Rozliczenie zakupu pompy ciepła

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Chciałabym skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jest to mój pierwszy wydatek w ramach tej ulgi poniesiony w tamtym roku. Zakupiłam i zamontowałam pompę ciepła w budynku mieszkalnym. Budynek mieszkalny jest moją własnością. Posiadam z mężem wspólnotę majątkową. Faktura za pompę jest wystawiona zarówno na mnie, jak i na mojego męża. Czy ja jako właścicielka domu mogę tę pompę odliczyć w całości, czy też w 50% ze względu na to, że jesteśmy oboje wpisani na fakturze zakupu w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozliczenie zakupu pompy ciepła

Faktura VAT na dwóch małżonków

Zakładając, że faktycznie ów budynek tylko Pani własnością (majątkiem osobistym), to co do zasady kwestia, że na fakturze pojawia się również mąż, gdy widnieje także Pani, nie powinna mieć wpływu na prawo do odliczenia 100%. Biorąc jednak pod uwagę stanowiska MF w innych sprawach, nie uznałabym tego za oczywiste, ale i brak jednoznacznych podstaw, by odliczyć 50%, bowiem z fv nie wynika, w jakiej proporcji małżonkowie partycypowali w kosztach wskazanych na fakturze.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że generalnie nie ma znaczenia, na kogo (tj. na którego z małżonków) została wystawiona faktura, przy czym owa wypowiedź dotyczy sytuacji, gdy i mąż i żona chcą skorzystać z ulgi, a fv jest tylko na jednego małżonka, zaś dom należy do majątku wspólnego (nie jak u Pani, do majątku odrębnego). Ministerstwo podkreśla, że w sytuacji, gdy dom jest majątkiem odrębnym tylko jednego z małżonków, to ww. zasada nie ma zastosowania. MF wskazał jednak jedynie sytuację, gdy na fv VAT w ogóle brak danych małżonka – wyłącznego właściciela. Na próżno też szukać przypadku takiego jak Pani w objaśnieniach rządowych do ulgi termomodernizacyjnej: https://www.podatki.gov.pl/media/5270/obja%C5%9Bnienia-podatkowe-ulga-termomodernizacyjna-po-konsultacjach-2.pdf

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Majątek odrębny i wydatek na pompę ciepła

US stoi na twardym stanowisku, że wydatek w rozumieniu art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się na podstawie faktury, więc idąc tym torem, skoro na fv jest i Pani, i mąż, zaś dom jest tylko Pani majątkiem odrębnym, to generalnie uważam, że fiskus zakwestionuje prawo do odliczenia 100% i zaakceptuje co najwyżej 50%. Natomiast podatnicy wnoszą odwołania od decyzji fiskusa, wskazując, że winien liczyć się fakt, kto poniósł wydatek, a nie to, co widnieje na fv. Jeśli więc dysponuje Pani dowodem na to, ze wyłącznie z Pani majątku odrębnego opłaciła Pani kwotę z fv, mogłaby Pani próbować walczyć o odliczenie 100%. W Pani sytuacji nie ma jednej dobrej odpowiedzi.

Wniosek o interpretację

Rekomendowanym prawnie i podatkowo byłoby wystąpienie do Dyrektora Izby Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tej sprawie. Koszt od pytania to 40 zł. Czas oczekiwania to 3 miesiące, zaś brak odpowiedzi w ww. terminie oznacza fikcję pozwalają podatnikowi traktować jego stanowisko wyrażone w wniosku o wydanie interpretacji za prawidłowe. Interpretacje chronią zaś podatnika przed sankcjami, jeśli podatnik po wydaniu interpretacji zastosuje się do niej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »