Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy zawarcie umowy najmu należy zgłosić do urzędu skarbowego?

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2017-09-22

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, ale posiadam nieruchomość, w której wynajmuję 3 lokale użytkowe. Umowy najmu są podpisane na cały ten rok. Czy zawarcie umów najmu powinienem był zgłosić do urzędu skarbowego i uiścić opłatę skarbową od zawarcia takich umów (tak jak w przypadku sprzedaży samochodu)? Moimi kontrahentami są przedsiębiorcy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W Polsce nadal obowiązuje ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej*. Aktualnie opłacie skarbowej podlega:

  1. w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej: a) dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek, b) wydanie zaświadczenia na wniosek, c) wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);
  2. złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.
  3. dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) przez podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej, a także złożenie w takim podmiocie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.

Najem lokali nie jest czynnością (umową), jaka podlega w dniu dzisiejszym opłacie skarbowej.

Niezależnie od niej obowiązuje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Umowa ta nie została także wyszczególniona w katalogu czynności cywilnoprawnych. Katalog czynności jest zamknięty, czyli nie można ustawy rozciągać na czynności, które nie zostały w niej wymienione. Oznacza to, iż umowa najmu nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie PCC. Ale musi Pan pamiętać, że z tytułu stosunku najmu jako wynajmujący osiąga Pan przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Aktualnie nie ma także obowiązku zgłoszenia zawarcia umowy najmu.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje:

Art. 15. 1. Jeżeli obowiązujące przepisy powołują się na przepisy o opłacie skarbowej w zakresie dotyczącym czynności cywilnoprawnych opodatkowanych w niniejszej ustawie, rozumie się przez to przepisy o podatku od czynności cywilnoprawnych.”

Analiza zapisów ustaw podatkowych pozwala na wniosek, że inne ustawy niż ustawa o PCC nie powołują się na ustawę o opłacie skarbowej w odniesieniu do umów najmu. Jest to dodatkowy argument za tym, że umowa najmu nie podlega podatkowi PCC.

Na koniec wskażę, że od sprzedaży samochodu także nie ma opłaty skarbowej. Jest natomiast podatek od czynności cywilnoprawnych (od umowy sprzedaży rzeczy).

* Opis sprawy z lutego 2017 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »