Autor: Marcin Sądej
Od miesiąca sprzedaję koszulki sportowe na Allegro, które kupuję taniej w Chinach, a sprzedaję drożej w Polsce. Teraz dowiedziałem się, że jako osoba prywatna i tak musiałem odprowadzać podatek. Jak mam postąpić, żeby nie otrzymać kary z tytułu niezgłoszenia działalności? Czy taką działalność mogę teraz założyć i w jej ramach odprowadzić podatek od wcześniejszych transakcji? Co zrobić, aby nie płacić kary?
W przedstawionej przez Pana sytuacji kluczowe jest ustalenie, czy rzeczywiście prowadzi Pan działalność gospodarczą. Inaczej bowiem wygląda rozliczenie podatkowe sprzedaży dokonywanej przez osobę prywatną, a inaczej przez przedsiębiorcę.
W przypadku osób prywatnych opodatkowaniu podlega sprzedaż rzeczy zakupionej przed upływem 6 miesięcy. Jeżeli zatem osoba nabywa jakiś towar i sporadycznie go sprzedaje, również poprzez internetowe aukcje, nie musi odprowadzać podatku, pod warunkiem że taką rzecz sprzeda po upływie 6 miesięcy od dnia zakupu.
Rozważeniu podlega kwestia, kiedy sprzedaż prowadzona przez portal Allegro staje się działalnością gospodarczą. Otóż zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym – działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:
a) wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
b) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.
Zatem osoba dokonująca sporadycznych sprzedaży na Allegro nie musi się obawiać kontroli z urzędu skarbowego. Inaczej przedstawia się sytuacja, w której osoba dokonuje sprzedaży w sposób zorganizowany i ciągły. Taka działalność może zostać uznana przez organ za działalność gospodarczą ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Osoby spełniające powyższe przesłanki są zobowiązane zarejestrować działalność i płacić podatki takie, jak wynikają z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (podatek dochodowy oraz w niektórych przypadkach VAT).
Prowadzenie niezgłoszonej działalności gospodarczej może powodować:
Dodatkowo dochodzą odsetki za zwłokę w uregulowaniu należności podatkowych i z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. ZUS może również wymierzyć karę w kwocie do 100 proc. zaległości podstawowej, a fiskus pobrać podatek od nieujawnionych dochodów według stawki 75 proc.
Na marginesie należy również dodać, że nie ma możliwości zarejestrowania działalności gospodarczej z datą wczesną. Od wcześniejszej działalności będzie Pan zobligowany zapłacić podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Jednak ma Pan możliwość złożenia wniosku do urzędu skarbowego o umorzenie zaległości podatkowych lub rozłożenia płatności podatku na raty.
Może Pan złożyć tzw. czynny żal, który chroni przed odpowiedzialnością karno-skarbową. Złożenie czynnego żalu, wraz z zapłatą zaległego podatku powoduje, że nie poniesie Pan grzywny.
Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej należy odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy do 20. dnia następującego miesiąca. Należy również jak najszybciej założyć działalność gospodarczą w urzędzie gminy lub miasta. Urząd ten automatycznie przesyła informacje do urzędu skarbowego.
Aneta i handmade breloki
Aneta zaczęła hobbystycznie tworzyć breloki z żywicy i sprzedawać je na Allegro. Z początku było to kilka sztuk miesięcznie, ale z czasem zaczęła otrzymywać coraz więcej zamówień i kupiła profesjonalny sprzęt. Po kilku miesiącach skarbówka wszczęła wobec niej kontrolę – uznano, że jej działalność miała charakter ciągły i zorganizowany. Musiała zapłacić zaległy podatek dochodowy z odsetkami, a także złożyć czynny żal, by uniknąć grzywny.
Tomek i import z Chin
Tomek kupował tanie etui do telefonów na chińskiej platformie i sprzedawał je na Allegro z kilkukrotną marżą. Nie założył działalności, bo sądził, że jako osoba prywatna nie musi tego robić. Gdy wpłaty z Allegro zaczęły regularnie wpływać na jego konto, bank zgłosił aktywność do fiskusa. W efekcie dostał wezwanie z urzędu skarbowego i został zobowiązany do zapłaty podatku oraz złożenia wyjaśnień w ramach czynnego żalu.
Edyta i wyprzedaż ubrań
Edyta po urodzeniu dziecka zaczęła sprzedawać na Allegro ubranka, które jej córka już nie nosiła. Potem kupiła partię ubrań na wyprzedaży w hurtowni i wystawiła je online. Po kilku tygodniach urzędnik skarbowy uznał, że sprzedaż nie była już okazjonalna. Edyta nie miała założonej działalności, więc oprócz podatku musiała zapłacić również zaległości do ZUS i wystąpić o możliwość rozłożenia zobowiązań na raty.
Sprzedaż na Allegro, choć może wydawać się niewinna i nieformalna, w pewnych okolicznościach może zostać uznana za działalność gospodarczą. Jeśli odbywa się w sposób zorganizowany i ciągły, nawet bez rejestracji firmy, wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatków i zgłoszenia do ZUS. Brak spełnienia tych obowiązków grozi poważnymi konsekwencjami — od grzywien, przez odsetki, aż po odpowiedzialność karno-skarbową. Aby ich uniknąć, warto możliwie jak najszybciej założyć działalność gospodarczą i złożyć czynny żal, co może ochronić przed sankcjami.
Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych ze sprzedażą internetową, podatkami lub zakładaniem działalności gospodarczej? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybko, dyskretnie i bez wychodzenia z domu. Odpowiemy na Twoje pytania, pomożemy uniknąć błędów i wskażemy bezpieczne rozwiązania dopasowane do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika