Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Amortyzacja i grupa KŚT kontenera służącego do magazynowania

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-06-11

Mam pytanie dotyczące amortyzacji i grupy KŚT kontenera służącego do magazynowania. Moim zdaniem stawka amortyzacji wyniesie 18% (KŚT 681). Czy mam rację?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 22i ust. 1 ustawy PIT odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się, co do zasady, według stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy. Amortyzacji podlegają środki trwałe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok.

O zaliczeniu danego środka trwałego do właściwej grupy, podgrupy, rodzaju decyduje jego przeznaczenie oraz związana z tym konstrukcja i wyposażenie, a nie sposób użytkowania, który w praktyce bywa czasem niezgodny z jego przeznaczeniem. O zmianie pierwotnego przeznaczenia na stałe, decyduje każdorazowo wykonanie odpowiednich robót budowlano- adaptacyjnych.

Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych kontenery są zakwalifikowane do grupy 6, rodzaj 681 – „Pozostałe urządzenia techniczne”.

Rodzaj ten obejmuje:

– kontenery przewoźne i przesuwne, zarówno uniwersalne, jak i specjalne, służące do transportu towarów (wyrobów) przemysłowych oraz produktów rolnych i leśnych środkami transportu (taborem): wodnego, lądowego oraz lotniczego.

Obiektem jest kontener o pojemności > 5 m3, o odpowiedniej wytrzymałości konstrukcji, pozwalającej na wielokrotne jego użytkowanie.

W skład obiektu (kontenera) mogą wchodzić różnego rodzaju urządzenia pomocnicze stałe, ułatwiające jego przenoszenie lub przesuwanie, jak również stałe wyposażenie zabezpieczające właściwe dla danego rodzaju towarów warunki w czasie transportu.

Rodzaj ten nie obejmuje:

– zbiorników przenośnych (np. kadzi fermentacyjnych) o charakterze aparatów, w których przebiegają określone procesy technologiczne, sklasyfikowanych w grupie 5,

– cystern, pojemników i zbiorników zmontowanych na stałe na samochodach i wagonach kolejowych – tabor o specjalnym przeznaczeniu, sklasyfikowanych w grupie 7.

Kwalifikację kontenera do KŚT 681 potwierdził przykładowo Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w piśmie znak PB415/83/06/ED. Dla rodzaju tego przewidziano stawkę amortyzacji 18%.

W konsekwencji Pani stanowisko odnośnie stawki amortyzacyjnej kontenera stalowego, służącego do magazynowania, jest w pełni prawidłowe.

Inna stawka miałaby zastosowanie, gdyby kontenery pełniły funkcję budowli (garaży, pomieszczeń socjalnych itp.), wtedy klasyfikowalibyśmy je do KŚT 806. Jeżeli jednak kontener służy do magazynowania można uznać, że jest to KŚT 681.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wpłata pieniędzy na konto pewnej firmy i zwrot a rozliczenie z US

Jeśli dokonałam wpłaty 6000 zł na konto pewnej firmy i za miesiąc dokładnie pieniądze te zostały mi zwrócone na konto bankowe, to czy trzeba to...

Przekroczenie limitu transakcji gotówkowych zakupu paliwa

Prowadzę firmę transportową. Paliwo tankują kierowcy za gotówkę, mamy ok. 300 faktur w miesiącu. Kierowcy mogą tankować, gdzie chcą, ale przeważnie...

Przelew od członka rodziny, darowizna czy depozyt?

Moja dorosła córka ma znaczne oszczędności na koncie bankowym. Kilka tygodni temu jej narzeczony nalegał, aby mu te pieniądze pożyczyła, czego nie chciała...

Obowiązek podatkowy przy przekazaniu gospodarstwa rolnego w drodze umowy dożywocia

Teściowie chcą przekazać mnie i mężowi gospodarstwo rolnego w formie umowy dożywocia. Czy od takiego zapisu będą nas obowiązywały podatki? Czy...

Pożyczka dla syna a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Udzieliłam synowi pożyczki w wysokości 60 000 zł. Pan w banku doradził mi, żeby wpisać to jako pożyczkę, a nie darowiznę, bo wtedy nie...

Stawka amortyzacyjna dla domku letniskowego

Czy budynek letniskowy (trwale związany z gruntem, ocieplony i znajdujący się zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na...

Kupno używanych wyrobów jubilerskich a zgłoszenie do opodatkowania

Czy kupując dla siebie używane wyroby jubilerskie muszę ten fakt zgłosić do opodatkowania? Kupując w serwisie internetowym dostaję za zakup fakturę VAT...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »