Autor: Artykuł Partnera
Sprzedaż mieszkania wiąże się z dużym zastrzykiem gotówki. Nic więc dziwnego, że w niektórych przypadkach wymaga rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Kiedy odprowadzenie podatku od sprzedaży nieruchomości jest konieczne, a kiedy można tego uniknąć? W poniższym artykule udzielamy odpowiedzi!
Podatek od sprzedaży nieruchomości obciąża osoby fizyczne, które sprzedały grunt, mieszkanie lub dom i osiągnęły w ten sposób określony przychód. Podatek naliczany jest jednak od ceny sprzedaży, nie od wartości sprzedanej nieruchomości. Jego stawka wynosi 19%. Obowiązek zapłacenia podatku pojawia się w przypadku sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat kalendarzowych od jej nabycia. Nie ma zatem konieczności odprowadzania go w przypadku, kiedy od daty zakupu danej nieruchomości minęło więcej niż 5 lat. Konieczność odprowadzenia podatku od sprzedaży nieruchomości obowiązuje:
Więcej informacji na temat podatku od sprzedaży nieruchomości można znaleźć pod adresem: https://adwokatspiewak.pl/.
Istnieje kilka sposobów na uniknięcie obowiązku odprowadzenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Najprostszy z nich polega na odczekaniu 5 lat od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości. W takiej sytuacji podatnik nie musi rozliczać się z fiskusem ani składać zeznania podatkowego. Istnieje jednak również kilka innych sytuacji, w których nie powstaje obowiązek podatkowy po sprzedaży nieruchomości.
Konieczności rozliczenia się z Urzędem Skarbowym uniknie m.in. osoba, która wszystkie pieniądze ze sprzedaży domu czy mieszkania ma zamiar przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, a dokładniej na zakup kolejnej nieruchomości. Istnieje jednak jeden warunek - do takiej transakcji musi dojść w terminie 3 kolejnych lat. Oznacza to, że podatku od sprzedaży nieruchomości nie musi płacić osoba, która uzyskane w ten sposób środki przeznaczy np. na:
Co ważne, osoba, która chce skorzystać z takiej możliwości, powinna poinformować o swoich zamiarach Urząd Skarbowy. Należy dokonać tego, wypełniając odpowiednie zeznanie podatkowe - w tym przypadku będzie to PIT-39. Warto pamiętać, że podatek od sprzedaży domu czy mieszkania można również obniżyć.
Jeśli podatnik przeznaczy część przychodu na cele mieszkaniowe, ma prawo uwzględnić planowane wydatki przy obliczaniu należnej kwoty podatku. Należy wspomnieć także, że podatek od sprzedaży nieruchomości może nie obowiązywać podatnika w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej na drodze spadku. W takiej sytuacji pod uwagę bierze się datę nabycia jej przez spadkodawcę.
Podatek od sprzedaży nieruchomości płaci sprzedający, jeśli zbywa dom, mieszkanie lub działkę w okresie krótszym niż 5 lat od daty nabycia. W ramach takiej transakcji obowiązek podatkowy pojawia się jednak również po stronie kupującego. Kupno-sprzedaż nieruchomości jest czynnością cywilnoprawną, a ta podlega opodatkowaniu w stawce 2% wartości transakcji. Osoba kupująca nieruchomość ma obowiązek odprowadzić taki podatek i zająć się wszystkimi innymi formalnościami.
Zapytaj prawnika