Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Usługa budowlana w Niemczech wykonana przez polską firmę a VAT

Marcin Sądej • Opublikowane: 2020-10-02

Mam problem podatkowy. Mianowicie prowadzę działalność gospodarczą, są to usługi budowlane. Jestem na ryczałcie 5,5%. Od 2 lat pracuję w Niemczech, a rozliczam się w Polsce. Teraz dowiedziałem się, że prawdopodobnie powinienem płacić na terenie Niemiec podatek VAT od usług. Moja księgowa nic nie wiedziała na ten temat. Chciałbym ten temat wyjaśnić i mieć czarno na białym, jak to w moim przypadku wygląda. Czy jestem zobowiązany płacić w Niemczech, czy wystarczy rozliczyć się w Polsce? Proszę o wyjaśnienie tej kwestii!

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Usługa budowlana w Niemczech wykonana przez polską firmę a VAT

Określenie miejsca świadczenia usługi budowlanej na potrzeby VAT

W pierwszej kolejności należy ustalić miejsce świadczenia opisanej usługi. Zgodnie z art. 28e ustawy VAT – miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W konsekwencji opisane usługi budowlane wykonane na nieruchomości położonej w Niemczech podlegają opodatkowaniu w Niemczech. Takie usługi nie podlegają zatem opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Usługa budowlana na rzecz niemieckiego przedsiębiorcy – stawka VAT NP

W przypadku, gdyby przedmiotową usługę wykonał Pan na rzecz niemieckiego przedsiębiorcy, to on przejąłby obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu tej usługi i byłby zobligowany do zapłaty niemieckiego podatku VAT. W takim przypadku Pan wystawiłby fakturę bez kwoty podatku, stawka VAT „NP” i z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 1 w związku z art. 106a pkt 2 lit. a) ustawy VAT – w przypadku gdy miejscem świadczenia usług jest terytorium innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, fakturę bez stawki i kwoty podatku (czyli z tzw. stawką VAT NP) wystawia się jedynie w sytuacji, w której osobą zobowiązaną do zapłaty podatku jest usługobiorca, który rozlicza czynność w swoim kraju w ramach importu usług.

Podatek VAT dla usługi budowlanej na rzecz osoby fizycznej w Niemczech

Jeżeli natomiast nabywcą usługi budowlanej jest osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to nie ma możliwości przerzucenia obowiązku rozliczenia podatku na nią. W konsekwencji nie znajdzie zastosowania zasada odwrotnego obciążenia. W rezultacie z tytułu tak świadczonej usługi to Pan powinien zapłacić niemiecki podatek VAT (ponieważ usługa ta nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce). Wwczas powinien Pan zarejestrować się do celów VAT w Niemczech i wystawić fakturę zgodnie z niemieckimi przepisami podatkowymi. Polskie regulacje nie znajdują w tym przypadku zastosowania.

Co więcej, takiej usługi nie wykazuje Pan w polskiej deklaracji VAT-7. Zgodnie z „Objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 (18) i VAT-7K (12))” – załącznik nr 3 do rozporządzenia:

„* w poz. 11 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy. W pozycji tej nie uwzględnia się wartości dostaw towarów i świadczonych usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju oraz świadczonych usług rozliczanych w ramach procedury szczególnej dotyczącej usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług elektronicznych.”

Podsumowanie: Zatem ewentualne zaległości podatkowe z tego tytułu powstaną w Niemczech, czyli wobec niemieckiego fiskusa. Polski urząd skarbowy nie może takich usług opodatkować. W zakresie podatku VAT należy rozliczać się w Niemczech.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Trofea myśliwskie a podatek VAT

Prowadzę działalność polegającą na organizacji polowań dla myśliwych zagranicznych. Działalność składa się z:   ...

 

Opodatkowanie kosztów transportu

Prowadzimy sprzedaż krajową towarów opodatkowanych stawkami 23% i 8% VAT. Nasi kontrahenci obciążani są kosztami transportu. Jest to usługa świadczona dla...

 

Rozliczanie rady rodziców

Rozliczanie rady rodziców

Pytanie dotyczy rozliczania rady rodziców. Przed centralizacją VAT faktury wystawiane były na radę rodziców przy szkole z NIP-em szkoły. Po centralizacji...

Umowa leasingowa na samochód zakupiony w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru a VAT

Umowa leasingowa na samochód zakupiony w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru a VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Właśnie kupuję w Niemczech samochód używany o wartości powyżej 150 000 zł i pojemności...

Korekta faktur z powodu przekroczenia limitu VAT

Korekta faktur z powodu przekroczenia limitu VAT

W listopadzie 2019 r. przekroczyłem 200 tys. zł przychodu, a wcześniej byłem zwolniony z VAT-u. Dopiero w marcu zauważyłem przekroczenie limitu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »