Usługi budowlane w Niemczech a VAT

Autor: Marcin Sądej

Mam problem podatkowy. Mianowicie prowadzę działalność gospodarczą, są to usługi budowlane. Jestem na ryczałcie 5,5%. Od 2 lat pracuję w Niemczech, a rozliczam się w Polsce. Teraz dowiedziałem się, że prawdopodobnie powinienem płacić na terenie Niemiec podatek VAT od usług budowlanych. Moja księgowa nic nie wiedziała na ten temat. Chciałbym temat wykonywania usług na terenie Niemiec i VATu wyjaśnić i mieć czarno na białym, jak to w moim przypadku wygląda. Czy jestem zobowiązany płacić w Niemczech VAT, czy wystarczy rozliczyć się w Polsce? Proszę o wyjaśnienie tej kwestii!

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Usługi budowlane w Niemczech a VAT

Określenie miejsca świadczenia usługi budowlanej na potrzeby VAT

W pierwszej kolejności należy ustalić miejsce świadczenia usługi budowlanej(napisał Pan że usługa wykonywana jest na terenie Niemiec). Zgodnie z art. 28e ustawy VAT – miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W konsekwencji opisane usługi budowlane wykonane na nieruchomości położonej w Niemczech podlegają opodatkowaniu w Niemczech. Takie usługi nie podlegają zatem opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Zobacz też: Nadzór budowlany ryczałt

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Usługa budowlana na rzecz niemieckiego przedsiębiorcy – stawka VAT NP

W przypadku, gdyby Pana firma budowlana wykonywała usługę budowlaną na rzecz niemieckiego przedsiębiorcy, to on przejąłby obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu tej usługi i byłby zobligowany do zapłaty niemieckiego podatku VAT. W takim przypadku Pan wystawiłby fakturę EU bez kwoty podatku, stawka VAT „NP” i z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 1 w związku z art. 106a pkt 2 lit. a) ustawy VAT – w przypadku gdy miejscem świadczenia usług jest terytorium innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej(w tym przypadku Niemczech), fakturę bez stawki i kwoty podatku (czyli z tzw. stawką VAT NP) wystawia się jedynie w sytuacji, w której osobą zobowiązaną do zapłaty podatku jest usługobiorca, który rozlicza czynność w swoim kraju w ramach importu usług.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Podatek VAT dla usługi budowlanej na rzecz osoby fizycznej w Niemczech

Jeżeli natomiast nabywcą usługi budowlanej jest osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to nie ma możliwości przerzucenia obowiązku rozliczenia podatku na nią. W konsekwencji nie znajdzie zastosowania zasada odwrotnego obciążenia. W rezultacie z tytułu tak świadczonej usługi budowlanej to Pan powinien zapłacić podatek VAT w Niemczech(ponieważ usługa ta nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce). Wówczas powinien Pan zarejestrować się do celów VAT w Niemczech i wystawić fakturę zgodnie z niemieckimi przepisami podatkowymi. Polskie regulacje nie znajdują w tym przypadku zastosowania.

Co więcej, takiej usługi nie wykazuje Pan w polskiej deklaracji VAT-7. Zgodnie z „Objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 (18) i VAT-7K (12))” – załącznik nr 3 do rozporządzenia:

„* w poz. 11 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy. W pozycji tej nie uwzględnia się wartości dostaw towarów i świadczonych usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju oraz świadczonych usług rozliczanych w ramach procedury szczególnej dotyczącej usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług elektronicznych.”

Podsumowanie: Zatem ewentualne zaległości podatkowe z tego tytułu podatku VAT powstaną w Niemczech, czyli wobec niemieckiego fiskusa. Polski urząd skarbowy nie może takich usług opodatkować. W zakresie podatku VAT należy rozliczać się w Niemczech.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład 1 - Budowa domu jednorodzinnego

Pan Jan, właściciel polskiej firmy budowlanej, podjął się zlecenia budowy domu jednorodzinnego dla niemieckiej rodziny w Berlinie. Wszystkie prace, od wylania fundamentów po prace wykończeniowe, zostały wykonane na terenie Niemiec. Pan Jan, nie będąc świadomym obowiązków podatkowych w Niemczech, początkowo wystawiał faktury z polskim VAT. Dopiero po konsultacji z niemieckim doradcą podatkowym zrozumiał, że powinien zarejestrować się do VAT w Niemczech i wystawiać faktury zgodnie z tamtejszymi przepisami, bez naliczania polskiego VAT.

 

Przykład 2 - Remont hotelu

Firma budowlana z Polski została zatrudniona do przeprowadzenia generalnego remontu hotelu położonego w Monachium. Właścicielem hotelu jest duża niemiecka korporacja. W tym przypadku, polska firma wystawiła fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie”, co oznaczało, że to niemiecki przedsiębiorca przejął obowiązek rozliczenia podatku VAT. Polska firma musiała jednak upewnić się, że jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE, aby prawidłowo dokumentować świadczone usługi.

 

Przykład 3 - Instalacja systemów klimatyzacji

Zespół specjalistów z małej polskiej firmy inżynieryjnej wyjechał do Niemiec, aby zainstalować zaawansowane systemy klimatyzacji w nowo budowanych biurowcach w Hamburgu. Jako że usługobiorcami były niemieckie firmy, polski wykonawca zastosował procedurę odwrotnego obciążenia, nie naliczając VAT na swoich fakturach. Jednakże, aby wszystko było zgodne z prawem, przed rozpoczęciem prac firma musiała dopełnić formalności związanych z rejestracją do VAT w Niemczech, by uniknąć późniejszych problemów podatkowych.

Podsumowanie

W kontekście świadczenia usług budowlanych na terenie Niemiec przez polską firmę, kluczowe jest prawidłowe zrozumienie i stosowanie przepisów VAT obowiązujących w tym kraju. Niezależnie od tego, czy usługobiorcą jest niemiecka firma czy osoba fizyczna, polski wykonawca musi zarejestrować się jako podatnik VAT w Niemczech i dostosować swoje rozliczenia do tamtejszych wymogów. Dzięki temu można uniknąć nieporozumień i zaległości podatkowych, zapewniając prawidłowość przeprowadzanych transakcji.

Oferta porad prawnych

Czy masz wątpliwości dotyczące rozliczeń VAT w Niemczech dla polskiej firmy budowlanej? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego przygotowania pism. Zapewniamy kompleksowe wsparcie i jasne wytyczne, dzięki którym unikniesz błędów i zabezpieczysz swoją działalność. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »