Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
W 2019 r. zawiesiłam działalność gospodarczą i rozpoczęłam pracę na etacie. PIT-36L za rok 2019 rozliczyłam w roku 2020, ale nie złożyłam deklaracji „zerowych” za lata 2020-2022 w przeświadczeniu, że zerowe dochody z zawieszonej działalności są wykazywane w PIT-37 z pracy na etacie. Jak z tego wybrnąć? Nie otrzymałam żadnego pisma z urzędu skarbowego, ale chciałabym trwale zlikwidować zawieszoną działalność. Czy powinnam złożyć zaległe deklaracje i wyrazić czynny żal przed zlikwidowaniem działalności? Czy wykreślenie działalności z CEIDG może „uruchomić” weryfikację złożonych deklaracji?
Na wstępie wskazuję, że na druku PIT-37 rozlicza się podatnik, który uzyskuje dochody np.: z umowy o pracę, umowy-zlecenia, emerytury. W przypadku prowadzonej działalności dochody rozliczane są na druku PIT-36, a w przypadku działalności opodatkowanej podatkiem liniowym odrębnie z tej działalności na druku PIT-36L.
Następnie zwracam uwagę na fakt, że zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku złożenia zeznania rocznego, nawet jeśli takie zawieszenie trwa cały rok podatkowy. Zeznanie składa nawet wtedy, gdy nie osiągnęło się w ciągu roku żadnego dochodu.
W rocznym zeznaniu ujmuje wszystkie uzyskane w roku podatkowym przychody (również w okresie zawieszenia) oraz ewentualne poniesione koszty. Natomiast w trakcie zawieszenia nie można amortyzować tych składników, które nie są używane na skutek zawieszenia działalności gospodarczej. Składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono działalność. Przerwa w amortyzacji trwa do końca miesiąca, w którym wznowiono wykonywanie działalności gospodarczej.
Wskazuję również, że jeśli zamyka się firmę opodatkowaną według skali podatkowej 19% podatkiem liniowym, należy:
Natomiast w sytuacji, gdy za wcześniejsze lata nie były złożone wymagane zeznania roczne, zalecam jak najszybciej dokonać zaniechanych czynności. W tym wypadku czynny żal umożliwia uniknięcie konsekwencji w razie spóźnionego złożenia zeznania podatkowego. Pismo zawierające czynny żal winno zawierać następujące informacje:
Co prawda, nie określono terminu, do kiedy podatnik może przyznać się do popełnionego przestępstwa (wykroczenia) skarbowego. Dlatego też należy dokonać tego niezwłocznie. Gdy już organ dokona wszczęcia postępowania, złożenie czynnego żalu wraz z deklaracjami nie będzie możliwe, na co wprost wskazuje Kodeks karny skarbowy (art. 16 K.k.s przepisy prawa dokładnie mówią, że czynny żal nie zadziała, jeśli sprawca wykroczenia skarbowego: został wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe udokumentowały już popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego).
A zatem można uniknąć kary, jeśli:
Podsumowując, rekomenduję jednoczesne złożenie pisma z czynnym żalem i zaległych deklaracji rozliczeń rocznych.
Z uwagi na fakt, że okres przedawnienia liczy się od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy, kwestia deklaracji za rok 2020 przedawni się w roku 2026. Do tego czasu organ podatkowy może wszcząć postępowanie i ukarać Panią za wykroczenie skarbowe. Gdyby takie postępowanie już zostało wszczęte, nie uniknie Pani negatywnych konsekwencji. Dlatego też zalecam dobrowolne przyznanie się do popełnionego błędu i jego naprawienie. Nie zalecam natomiast czekania, aż urząd skarbowy się odezwie, gdyż z doświadczenia wiem, że organy wszczynają takie postępowania często dopiero pod koniec okresu przedawnienia.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku składania rocznych zeznań podatkowych, nawet przy braku dochodów. Ważne jest, aby złożyć zaległe deklaracje oraz pismo z czynnym żalem, co pozwoli uniknąć kar i problemów związanych z zamknięciem działalności. Nie warto czekać na interwencję urzędu skarbowego, lepiej samodzielnie naprawić popełnione błędy.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism, w tym deklaracji podatkowych i czynnego żalu, aby zapewnić Ci spokój i zgodność z przepisami. Skontaktuj się z nami, aby uniknąć problemów związanych z zawieszoną działalnością gospodarczą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy - Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika