Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie działalności na giełdzie u zagranicznego brokera

Piotr Brożyński • Opublikowane: 2017-09-25

W poprzednim roku zamknąłem konto na minusie u mojego amerykańskiego brokera on-line. Moja działalność na giełdzie papierów wartościowych ograniczała się do zwykłego kupna i sprzedaży akcji spółek niedywidendowych. W jaki sposób mam rozliczyć PIT-38 bez PIT-8C (zagraniczny broker) i de facto braku dochodu? Czy mimo wszystko PIT/ZG muszę dołączyć?

Piotr Brożyński

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Poniżej postaram się rozwiać Pana wątpliwości w zakresie sposobu zeznania wysokości uzyskanego dochodu/straty z tytułu zbycia papierów wartościowych za pośrednictwem maklera mającego swoją siedzibę w USA.

 

Zasadniczo zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.Dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów (ust. 2). Wydatkami mogą być również np. prowizje maklerskie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Dochód ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji) określa się zatem jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami ich uzyskania.

 

Przychody uzyskane za granicą, koszty ich uzyskania z tytułu obrotu papierami wartościowymi, wpisujemy do zeznania PIT-38. Przychody wyrażone w walutach obcych, koszty poniesione w tych walutach przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub odpowiednio dzień poniesienia kosztu (art. 11a ustawy o PIT).

 

Niestety zagraniczny makler za pośrednictwem którego dokonuje Pan transakcji nie ma obowiązku dostarczyć Panu PIT-8C. W takim wypadku musi Pan samodzielnie na podstawie dokumentów które Pan posiada określić przychód i koszty związane odpłatnym zbyciem papierów wartościowych. Załączył Pan przykład takiego dokumentu, tj. wyciągu z rachunku na którym dokonuje Pan obrotu akcjami. Jak rozumiem, dokument ten zawiera historyczne ceny akcji, jest Pan zatem w stanie określić wartość przychodu i kosztów jego uzyskania w odniesieniu do wszystkich operacji związanych z obrotem akcjami, które miały miejsce w trakcie trwania roku podatkowego.

 

Niemniej jednak może Pan spróbować wystąpić do swojego maklera o podsumowanie operacji na rachunku. Mimo iż nie ma on takiego obowiązku, to zapewne jeśli przygotowuje on takie podsumowania dla swoich klientów, być może otrzyma Pan dokument, który ułatwi Panu rozliczenie.

 

Podatek zapłacony zagranicą będzie można odliczyć od ewentualnego podatku płatnego w Polsce. Zgodnie bowiem z art. 30b ust. 5a ustawy o PIT jeżeli polski rezydent osiąga dochody z odpłatnego zbycia zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. Przepis ten stosuje się odpowiednio jeśli uzyskano dochody tylko za granicą.


Jeśli okaże się, iż odliczono podatek od Pana operacji na rachunku w USA, to podatek ten może Pan rozliczyć w PIT-38. Podatek ten powinien Pan wykazać również na PIT-ZG. Prawidłowo należało by złożyć PIT-ZG w każdym przypadku, także gdy nie uzyskał Pan dochodu, ale stratę oraz nie pobrano Panu podatku zagranicą, choć pominięcie w takim wypadku tego druku nie będzie dużym błędem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »