Autor: Adam Dąbrowski
Zgodnie z aktem notarialnym nieruchomość dom i działka stanowiły własność moją i męża od 2001 r. Mąż zmarł 3 miesiące temu. Nie zostawił testamentu. Zamierzamy sporządzić notarialne poświadczenie dziedziczenia, oprócz mnie, są dwie dorosłe córki. Moje pytanie dotyczy podatku dochodowego, bo nosimy się z zamiarem sprzedaży tej nieruchomości. Czy w naszej sytuacji wystąpi podatek dochodowy przy sprzedaży?
Nabyli Państwo nieruchomość w 2001 r. i zapewne byli jej współwłaścicielami na zasadzie współwłasności majątkowej małżeńskiej. Po śmierci małżonka w skład spadku po nim weszła połowa domu. W wyniku dziedziczenia 3 spadkobierczynie (Pani oraz dwie córki) uzyskały każda po 1/3 w spadku (co nie przekłada się wprost na udział w nieruchomości). Pani ma 4/6 nieruchomości (w tym 3/6 własny udział oraz 1/6 w spadku). Swój udział (3/6) ma Pani od 2001 r. Udział spadkowy należy do Pani od 2022 r. To samo dotyczy córek.
Stosownie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT): „Art. 10. 1. Źródłami przychodów są: (…)
8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, c) prawa wieczystego użytkowania gruntów, d) innych rzeczy, – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a–c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany; (...).
(…)
5. W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a–c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.”
Oznacza to, że:
Małżeństwo z dorosłymi dziećmi
Anna i Marek byli współwłaścicielami domu od 2001 roku. Po nagłej śmierci Marka, Anna została z dwiema dorosłymi córkami jako spadkobierczynie. Po przeprowadzeniu notarialnego poświadczenia dziedziczenia, każda z nich otrzymała po 1/3 spadku po Marku. Anna posiadała już 3/6 nieruchomości od 2001 roku, a dodatkowe 1/6 odziedziczyła. Decydując się na sprzedaż domu, Anna i jej córki były zaniepokojone możliwością zapłaty podatku dochodowego. Jednak, zgodnie z przepisami, nie musiały płacić podatku, ponieważ okres posiadania udziału Marka liczony był od 2001 roku, czyli ponad 5 lat temu.
Dziedziczenie bez testamentu
Piotr i Elżbieta byli właścicielami domu od 2001 roku. Piotr zmarł, nie pozostawiając testamentu. Elżbieta oraz ich synowie, Jan i Paweł, przeszli przez proces dziedziczenia ustawowego. Każdy z synów otrzymał po 1/3 spadku po ojcu, a Elżbieta dodatkowe 1/6 udziału. Gdy rodzina postanowiła sprzedać dom, obawiali się konieczności zapłacenia podatku dochodowego. Po konsultacji z prawnikiem okazało się, że nie muszą płacić podatku, ponieważ udziały Piotra były liczone od 2001 roku, a nie od daty jego śmierci, co wykluczało obowiązek podatkowy.
Sprzedaż nieruchomości po śmierci współmałżonka
Katarzyna i Tomasz kupili dom w 2001 roku. Po śmierci Tomasza, Katarzyna i ich trzy córki musiały przejść przez proces dziedziczenia. Katarzyna miała już 3/6 nieruchomości i odziedziczyła dodatkowe 1/6, podczas gdy każda z córek otrzymała po 1/9 udziału. Rodzina chciała sprzedać nieruchomość i miała wątpliwości dotyczące podatku dochodowego. Dowiedzieli się, że nie muszą płacić podatku od swoich udziałów, ponieważ okres posiadania Tomasza był liczony od 2001 roku, co spełniało wymóg zwolnienia z podatku po pięciu latach posiadania.
Sprzedaż nieruchomości po śmierci współmałżonka może budzić wątpliwości co do obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Na szczęście, w przypadku dziedziczenia ustawowego, okres posiadania nieruchomości przez spadkodawcę liczony jest od momentu nabycia przez niego nieruchomości, co często umożliwia uniknięcie podatku dochodowego, jeśli upłynęło już pięć lat od tej daty. Dzięki temu spadkobiercy mogą sprzedać nieruchomość bez obaw o dodatkowe koszty podatkowe.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby skutecznie przejść przez proces dziedziczenia i sprzedaży nieruchomości. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika