Autor: Bogusław Nowakowski
W jaki sposób należy ustalić dochód, o którym mowa w art. 27f ust. 2a ustawy o pdof, w celu sprawdzenia możliwości skorzystania z ulgi na dziecko przez osobę fizyczną, którą obowiązuje limit 56 tys. zł, jeśli uzyskała przychody opodatkowane wg skali wykazywane na PIT-36 i wykazała na nim składki społeczne? Ponadto osoba ta uzyskała przychody zadeklarowane w PIT-28, gdzie również wykazała składki społeczne, które były opłacone od tych źródeł z PIT-28. Jakie składki (oprócz tych z PIT-36) można uwzględnić, obliczając dochód dla sprawdzenia możliwości skorzystania z ulgi? Czy uwzględnia się również składki odliczane na PIT-28, czy tylko wszystkie składki społeczne faktycznie zapłacone, ale tylko takie, które nie zostały odliczone na zeznaniu PIT-28?
Deklarację PIT-36 wybiera się, gdy w roku, za który składane jest zeznanie, podatnik prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej; działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej; uzyskał przychody np.: z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach, z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.
Jeżeli uzyskuje się poza przychodami opodatkowanymi według skali na zasadach powyższych również inne przychody (np. opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z tytułu obrotu kapitałem), składa się np.: PIT-36 – z tytułu działalności gospodarczej i PIT 28 – z tytułu najmu rozliczanego ryczałtem (czyli PIT-36 oraz deklarację właściwą dla innych rodzajów przychodów).
Jeżeli dochody podatnika:
Wskazany przepis (art. 27f.2) stanowi:
„Art. 27f. (...) 2a. Za dochody, o których mowa w ust. 2 pkt 1, uważa się dochody uzyskane łącznie w danym roku podatkowym, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30b i art. 30c, pomniejszone o kwotę składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a.
Zobacz też: Jak obliczyć dochód na ryczałcie
A to oznacza, że za dochody, przy ustaleniu prawa do ulgi prorodzinnej, uważa się dochody uzyskane w danym roku podatkowym opodatkowane:
Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot (art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a):
Jak widać, składki powinny być:
Ustawa o POIT nie wspomina nic o podatku zryczałtowanym w kontekście odliczenia z tytułu wychowywania dziecka. Zatem należy sięgnąć do odpowiednich przepisów – ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Niestety ustawa ta nie zawiera odrębnych regulacji w zakresie prawa do odliczenia od podatku kwot z tytułu wychowywania dziecka, ani żadnego odesłania do odpowiedniego stosowania w tym zakresie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przy podatku zryczałtowanym zasadą jest, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych, a nie od dochodu (przychody pomniejszone o koszty).
To powoduje, że odliczenie z tytułu wychowywania dzieci przewidziane ustawa o PIT nie ma zastosowania do przychodów opodatkowanych ryczałtem.
Od przychodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym nie odlicza się żadnych kwot z tytułu wychowywania dzieci.
Przy obliczaniu dochodu dla celów „ulgi prorodzinnej” pod uwagę bierze się dochód wg ustawy o PIT oraz składki na ubezpieczenie społeczne wg ustawy o PIT. Przychodów opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym.
Tym samym przy obliczaniu dochodu dla potrzeb ulgi prorodzinnej wg ustawy o PIT nie bierze się pod uwagę przychodu opodatkowanego podatkiem zryczałtowanym. To samo dotyczy składek dotyczących źródła przychodu opodatkowanego podatkiem zryczałtowanym.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika