Polski rezydent USA otrzymał zwrot podatku z USA, czy musi rozliczyć się w Polsce?

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Rozliczając podatek jako polski rezydent podatkowy za rok 2021 od dochodów z zagranicy (USA), od należnego podatku odliczyłem podatek zapłacony za granicą (PIT-36). W roku podatkowym 2022 zostałem rezydentem podatkowym w USA (cały rok). W trakcie tego roku podatkowego otrzymałem zwrot podatku zapłaconego w USA. Nie mam opodatkowanych źródeł dochodów w Polsce. Czy pomimo braku polskiej rezydentury podatkowej muszę wypełnić rozliczenie podatkowe, w którym uwzględnię otrzymany zwrot podatku zagranicznego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polski rezydent USA otrzymał zwrot podatku z USA, czy musi rozliczyć się w Polsce?

Podatki od przychodów na terenie Polski

Na wstępie wskazuję, że podatnik, który ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, ma obowiązek rozliczyć w Polsce podatek dochodowy od całości swoich dochodów osiąganych w kraju i za granicą. Nadto zaznaczam, że dochody osiągane za granicą nie będą jednak podwójnie opodatkowane. Jeżeli dochody mogą być opodatkowane w obydwu państwach, uniknięcie podwójnego opodatkowania następuje w wyniku zastosowania metod eliminacji podwójnego opodatkowania, o których mowa w ustawie PIT oraz w zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Inaczej jest w przypadku osób niebędących rezydentami polskimi. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy) – art. 3 ust. 2a ustawy PIT. Wówczas podatnik, który nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, podlega opodatkowaniu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Polski. Pozostałe dochody, które zostały przez niego osiągnięte za granicą, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podatki w Polsce a dochód za granicą

Następnie wyjaśniam, że w sytuacji, gdy polski rezydent podatkowy uzyskuje wyłącznie dochód za granicą, to na mocy metody wyłączenia z progresją dochód ten nie podlega w Polsce opodatkowaniu. W takiej sytuacji dochód zagraniczny nie podlega opodatkowaniu w RP, a podatnik nie odlicza zagranicznego podatku. To z kolei oznacza, że w sytuacji otrzymania zwrotu podatku z zagranicy będzie to dla takiego podatnika zdarzenie podatkowo neutralne. W takim przypadku art. 45 ust. 3a ustawy PIT nie znajduje zastosowania i podatnik takiego zwrotu nie wykazuje w polskiej deklaracji podatkowej.

Zatem tylko w przypadku, gdy podatnik odliczył zagraniczny podatek od polskiego podatku PIT (czyli przy opodatkowaniu metodą proporcjonalnego odliczenia – art. 27 ust. 9 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest obowiązany zwróconą kwotę doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot (art. 45 ust. 3a u.p.d.o.f.).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Skoro w roku otrzymania zwrotu podatku z USA nie jest już Pan rezydentem polskim, nie ma Pan obowiązku składania rozliczenia rocznego w Polsce z tytułu otrzymania zwrotu podatku. Natomiast może Pan dodatkowo dla tzw. czystej głowy wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej do polskiego fiskusa, koszt to 40 zł od pytania, a taka interpretacja ma moc wiążącą wobec podatnika – pytającego. Czeka się na nią do 3 miesięcy. Jeśli organ w tym czasie nie wyda stanowiska, podatnik może swoje uważać za prawidłowe.

W interpretacji opisuje się problem, swoje zdanie (rozwiązanie) i zadaje się Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej pytanie, czy podziela takie stanowisko. Jeśli nie podziela, wskaże, jakie uznaje za prawidłowe.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Praca zdalna w USA i brak dochodów w Polsce

Anna była polskim rezydentem podatkowym do końca 2021 roku. W styczniu 2022 roku przeprowadziła się do USA, gdzie została rezydentem podatkowym i zaczęła pracować zdalnie dla amerykańskiej firmy. W trakcie roku 2022 nie osiągnęła żadnych dochodów w Polsce. Pod koniec roku 2022 otrzymała zwrot podatku zapłaconego w USA. Zgodnie z polskim prawem podatkowym, ponieważ nie była rezydentem podatkowym w Polsce w roku 2022 i nie miała tam dochodów, nie musiała składać w Polsce zeznania podatkowego z tytułu otrzymanego zwrotu podatku.

 

Przeniesienie się do USA i rozliczenie z polskim fiskusem

Piotr do końca 2021 roku mieszkał i pracował w Polsce, gdzie rozliczał swoje podatki. W 2022 roku przeprowadził się do USA i tam został rezydentem podatkowym. Przez cały rok 2022 nie uzyskał żadnych dochodów w Polsce. Pod koniec roku otrzymał zwrot podatku zapłaconego w USA. Piotr obawiał się, że musi ten zwrot uwzględnić w polskim rozliczeniu podatkowym. Skonsultował się z doradcą podatkowym, który wyjaśnił mu, że jako rezydent podatkowy USA w 2022 roku i bez dochodów w Polsce, nie ma obowiązku składania polskiego zeznania podatkowego z tytułu tego zwrotu.

 

Brak obowiązku rozliczenia zwrotu podatku w Polsce

Katarzyna pracowała w Polsce do końca 2021 roku, a w styczniu 2022 roku przeprowadziła się do USA, gdzie znalazła nową pracę i stała się tamtejszym rezydentem podatkowym. W 2022 roku nie osiągnęła żadnych dochodów w Polsce. Pod koniec roku 2022 otrzymała zwrot podatku zapłaconego w USA. Katarzyna zasięgnęła porady eksperta podatkowego, który potwierdził, że jako osoba niebędąca rezydentem podatkowym w Polsce w 2022 roku, nie musi składać polskiego zeznania podatkowego z uwzględnieniem otrzymanego zwrotu podatku. Katarzyna postanowiła dla pewności uzyskać indywidualną interpretację podatkową od polskiego fiskusa, która to potwierdziła.

Podsumowanie

Którzy w roku podatkowym stali się rezydentami podatkowymi USA i nie osiągnęli dochodów w Polsce, nie mają obowiązku składania polskiego zeznania podatkowego z tytułu zwrotu podatku zagranicznego. W przypadku wątpliwości, warto wystąpić o indywidualną interpretację podatkową, aby upewnić się co do obowiązujących przepisów i uniknąć ewentualnych nieporozumień z polskim fiskusem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu wszelkich pism podatkowych, aby zapewnić pełne wsparcie w kwestiach związanych z rozliczeniami podatkowymi zarówno w Polsce, jak i za granicą. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną i kompleksową pomoc prawną dostosowaną do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »