Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Rozdzielność majątkowa a wspólne inwestycje, interpretacje podatkowe i możliwe konsekwencje.

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Mamy z żoną rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków oraz wspólne konto bankowe (jestem pełnomocnikiem). Na to konto wpływają głównie środki żony. Z tego konta zasilam zagraniczne konto brokerskie pod moim nazwiskiem (brak możliwości posiadania konta wspólnego). Również z tego konta zakupuję inne aktywa inwestycyjne, jak np. złote monety. Faktury wystawiane są w większości na żonę, ale też na mnie. Intencją inwestycji jest zabezpieczenie wspólnej przyszłości emerytalnej, a także bezpieczeństwa finansowego prowadzonej przez żonę firmy. Niepokoi mnie interpretacja, którą Państwo zamieścili na swojej stronie (Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 września 2013 r. Nr IBPBII/1/436-152/13/MCZ): „Każdy ze współposiadaczy wspólnego rachunku zachowa prawo składania dyspozycji bankowych mających na celu rozporządzenie zgromadzonymi na rachunku środkami, jednakże proporcjonalnie do kwot zgromadzonych przez niego na rachunku bankowym (...)”. Niestety tej proporcjonalności w naszym przypadku nie ma. Czy wobec tego urząd skarbowy może zarzucić mi finansowanie konta brokerskiego z nieujawnionych czy nieopodatkowanych źródeł? Czy w momencie sprzedaży złotych monet z fakturą wystawioną na mnie również może to uczynić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozdzielność majątkowa a wspólne inwestycje, interpretacje podatkowe i możliwe konsekwencje.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Posiadana przez Państwa rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków oznacza, że w czasie trwania Waszego małżeństwa istnieją wyłącznie majątki osobiste, a nie ma majątku wspólnego. Dopiero w momencie ustania tego ustroju (np. przez rozwód), następuje wyrównanie dorobków. Dopiero po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonek, którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka, może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa. Ma to na celu usunięcie dysproporcji między majątkami małżonków. Sytuacja taka może mieć miejsce na przykład wtedy, kiedy mąż pracował, a żona zajmowała się domem i dziećmi.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Darowizny pomiędzy majątkami osobistymi małżonków

Zatem jeżeli mamy do czynienia z rozdzielnością majątkową, to każdy z małżonków posiada swój odrębny majątek i nie mamy do czynienia z majątkiem wspólnym. Nawet jeżeli małżonkowie nabywają wspólną rzecz, to można w niej wyodrębnić konkretny udział należący do każdego z nich. W konsekwencji w tym wariancie możliwe jest dokonywanie swobodnych darowizn pomiędzy majątkami osobistymi małżonków. Mamy bowiem do czynienia z dwiema odrębnymi masami majątkowymi, w zakresie których może dochodzić do przesunięć określonych składników i praw własności.

Dodać należy również, że darowizna dokonywana między małżonkami w ustroju rozdzielności majątkowej również może korzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od darowizn na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Niemniej jednak posiadanie wspólnego rachunku bankowego nie przesądza o własności środków znajdujących się na tym rachunku, tym bardziej bycie pełnomocnikiem rachunku. Skoro głównie rachunek bankowy zasilany jest środkami żony, to trzeba byłoby ustalić, czyje środki przelewa Pan z konta, którego jest Pan pełnomocnikiem, na swoje konto brokerskie. Jeżeli proporcja środków należących do poszczególnych majątków osobistych (Pana i żony) nie jest zachowana, oznacza to, że środki z jednego majątku osobistego przeszły do drugiego majątku osobistego, a to oznaczałoby, że nastąpiła darowizna od jednego małżonka na rzecz drugiego małżonka. Zaś w takim przypadku należałoby zachować procedury wynikające z ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W świetle powyższego słuszna jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 września 2013 r. Nr IBPBII/1/436-152/13/MCZ.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Zarzut finansowania z nieujawnionych i nieopodatkowanych źródeł

