Sankcja darmowego kredytu – co to takiego?

Autor: Artykuł Partnera

Zdarza się, że umowa o kredyt konsumencki zawiera wady prawne. Kredytobiorcy, którzy zawarli tego typu zobowiązanie, mogą ubiegać się o zwrot środków, a także obniżenie przyszłych rat, korzystając z sankcji kredytu darmowego. Na czym polega to rozwiązanie i kto dokładnie może z niego skorzystać? Podpowiadamy!

Sankcja darmowego kredytu – co to takiego?

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja Kredytu Darmowego (SKD) to instrument finansowy, za pomocą którego kredytobiorca może dochodzić swoich praw w sporze z bankami. Podstawą prawną SKD jest art. 45 ust. 1 Ustawy o Kredycie Konsumenckim z 12.05.2011 r.

Sankcja kredytu darmowego oznacza, że kredytobiorca spłaca wyłącznie ratę kapitałową – w sytuacji gdy zobowiązanie ciągle jest aktywne. W sytuacji gdy kredytobiorca spłacił część odsetek i innych kosztów związanych z kredytem, może ubiegać się o ich zwrot od kredytodawcy.

Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy podpisali umowę zawierającą zapisy niezgodne z Ustawą o kredycie konsumenckim. Aby jednoznacznie stwierdzić, czy w przypadku danego kredytobiorcy możliwe jest zastosowanie sankcji kredytu darmowego, należy przeprowadzić skrupulatną analizę prawną umowy. Oprócz umowy należy przygotować wszystkie załączniki (one także muszą zostać przeanalizowane) oraz zaświadczenie o wcześniejszej spłacie kredytu, jeżeli zobowiązanie zostało już uregulowane.

Sankcja kredytu darmowego to rozwiązanie, które ma zastosowanie nie tylko w przypadku kredytów konsumenckich, ale także hipotecznych. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w terminie od 18 grudnia 2011 roku do 22 lipca 2017 roku.

Jak złożyć wniosek o SKD?

Oprócz pisemnego oświadczenia o chęci skorzystania z sankcji kredytu darmowego kredytobiorca musi przygotować także inne dokumenty – wniosek o udzielenie informacji dotyczącej spłaty kredytu, a także wezwanie banku do zapłaty.

Jak przebiega i ile trwa postępowanie w sprawie SKD?

Zazwyczaj postępowanie trwa od 18 do 36 miesięcy. Rozpoczyna się analizą dokumentów związanych z kredytem. W przypadku stwierdzenia istnienia wad prawnych w umowie kredytowej dochodzi do złożenia niezbędnych dokumentów w banku – drogą pocztową lub osobiście w wybranej placówce na terenie Polski. Kolejnym krokiem jest złożenie pozwu do sądu pierwszej instancji, który wydaje wyrok zobowiązujący kredytodawcę do zapłaty. Na tym etapie sprawa może się zakończyć lub może dojść do apelacji.

Kredytobiorca może samodzielnie dochodzić roszczeń z sankcji kredytu darmowego lub skorzystać z pomocy kancelarii finansowej, która specjalizuje się w prowadzeniu tego typu spraw. Wielu kredytobiorców decyduje się na wsparcie z zewnątrz, żeby mieć pewność, że umowa faktycznie zawierała wadliwe zapisy, a wniosek zostanie rozpatrzony na ich korzyść. Specjalistyczna pomoc pozwala także skrócić czas dochodzenia roszczeń.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »