Sprzedaż samochodu ze w spadku przed upływem 6 miesięcy a podatek

Autor: Marcin Sądej

Wraz z mamą odziedziczyliśmy po zmarłym ojcu samochód. Ojciec zmarł miesiąc temu, a samochód kupił trzy miesiące przed śmiercią. Posiadamy akt poświadczenia dziedziczenia po ojcu. Chcielibyśmy ten samochód sprzedać i w tych okolicznościach mamy wątpliwości co do podatku od sprzedaży. Wiem, że jeśli sprzedaje się samochód przed upływem pół roku od zakupu, należy od tej transakcji odprowadzić podatek, ale od jakiej daty liczy się te 6 miesięcy? Czy chodzi o datę zakupu samochodu przez ojca, czy o datę jego śmierci, a może chodzi o datę uzyskania przeze mnie i mamę aktu poświadczenia dziedziczenia? Ile wynosi ten podatek? Jeśli auto sprzedalibyśmy po upływie pół roku, czy nie będziemy musieli płacić tego podatku? Nie chcielibyśmy się narazić na jakieś kontrole z urzędu skarbowego. Proszę i informacje jak ta sytuacja sprzedaży samochodu ze spadku wygląda od strony podatkowej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż samochodu ze w spadku przed upływem 6 miesięcy a podatek

Podatek od spadków i darowizn

Na wstępie musimy rozgraniczyć dwie kwestie, mianowicie czym innym jest podatek od nabycia spadku, a czym innym jest podatek od sprzedaży samochodu nabytego w spadku. Trzeba bowiem zaznaczyć, że nabycie spadku oraz sprzedaż to dwie odrębne czynności prawne wywołujące odrębne skutki podatkowe.

Zasadniczo nabycie spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy w tym przypadku spoczywa na spadkobiercach. Przy czym w przypadku dziedziczenia po członkach najbliższej rodziny istnieje możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. Jeżeli spadkobiercy w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku (lub wydania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza) złożą do naczelnika US zgłoszenie SD-Z2, to mogą skorzystać z ww. zwolnienia. Stanowi o tym art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zobacz też: Po jakim czasie można sprzedać darowiznę samochód

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podatek dochodowy od sprzedaży przedmiotów majątkowych ze spadku

Zupełnie inaczej wygląda kwestia sprzedaży przedmiotów majątkowych wchodzących w skład spadku, w tym sprzedaży odziedziczonego samochodu. Zasadniczo odpłatne zbycie rzeczy ruchomych podlega opodatkowaniu podatkiem PIT. Przy czym, jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy PIT – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega odpłatne zbycie rzeczy ruchomych w tym samochodu, jeżeli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Przez nabycie należy rozumieć m.in. nabycie w drodze dziedziczenia. Zgodnie z art. 924 K.c. spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast w myśl art. 925 K.c. spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. W rezultacie momentem nabycia był dzień śmierci spadkodawcy. Jeżeli zatem dokonają Państwo sprzedaży samochodu ze spadku po upływie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym zmarł spadkodawca, to sprzedaż samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem PIT. W tym przypadku nie ma żadnego znaczenia okoliczność uzyskania postanowienia sądu o nabyciu spadku (lub wydania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza). Nie ma tu również znaczenia data nabycia samochodu przez ojca – ta data jest wyłącznie wiążąca, jeżeli chodzi o nieruchomości, a samochód należy do ruchomości. Podatek od sprzedaży samochodu jest wymierzany na zasadach ogólnych, a więc wynosi 12%, a po przekroczeniu progu 120 000 zł wzrasta do 32%.

Powyższe dwie kwestie podatkowe w żaden sposób się nie przenikają, bowiem są to dwa odrębne podatki. Kwestia rozliczenia podatku od spadku w żaden sposób nie wpływa na kwestie podatku dochodowego od sprzedaży, jak również kwestia uniknięcia opodatkowania sprzedaży podatkiem PIT nie ma znaczenia w kontekście rozliczenia podatku z tytułu nabycia spadku.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Sprzedaż samochodu tuż po nabyciu spadku
Janek i jego siostra odziedziczyli po zmarłym wujku samochód. Zdecydowali się go sprzedać dwa miesiące po śmierci wujka, aby podzielić uzyskane środki. Nie zdając sobie sprawy z przepisów, nie wypełnili żadnego zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. W efekcie, sprzedaż samochodu została uznana za zdarzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem PIT, gdyż transakcja miała miejsce przed upływem 6 miesięcy od śmierci wujka. Musieli więc zapłacić 17% podatku od uzyskanego dochodu z tej transakcji.

 

Oczekiwanie na upływ okresu zwolnienia podatkowego
Agnieszka odziedziczyła samochód po swojej babci. Chociaż początkowo rozważała szybką sprzedaż, po konsultacji z doradcą podatkowym zdecydowała się poczekać. Sprzedała samochód 7 miesięcy po śmierci babci, co pozwoliło jej uniknąć opodatkowania dochodu z tej sprzedaży. Agnieszka była zadowolona, że mogła w pełni skorzystać z uzyskanych środków, nie martwiąc się o dodatkowe koszty podatkowe.

 

Dokładne sprawdzenie daty nabycia spadku
Tomasz odziedziczył samochód od ojca, który nabył go na kilka miesięcy przed swoją śmiercią. Początkowo Tomasz myślał, że musi czekać 6 miesięcy od daty zakupu samochodu przez ojca, aby uniknąć podatku od sprzedaży. Jednak po przeczytaniu przepisów i konsultacji z ekspertem, zrozumiał, że okres ten liczy się od daty śmierci ojca. Sprzedaż samochodu 7 miesięcy po śmierci ojca nie podlegała więc opodatkowaniu PIT, co pozwoliło Tomaszowi na bardziej korzystne zarządzanie swoim spadkiem.

Podsumowanie

Sprzedaż samochodu odziedziczonego w spadku może rodzić wątpliwości podatkowe, jednak kluczowe jest zrozumienie, że opodatkowanie zależy od czasu trwania posiadania samochodu przed jego sprzedażą. Jeśli sprzedaż następuje po upływie sześciu miesięcy od końca miesiąca, w którym zmarł spadkodawca, transakcja nie podlega opodatkowaniu PIT. Warto również pamiętać o różnicy między podatkiem od spadków a podatkiem dochodowym od sprzedaży majątku ze spadku, co pozwala na lepsze zarządzanie potencjalnymi zobowiązaniami podatkowymi.

Oferta porad prawnych

Czy masz wątpliwości dotyczące sprzedaży odziedziczonego samochodu i związanych z tym podatków? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego przygotowania pism, aby zapewnić sobie spokój umysłu i bezpieczeństwo prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
3. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »