Autor: Marcin Sądej
W styczniu 2020 r. kupiłam naczepę DMC 40 t z przeznaczeniem na handel. W grudniu 2021 zaczęłam ją jednak wykorzystywać we własnej firmie (transport drogowy), zarejestrowałam ją dopiero w grudniu 2022 r. Czy urząd gminy słusznie domaga się podatku od środków transportowych od 2020 e., jeżeli był to towar handlowy? Wydaje mi się, że powinnam zapłacić zaległość tylko za rok 2022. Jak naliczane są odsetki od zaległości w opłacie tego podatku?
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej „ustawa”)– obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych. Jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany, oraz posiadaczy środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.
Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy – w przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.
W myśl natomiast art. 9 ust. 4 ustawy – obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego – od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty.
Zatem obowiązek zapłaty podatku od środków transportowych ciąży na ich właścicielach. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty. Nie trzeba przerejestrowywać na siebie środka transportu, aby stać się właścicielem i jednocześnie podatnikiem podatku od środków transportowych.
Zgodnie natomiast z wydawanymi wyrokami sądowymi nie ma znaczenia sposób wykorzystywania pojazdów. Nawet jeżeli są one nieużywane przez podatnika i kwalifikowane właśnie jako towary handlowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży, na podmiocie będącym właścicielem spoczywa obowiązek podatkowy. Takie stanowisko zaprezentował WSA w Kielcach w wyroku z 27.06.2013 r., nr I SA/Ke 201/13:
„Skarżąca zakupiła go [przyp. red. środek transportowy] w ramach działalności gospodarczej wyłącznie jako towar handlowy, który po krótkim i niewielkim remoncie zostanie odsprzedany nabywcy. W ocenie skarżącej dopiero wówczas od tego nabywcy w przypadku jego przerejestrowania będzie można mówić o ewentualnej wymagalności podatku od środków transportowych.
Konieczność opłacania podatku od środków transportowych nie jest uzależniona od użytkowania pojazdu ani jego fizycznego posiadania, obowiązek ten wygasa dopiero z chwilą wyrejestrowania pojazdu lub wydania decyzji organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Bez znaczenia jest okoliczność, czy samochód ten zostanie następnie sprzedany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ustawodawca nie łączy powstania obowiązku podatkowego ze sposobem wykorzystania środka transportowego.
Wpływu na treść rozstrzygnięcia nie ma fakt, że skarżąca nie użytkuje nabytego pojazdu do żadnych celów oraz że zakupiła go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako towar handlowy w celu dalszej odsprzedaży. Konieczność opłacania podatku od środków transportowych nie jest bowiem uzależniona od użytkowania pojazdu ani jego fizycznego posiadania, obowiązek ten wygasa dopiero z chwilą wyrejestrowania pojazdu lub wydania decyzji organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Bez znaczenia zatem będzie okoliczność, czy samochód ten zostanie następnie sprzedany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ustawodawca nie łączy powstania obowiązku podatkowego ze sposobem wykorzystania środka transportowego. Podatek od środków transportowych należy bowiem do podatków majątkowych i związany jest wyłącznie z własnością środka transportu.”
Podobnie też w wyroku NSA z 22 lutego 2017 r., II FSK 3302/14:
„Z żadnego fragmentu zacytowanych wyżej przepisów nie wynika, że konieczność opłacania podatku od środków transportowych uzależniona jest od użytkowania pojazdu czy też jego fizycznego posiadania.
Wbrew zarzutom skargi kasacyjnej, uzasadnienie zaskarżonego wyroku nie dostarcza jakichkolwiek argumentów, które pozwalałyby stwierdzić, że Sąd I instancji błędnie zinterpretował te przepisy opacznie je rozumiejąc. WSA w Lublinie te jednoznaczne przepisy powołał i wyjaśnił ich znacznie dla sprawy zarówno w zakresie powstania obowiązku podatkowego, jak i jego wygaśnięcia. Należy zatem jeszcze raz podkreślić, że w rozpoznanej sprawie nie została spełniona żadna z przesłanek skutkujących wygaśnięciem obowiązku podatkowego. Dopóki bowiem sporny pojazd jest zarejestrowany, na jego właścicielu ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych, nawet jeśli pojazdu tego faktycznie nie posiada czy z niego nie korzysta”.
Tak też WSA w Poznaniu w wyroku z 14.07.2011 r., nr III SA/Po 395/11:
„Sąd podziela stanowisko orzecznictwa administracyjnego i doktrynę, iż konieczność opłacania podatku od środków transportowych nie jest uzależniona od użytkowania pojazdu ani jego fizycznego posiadania, obowiązek ten wygasa dopiero z chwilą wyrejestrowania pojazdu (patrz wyrok NSA z dnia 25 maja 2011 r., II FSK 108/10). Bez znaczenia zatem będzie okoliczność, czy samochód ten został następnie sprzedany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to okoliczność indyferentna dla rozstrzygnięcia.”
Biorąc zatem pod uwagę wydawane wyroki, również samochody ciężarowe przeznaczone na handel i traktowane jako towary handlowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od środków transportu. Będzie tak pomimo faktu, że nie zarejestrowała Pani pojazdu, ponieważ dla powstania obowiązku podatkowego nie jest konieczne rejestrowanie pojazdu na siebie – wystarczające jest już samo nabycie.
Niestety, liczne wyroki sądowe w podobnych sprawach wskazują na niekorzystne stanowisko dla podatników, co zresztą jest wykorzystywane przez urzędy gminy. W świetle zatem aktualnej interpretacji organ podatkowy ma rację.
Zgodnie z art. 9 ust. 6 pkt 3 ustawy podatnicy są zobowiązani wpłacać obliczony w deklaracji podatek od środków transportowych – bez wezwania – na rachunek budżetu właściwej gminy. Natomiast w myśl art. 11 ustawy podatek od środków transportowych, z zastrzeżeniem ust. 2, jest płatny w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 lutego i do dnia 15 września każdego roku.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał:
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek.
W konsekwencji odsetki za zwłokę są naliczane od dnia następnego po upływie terminu płatności ustalonej zgodnie z ww. zasadami.
Przykład przedsiębiorcy z naczepą
Janek kupił naczepę o DMC 40 t w styczniu 2019 r. z zamiarem dalszej odsprzedaży. Nie zarejestrował jej, gdyż planował ją sprzedać po remoncie. W grudniu 2021 r. zaczął ją używać w swojej firmie transportowej. Urząd gminy zażądał od niego zaległego podatku od środków transportowych za lata 2019–2021. Janek nie zgodził się, argumentując, że naczepa była towarem handlowym. Mimo to, zgodnie z przepisami, musiał zapłacić podatek za wszystkie lata, w których był właścicielem naczepy.
Przykład firmy budowlanej
Firma budowlana Kowalski S.A. zakupiła dwa samochody ciężarowe w 2020 r. jako towary handlowe. W momencie zakupu nie zarejestrowali ich na firmę, ponieważ planowali sprzedaż po zakończeniu projektu budowlanego. Po pewnym czasie, urząd gminy zażądał podatku od środków transportowych za cały okres posiadania pojazdów, argumentując, że obowiązek podatkowy powstał w momencie nabycia, niezależnie od użytkowania. Firma musiała zapłacić zaległości podatkowe, co negatywnie wpłynęło na ich finanse.
Przykład lokalnego przedsiębiorcy
Maria, właścicielka małej firmy transportowej, kupiła samochód dostawczy w marcu 2021 r. i zarejestrowała go na siebie. Nie zdawała sobie sprawy z konieczności opłacenia podatku od środków transportowych, ponieważ pojazd był używany tylko do transportu prywatnego. W grudniu 2022 r. otrzymała wezwanie do zapłaty zaległego podatku za 2021 r. oraz odsetek za zwłokę. Okazało się, że brak zarejestrowania pojazdu na działalność nie zwalniał jej z obowiązku podatkowego. Maria musiała zapłacić całą należność, co pokazało, jak ważne jest monitorowanie obowiązków podatkowych związanych z posiadanymi pojazdami.
Podatek od środków transportowych jest obowiązkiem, który ciąży na właścicielach pojazdów niezależnie od ich użytkowania czy zarejestrowania na działalność gospodarczą. Nawet jeśli środek transportu jest traktowany jako towar handlowy, obowiązek podatkowy powstaje w momencie nabycia, co potwierdzają orzeczenia sądowe. W związku z tym ważne jest, aby przedsiębiorcy byli świadomi swoich obowiązków podatkowych, aby uniknąć zaległości i związanych z nimi odsetek.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism procesowych, które pomogą w rozwiązaniu problemów związanych z podatkiem od środków transportowych i innymi kwestiami prawnymi. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. 1991 nr 9 poz. 31
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 27 czerwca 2013 r., nr I SA/Ke 201/13
3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 lutego 2017 r.,sygn.akt II FSK 3302/14
4. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 lipca 2011 r., nr III SA/Po 395/11
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika