail. Na moje wątpliwości czy zapytania otrzymywałam błyskawicznie konkretne odpowiedzi. Zaznaczam ,że sprawa była trudna i złożona. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba na pewno skorzystam z eporady24.pl.
Danuta
Ocena 5 z plusem. Wszystkie zasady określone w regulaminie eporady24 są przejrzyste i konsekwentnie realizowane. Dziękuję Pani Mecenas Katarzynie Bereda za poświęcony czas i skuteczność jej działań. 
Joanna
Już korzystałam i dostałam dokładną odpowiedz
Halina, emeryt/nauczyciel/
Pierwszy raz korzystam z usług doradcy podatkowego, do tego przez kancelarię internetową. Dwa razy zadawałam pytania dodatkowe. Za każdym razem dostałam wyczerpujące i co najważniejsze konkretne odpowiedzi. To że nie musiałam nigdzie iść i się umawiać w bardzo dla mnie pracowitym okresie, było dla mnie idealnym rozwiązaniem.
Małgorzata, 58 lat, pracownik tv
Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę, odpowiedzi były udzielane szybko i wyczerpująco, mimo dużej ilości danych do przeanalizowania i złożoności pytań.
Ewa
Bardzo profesjonalne podejście do mojego problemu i szybka pomoc. 
Kamil, Kamil
Wyczerpująca odpowiedz i możliwość dopytania szczegółów
Andrzej, 72 lata, emeryt
Polecam. Odpowiedzi są wyczerpujące. Moje wątpliwości zostały rozwiane i wiem na czym \"staję\"
Grażyna, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję za szybką i kompetentną odpowiedź. Uspokoiła mnie Pani. Miałam z różnych źródeł sprzeczne informacje, szczególnie, że problem dotyczy przełomu roku.
Joanna
Po zadaniu pytania w interesującej mnie sprawie, otrzymałem dość szybko odpowiedź . Odpowiedź jest w mojej ocenie wyczerpująca mam nadzieję, będzie przydatna w wyjaśnianiu sprawy.
Czesław
Informacje prawne o jakie się pytałem zostały mi udzielone w sposób dla mnie bardzo zrozumiały i czytelny :)
Wiesław
Szybko, konkretnie i bez zbędnych zawiłości prawniczego języka. Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
Anna, nauczycielka, 46 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje zapytanie otrzymałam odpowiedź wyczerpującą faktyczny stan prawny mojej sprawy oraz wskazówki może nie do rozwiązania mojego problemu ale przynajmniej wiem jak spróbować \"ugryźć\" problem. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłaną poradą prawną tym bardziej, że prawdopodobnie uniknęłam niepotrzebnego szarpania się i związanych z tym kosztów.
Regina, 64 lata
Profesjonalnie i na temat. Polecam.
Wojtek
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na moje pytania były jasne, szybkie i rzetelne. To najlepszy serwis, jakiego znam.
Ricardo, emeryt, 71 lat
Szybka odpowiedź
Henryk
Dziękuję, wszystko jasne.
Agnieszka, księgowa
Dziękuję bardzo za odpowiedzi na moje pytania - obszerne, poparte podstawą prawną. POLECAM
Bożena, 61 lat, ekonomista
Po opłaceniu usługi nie czekałam zbyt długo na poradę,uzyskałam odpowiedz na której mi bardzo zależało,jeżeli będę kiedykolwiek miała problem na pewno z  skorzystam
Elżbieta
Witam. Odpowiedź szybka. Szkoda że dwie różne osoby pracowały nad sprawą, wycena i porada. Ale jak na moje chaotyczne przedstawienie sytuacji i zadane pytanie, odpowiedź zadowalająca choć nie wyczerpująca lecz poparta podstawą prawną i dająca nadzieję na wyczerpującą pomoc po kolejnym kontakcie. Unikalne podejście, możliwość zadania kolejnych pytań ! 
Anna, sprzedawca, 45 lat

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy VAT – przy eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%. W myśl natomiast art. 41 ust. 6-6a ustawy – stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Dokumentem tym jest w szczególności:

1) dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez właściwy organ celny wydruk tego dokumentu;

2) dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

3) zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny.

Jak zatem wynika z powyższych przepisów, warunkiem zastosowania stawki 0% przy eksporcie jest posiadanie dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza UE. Powyższy katalog nie odnosi się do dokumentów potwierdzających przywóz (odbiór) towaru przez nabywcę.

 

Trzeba jednak wskazać, że organy podatkowe badają nie tylko, czy podatnik posiada dokumenty potwierdzające wywóz towaru, ale również okoliczności, czy sam eksport rzeczywiście miał miejsce. Zgodnie bowiem z treścią art. 2 pkt 8 ustawy VAT – przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

– jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.

W definicji podkreślono zatem okoliczność, że eksport jest rodzajem dostawy towarów. Na gruncie ustawy VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem tak jak właściciel. Zdaniem organów podatkowych oraz sądów administracyjnych w przypadku eksportu muszą być zidentyfikowane i określone dwie strony umowy oraz musi dojść do wydania towaru.

Przykładowo WSA we Wrocławiu w wyroku z 31.08.2011 r., I SA/Wr 1240/10, stwierdził:

„W przedmiotowej sprawie trudno jest stronie skarżącej przypisać cechę sumiennego przedsiębiorcy. Spółka wystawiała faktury VAT i dokumenty SAD w oparciu o dane przedstawiane przez podmioty, które nie miały umocowania do działania w imieniu nabywców. Wykazywane dane były danymi niekompletnymi. Okoliczności dokonywania spornych transakcji, takie jak: uzyskiwanie danych nabywców na telefon, płatności gotówką lub poprzez konta bankowe innych podmiotów, brak wiedzy na temat osób dokonujących transportu, czy osób nabywców nie pozwalają stwierdzić, że strona dokonała należytej staranności dokonując spornych transakcji. Co więcej, przedsiębiorca świadomy takich okoliczności powinien zachować szczególną ostrożność w handlu z podmiotami z Ukrainy. Niewątpliwie towar wyszedł poza terytorium Polski (Wspólnoty), co wynika z dokumentów wywozu, jednakże dokumenty strony, a następnie materiał zebrany w toku postępowania podatkowego, nie pozwalają stwierdzić, kto był rzeczywistym nabywcą towarów. Brak możliwości stwierdzenia rzeczywistych nabywców towarów powoduje, że zasadnie organy podatkowe opodatkowały sporne transakcje jako sprzedaż krajową, albowiem transakcje te nie spełniły definicji eksportu towarów przewidzianej w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT.”

Natomiast NSA w wyroku z 19 lutego 2013 r., sygn. akt I FSK 390/12, wyjaśnił, że:

„Aby daną czynność uznać za eksport towarów, niezbędne jest wystąpienie wszystkich przesłanek wynikających z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, tj. wywóz z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, potwierdzenie wywozu przez urząd celny oraz dokonanie tego wywozu w wykonaniu dostawy towarów przez dostawcę lub w jego imieniu. W okolicznościach rozpoznawanej sprawy niekwestionowane jest spełnienie dwóch pierwszych warunków do uznania spornych czynności za eksport, natomiast rację ma Sąd I instancji, stwierdzając, że wywóz telefonów komórkowych nie nastąpił w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT, z uwagi na brak potwierdzenia istnienia odbiorcy towaru.”

Chciałbym również zwrócić Pana uwagę na treść wyroku WSA w Warszawie z 27.06.2017 r., III SA/Wa 1722/17:

Podsumowując stwierdzić należy, iż w ramach postępowania kontrolnego ustalono, że w 2007 r. Spółka wystawiła na rzecz podmiotów ukraińskich faktury, które zakwalifikowała jako eksport towarów, rozliczając je w deklaracjach VAT za poszczególne okresy rozliczeniowe ze stawką 0%, przy czym podmioty widniejące jako odbiorcy towaru wykazanego na zakwestionowanych fakturach VAT nie weszły w posiadanie tych towarów, nie dysponowały nimi jak właściciel, nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, co zostało potwierdzone również przez ukraińskie władze podatkowe i celne. Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że jeżeli dokonano wywozu towarów do nieistniejącego podmiotu lub gdy na fakturze dokumentującej czynność wymieniono firmę nieistniejącą, to nie ma miejsca dostawa towaru w ujęciu art. art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT, więc nie można uznać tej transakcji za zrealizowany eksport towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 ww. ustawy.

Podsumowując, należy stwierdzić, że zastosowanie zwolnienia z prawem do odliczenia (zastosowanie stawki 0% VAT) w eksporcie towarów zależy również od dobrej wiary podatnika. W przedmiotowej sprawie trudno jest stronie skarżącej przypisać cechę sumiennego przedsiębiorcy. Spółka wystawiała faktury VAT i dokumenty SAD w oparciu o dane przedstawiane przez podmioty, które posiadały nieważne pełnomocnictwa lub nie posiadały prawdziwych adresów prowadzenia działalności gospodarczej. Także nie posiadały ważnych dokumentów uprawniających do rozliczeń podatku VAT. Nie ulega wątpliwości, że wykazywane dane były danymi niekompletnymi. Okoliczności dokonywania spornych transakcji, takie jak: płatności gotówką lub poprzez konta bankowe innych podmiotów, nieścisłości w numeracji faktur, dokonywanie płatności gotówką lub w kwotach nieprzekraczających limitów nadzoru ze strony organów podatkowych, brak w istocie wiedzy na temat osób dokonujących transportu, czy osób nabywców nie pozwalają stwierdzić, że strona dochowała należytej staranności, dokonując spornych transakcji. Niewątpliwie towar wyszedł poza terytorium Polski (Wspólnoty), co wynika z dokumentów wywozu, jednakże dokumenty strony a następnie materiał zebrany w toku postępowania podatkowego nie pozwalają stwierdzić, kto był rzeczywistym nabywcą towarów. Z pewnością nabywcami tymi nie były podmioty wykazane na fakturach VAT i dokumentach SAD. Brak możliwości stwierdzenia rzeczywistych nabywców towarów powoduje, że zasadnie organy podatkowe opodatkowały sporne transakcje jako sprzedaż krajową, albowiem transakcje te nie spełniły definicji eksportu towarów przewidzianej w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT.”

Analiza powyższych wyroków prowadzi do wniosku, że organy podatkowe kwestionują taki eksport, gdzie nie można zidentyfikować nabywcy i dochodzi do fikcyjnej transakcji. Naturalnie, jak zawsze w tego typu sprawach, brane pod uwagę są kryteria dobrej wiary podatnika oraz zachowania należytej staranności. W konsekwencji, jeżeli podatnik udowodni, że podjął wszelkie racjonalne środki i pomimo zachowania należytej staranności nie mógł wiedzieć, że ma do czynienia z fikcyjną transakcją lub z oszustwem podatkowym, to nadal zachowuje prawo do stawki 0% przy eksporcie.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt opisanej sprawy, uważam, że przede wszystkim należy ustalić, czy Pańska firma dopełniła wszelkich czynności w zakresie tzw. należytej staranności. Ustalenie, że owa należyta staranność została zachowana, uchroni Pana przed negatywnymi konsekwencjami podatkowymi w przypadku nierzetelności transakcji.

Nie znam również okoliczności samej transakcji z ukraińskim kontrahentem. Tak naprawdę, jeżeli nie posiada Pan jedynie potwierdzenia, że nabywca towar przyjął na swój magazyn, to nie wyklucza to automatycznie prawa do zastosowania stawki 0%. Organy podatkowe badają bowiem całokształt okoliczności, np. w jaki sposób odbywa się zamówienie, kto jest umocowany do podpisywania decyzji, od jak dawna odbywa się współpraca z kontrahentem, czy jest podpisana umowa. Aczkolwiek muszę podkreślić, że fakt, iż płatność odbywa się z konta osoby trzeciej, już może rodzić jakieś podejrzenia ze strony US.

Przechodząc zatem do odpowiedzi na szczegółowe pytania:

Jak sprawdzić, czy towar, za który kontrahent z Ukrainy zapłacił i został wywieziony z Polski, a my otrzymaliśmy komunikat IE599, rzeczywiście trafił do tego kontrahenta, który jest na fakturze eksportowej?

W tym zakresie nie ma żadnych sformalizowanych procedur krajowych. Na szczęście zgodnie z art. 180 Ordynacji podatkowej – organ podatkowy jako dowód musi dopuścić wszystko, co potwierdza daną okoliczność i jest zgodne z prawem. W praktyce eksporterzy najczęściej korzystają z listów przewozowych (CMR), gdzie wskazane jest, kiedy towar dostarczono, gdzie, oraz gdzie znajduje się dodatkowo podpis osoby odbierającej. Mogą to być również inne dowody: potwierdzenie mailowe wysłane przez importera, informacja o dostarczeniu przesyłki przez kuriera, protokół odbioru towaru, gdy towar transportowany jest we własnym zakresie.

Czy coś nam grozi, jeżeli kontrahent nie zarejestrował (nie przyjął na stan) zakupionego towaru w firmie, na którą jest F/V eksportowa? (…) Czy polski fiskus nie będzie miał wątpliwości do co legalności naszych transakcji?

Jeżeli organ podatkowy udowodni, że transakcja miała charakter nierzeczywisty, tzn. podmiot jest fikcyjny i nie doszło do dostawy towaru w formie eksportu, to opodatkuje transakcję jak dostawę krajową, zgodnie ze stawką 23%. Tak jak wskazałem, należy jednak brać pod uwagę całokształt okoliczności związanych z danym kontrahentem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wypłata udziałowcom spółki z o.o. dywidendy a podatek

Czy wypłata udziałowcom spółki z o.o. dywidendy z kapitału zapasowego może powodować powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (CIT)?

Kupno od mamy nieruchomości z ustanowieniem dożywocia a podatek

Trzy lata temu moja mama została obdarowana przez swoją mamę nieruchomością (stary dom i ogród). Chciałabym na tej nieruchomości się pobudować, ale nie chcę budować póki nie jest moją własnością. Mama chciała mi zapisać tę nieruchomość w darowiźnie, żeby nie płacić podatku, ale ja chcę uniknąć tej formy, ponieważ mam rodzeństwo, które może kiedyś upomnieć się o swoją część. Zastanawiam się więc nad kupnem od mamy tej nieruchomości z równoczesnym ustanowieniem dla niej dożywocia. Jak wyglądałaby w takiej sytuacji kwestia podatku dochodowego, jeśli nie minęło 5 lat od nabycia przez mamę tej nieruchomości? Czy umowa dożywocia zwolniona z podatku?

Dochód ze sprzedaży drewna wspólnoty

Na walnym zebraniu członkowie leśnej wspólnoty gruntowej uchwalili wypłatę dla wszystkich członków niezależnie od udziałów jako wypłatę dochodów ze sprzedaży drewna. Kto ma zapłacić od tego podatek dochodowy i czy w ogóle taki podatek powinien być zapłacony?

Podatek dla urzędu skarbowego od spłaty męża

Jestem z mężem po rozwodzie. Wspólnie postanowiliśmy, iż były mąż spłaci mi nasz wspólny majątek. Czy muszę zapłacić podatek dla urzędu skarbowego od spłaty męża?

Przychód z tytułu najmu terenu pod garaże

Spółdzielnia mieszkaniowa wydzierżawiła swoim mieszkańcom teren pod budowę garaży nie związanych z gruntem. Czy przychód z tytułu najmu terenu pod garaże korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy należy odprowadzić podatek?

Umowa dzieło krawca a rozliczenie z US

Jestem krawcem. Wieczorami (po godzinach) zdarza mi mi się uczyć coś dla znajomych. Czy zawarcie umowy o dzieło z każdym, komu coś szyję, byłoby dobrym rozwiązaniem do rozliczenia się z US? Dodam, że zyski z tego dorabiania są na tyle małe, że nie pokrywają kosztów, które musiałbym ponieść, gdybym otworzył dodatkową działalność. Wiem, że ma być wprowadzona nierejestrowana działalność [stan prawny z dnia 12.03.2018), ale na razie to jest przyszłość. Czy w związku z tym umowy o dzieło byłyby wyjściem dla mnie? Jeśli tak, to jak je rozliczać? Na jakim PIT-cie?

Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej w spółce

Wraz z małżonką jesteśmy wspólnikami spółki jawnej (ja mam 70% udziału w spółce, małżonka 30%). Żona prowadzi tez jednoosobową działalność gospodarczą i świadczy usługi dla spółki. W 2017 roku spółka nabyła usługi od działalności małżonki na poziomie 480 000 zł netto (23% VAT). W roku 2016 przychody spółki były nieco wyższe niż koszty (w załączniku). Obydwoje rozliczamy się PIT-36L. Czy mamy obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej i jakiej? Tesli tak, kto powinien wykazać w swoim PIT-36L oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji i z jakiego art. (25a, 25a ust. 2d, 25a ust. 2b pkt 2)?

Zadaj pytanie »