Odpowiadając na zadane pytania, wskazuję, że brak dokonania zgłoszenia darowizny pomiędzy Państwa majątkami osobistymi może zostać potraktowane jako finansowanie z nieujawnionych i nieopodatkowanych źródeł. Tak jak wskazałam wcześniej, darowizna dokonywana między małżonkami w ustroju rozdzielności majątkowej również może korzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od darowizn na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn czyli darowiznę należy zgłosić w ciągu 6 miesięcy od momentu jej dokonania na rzecz drugiego małżonka. Jeżeli zgłoszenia takiego nie było, wówczas należałoby uiścić od darowanej kwoty podatek dochodowy, aby móc zalegalizować takie źródło finansowania. Podobnie jest w przypadku sprzedaży monet przez Pana, gdy faktura jest wystawiona na Pana i Pan pobiera środki od sprzedaży. Jeżeli nie działał Pan na zlecenie żony, to w przypadku, gdy pieniądze finansujące zakup monet były Pana żony, zaś następnie faktura jest wystawiona na Pana i Pan pobiera zysk ze sprzedaży monet, wówczas źródło finansowania zakupu monet jest niejako źródłem nieujawnionym.

Sama intencja chęci zabezpieczenia przyszłości nie jest w takim przypadku argumentem. Bowiem, jeżeli doszłoby do ustania małżeństwa z jakiegoś powodu, małżonek, który zgromadził większy majątek, będzie zobowiązany do wyrównania majątku drugiego małżonka i oboje w ten sposób będziecie zabezpieczeni.

Przykłady

Przekazanie środków na zagraniczne konto brokerskie
Marek i Anna posiadają rozdzielność majątkową oraz wspólne konto bankowe, na które wpływają głównie środki Anny. Marek, jako pełnomocnik konta, zasila zagraniczne konto brokerskie pod swoim nazwiskiem. Podczas kontroli skarbowej Marek zostaje zapytany, dlaczego nie zgłosił darowizny od żony, skoro środki na konto brokerskie pochodzą z jej majątku osobistego. Skarbówka nakazuje zgłoszenie darowizny, co pozwala uniknąć oskarżeń o finansowanie z nieujawnionych źródeł.

 

Inwestycja w złote monety
Małżonkowie Tomasz i Katarzyna mają rozdzielność majątkową i wspólne konto, z którego Tomasz zakupuje złote monety. Faktura za zakup wystawiona jest na niego, ale to Katarzyna wnosi większość środków na konto. Urząd skarbowy uznaje, że powinno zostać zgłoszone przekazanie środków w formie darowizny od żony na rzecz męża, inaczej może to być potraktowane jako nieujawnione dochody Tomasza.

 

Zakup akcji na giełdzie
Piotr, prowadząc konto brokerskie na swoje nazwisko, inwestuje w akcje przy wykorzystaniu pieniędzy żony, która posiada własny majątek. Urząd skarbowy podczas kontroli pyta o pochodzenie środków i uznaje, że doszło do darowizny, która powinna być zgłoszona. Piotr musi złożyć odpowiednie dokumenty, by nie zostać oskarżonym o korzystanie z nieopodatkowanych dochodów.

Podsumowanie

Inwestowanie pieniędzy małżonka przy rozdzielności majątkowej wymaga dokładnego przestrzegania zasad dotyczących zgłaszania darowizn oraz transparentności źródeł finansowania. Brak zgłoszenia przekazania środków może skutkować oskarżeniami o korzystanie z nieujawnionych dochodów, co może rodzić poważne konsekwencje podatkowe. Kluczowe jest zrozumienie przepisów i odpowiednia dokumentacja wszelkich transferów między majątkami małżonków.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji, pomagając w bezpiecznym i zgodnym z prawem zarządzaniu finansami przy rozdzielności majątkowej. Skontaktuj się z nami, aby uniknąć problemów podatkowych i prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »