Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zarabianie podczas transmisji w sieci

Autor: Adam Nowak

Mam zamiar zarabiać na erotycznych pokazach z partnerką podczas prowadzenia prywatnych transmisji w sieci, które każdy użytkownik portalu może zakupić za walutę, która obowiązuje na stronie (żetony) w momencie, gdy transmituję online. Prywatne transmisje opisane są na profilu, na czym polegają i ile żetonów kosztują oraz ile czasu trwają. Po uzbieraniu kwoty minimalnej do wypłaty (równej 1000 zł) można zamienić żetony na prawdziwe pieniądze, zlecając przelew na konto. Jeszcze nie zarabiam, będę dopiero zlecał pierwszy przelew, dlatego najpierw chciałem dowiedzieć się, w jaki sposób podchodzić do tej formy zarobku, gdy to będzie głównym dochodem. Kwoty prawdopodobnie będą z zakresu 2000 – 10 000 zł miesięcznie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zarabianie podczas transmisji w sieci

Dochody z prostytucji

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT „przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy”. Poza sporem jest okoliczność, że w Polsce do takiej kategorii zaliczyć należy przychody uzyskiwane z prostytucji. Za czynności seksualne nie można bowiem w sposób legalny dochodzić zapłaty. W konsekwencji przychody z prostytucji, jako nieobjęte zakresem przedmiotowym ustawy podatkowej, nie podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego „czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy”. W myśl natomiast art. 58 § 2 Kodeksu cywilnego „nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”.

Na gruncie prawa polskiego dochody z prostytucji (nierządu) są dochodami nielegalnymi, które jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego nie podlegają w ogóle pod podatek dochodowy. Ustawodawca wychodzi bowiem z założenia, że nie można nakładać podatków na nielegalne źródła (np. pochodzące z handlu narkotykami czy właśnie z prostytucji).

Jak wskazał WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 21.10.2010 r., sygn. akt I SA/Gl 475/10, odnotować należy brak jednolitej definicji prostytucji. Za prostytucję uważa się uprawianie nierządu w celach zarobkowych (por. Słownik wyrazów obcych, PWN, Warszawa 1980). W piśmiennictwie zwraca się uwagę na cechy prostytucji – oddawanie własnego ciała do dyspozycji innym osobom w celu osiągnięcia przez nie zadowolenia seksualnego i pobieranie za to wynagrodzenia materialnego (por. K. Imieliński: Seksuologia. Mitologia, historia, kultura. Warszawa. PWN 1989, s. 493). Najogólniej zatem rzecz biorąc prostytucja polega na świadczeniu usług seksualnych za pieniądze lub inne korzyści.

Można również odwołać się do interpretacji Dyrektora KIS z dnia 01.12.2022 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.671.2022.4.ID, gdzie podano, że nie mamy do czynienia z prostytucją w rozumieniu powołanej wyżej definicji, jeżeli nie dochodzi do kontaktu fizycznego (cielesnego). Ponadto z definicji prostytucji wynika, że osoba trudniąca się prostytucją oddaje własne ciało do dyspozycji innych osób, w celu osiągnięcia przez nie zaspokojenia seksualnego. Natomiast w sytuacji przedstawionej we wniosku nie oddaje Pan własnego ciała do dyspozycji innych osób. Trudno także mówić o „pełnej dyspozycyjności”, skoro kontakt jest pozbawiony możliwości np. dotyku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Transmisje erotyczne w sieci

Po pierwsze zatem w tym przypadku nie mamy do czynienia z wyłączeniem od opodatkowania określonym w art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT. Po drugie w ocenie organów podatkowych w takich schemacie nie mamy również do czynienia z czynnością darowizny.

Pismo z dnia 23.01.2023 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT2-3.4011.770.2022.5.MS:

„Powyższe elementy opisu stanu faktycznego wskazują, że zamysł, sposób oraz tematyka prowadzonej przez Panią aktywności w Internecie skierowane są do konkretnych osób, które korzystając z tej formy kontaktu zaspokajają swoje potrzeby i oczekiwania związane z ich preferencjami seksualnymi.

Otrzymywane wpłaty oraz prezenty nie spełniają więc definicji darowizny, nie zostały otrzymane pod tytułem darmym. Uzyskiwane przez Panią przysporzenia są bowiem formą, co prawda dobrowolnej, ale jednak gratyfikacji za dokonywane przez Panią świadczenia.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że skoro otrzymywane przez Panią wpłaty pieniężne lub otrzymywane rzeczy nie są przekazywane tytułem darowizny, to ich nabycie przez Panią nie jest objęte regulacją przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn i tym samym nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Tym samym skutki podatkowe otrzymywanych przez Panią świadczeń należy ocenić przez pryzmat przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Można również przywołać treść pisma z dnia 1.12.2022 r., wydanego przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT2-1.4011.671.2022.4.ID:

„W związku z tym, osiągane przez Pana przychody, zarówno z opisanych we wniosku wykonywanych przez Pana (ewentualnie z inną osobą) czynności (tj. publikowania treści erotycznych na platformach/portalach Internetowych i prowadzenie czatów na żywo), w związku z otrzymywaniem i zbywaniem tokenów (w związku z prowadzeniem czatów na żywo), jak i przychody z reklam emitowanych podczas wyświetlania Pana filmów erotycznych na platformach/portalach internetowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.

Tak samo też co do obowiązku opodatkowania pismo z dnia 27.04.2018 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDIL3-1.4011.99.2018.1.AN.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Działalność wykonywana osobiście

W takim przypadku należy uznać, że mamy do czynienia z działalnością wykonywaną osobiście. Uszczegółowienie przychodów z działalności wykonywanej osobiście zawiera art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w pkt 2 wskazuje, że „przychodami z tego tytułu są przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych”.

Uzyskiwane w ten sposób dochody powinien Pan rozliczyć jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 2 ustawy PIT. Tak samo też wynika z treści interpretacji Dyrektora IS w Katowicach w interpretacji z dnia 07.01.2015 r., nr IBPBI/1/415-1164/14/AP.

Tutaj też należy przeanalizować czy w zakresie posiadanego konta na portalu i istniejącego regulaminu nie ma zapisów dotyczących przenoszenia praw autorskich lub też udzielania przez Pana licencji to pokazów. Jeżeli bowiem takie zapisy by istniały to tak uzyskane wynagrodzenie należałoby potraktować jako przychód z praw autorskich (art. 18 ustawy PIT).

Podatki od dochodów z transmisji

Zakładając jednak, że nie przenosi Pan żadnych praw autorskich na portal oraz nie udziela licencji, to mamy do czynienia z przychodem z działalności wykonywanej osobiście. W takim przypadku opodatkowaniu według skali podatkowej na zasadach ogólnych (12%, a jeżeli podstawa opodatkowania przekroczy 120 000 zł, to 32%) podlega dochód, czyli różnica pomiędzy otrzymanym wynagrodzeniem a kosztami. Koszty zostały określone w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy PIT w sposób stały i wynoszą 20% przychodów. Warto także pamiętać, że zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy PIT w zakresie działalności wykonywanej osobiście należy opłacać miesięczne zaliczki na podatek do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania przychodu (na mikrorachunek podatkowy). Po zakończeniu roku podatkowego całość rozliczamy w PIT-36 składanym do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Marta trudni się prostytucją i regularnie otrzymuje wynagrodzenie od klientów. Zastanawia się, czy musi płacić podatek dochodowy od tych zarobków. Zgodnie z prawem, ponieważ dochody z prostytucji nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, nie podlegają opodatkowaniu.

 

Jeden z klientów odmówił zapłaty za świadczone usługi seksualnej. Anna rozważa skierowanie sprawy do sądu, jednak dowiaduje się, że dochodzenie wynagrodzenia za prostytucję jest niemożliwe, ponieważ taka umowa jest nieważna z mocy prawa, jako sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

Janek jest gitarzystą i regularnie występuje na koncertach w różnych klubach. Za każdy występ otrzymuje wynagrodzenie, które rozlicza jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Nie prowadzi własnej firmy, ale zgodnie z przepisami musi płacić podatek dochodowy od tych przychodów oraz opłacać miesięczne zaliczki na podatek.

Podsumowanie

Działalność wykonywana osobiście obejmuje przychody z czynności takich jak występy artystyczne, praca trenerska, czy prowadzenie zawodów sportowych, bez konieczności zakładania firmy. Osoby uzyskujące takie dochody, mimo braku własnej działalności gospodarczej, muszą rozliczać się z podatkiem dochodowym i opłacać miesięczne zaliczki zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe doradztwo prawne w zakresie rozliczania dochodów z działalności wykonywanej osobiście. Nasza kancelaria pomoże Ci zrozumieć obowiązki podatkowe, obliczyć należne zaliczki na podatek oraz właściwie rozliczyć przychody, takie jak honoraria za występy artystyczne, działalność trenerską czy udział w konkursach. Zapewniamy wsparcie w przygotowaniu deklaracji podatkowych oraz doradzamy, jak minimalizować obciążenia podatkowe zgodnie z prawem. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc w tym zakresie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350

2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

3. Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21.10.2010 r., sygn. akt I SA/Gl 475/10

4. Pismo z dnia 23.01.2023 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »