Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Weryfikacja US darowizny dużej kwoty pieniędzy od ojca

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-08-18

Dostałam dużą darowiznę środków pieniężnych od ojca w kwocie 200 000 zł. Zostało to zgłoszone do US. Roczny przychód taty to ok. 70 000. Kwota darowizny pochodzi z oszczędności z ostatnich kilku lat. Jak na taką darowiznę popatrzy urząd? Czy przy weryfikacji prze US pod kątem nieujawnionych źródeł będą patrzeć na dochód z jednego roku, czy też będą uwzględnione dochody z ostatnich kilku lat?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Z przekonaniem graniczącym z pewnością mogę napisać, że organ podatkowy będzie tę sytuację weryfikował. Czy weryfikacja ta przybierze postać zewnętrznie widoczną, np. postępowania podatkowego, czy kontroli podatkowej (niekiedy wystarczają czynności sprawdzające), trudno powiedzieć, zależy to od rozliczeń z lat poprzednich.

 

Za przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzące ze źródeł nieujawnionych uważa się przychody:

 

  1. nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach obejmujące przychody ze źródeł wskazanych przez podatnika, ujawnione w nieprawidłowej wysokości,
  2. ze źródeł nieujawnionych obejmujące przychody ze źródeł niewskazanych przez podatnika i nieustalonych przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej

    – w kwocie odpowiadającej nadwyżce wydatku nad przychodami (dochodami) opodatkowanymi lub przychodami (dochodami) nieopodatkowanymi, uzyskanymi przed poniesieniem tego wydatku.

 

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Za ww. wydatek, zgodnie z obowiązującym prawem, uznaje się wartość zgromadzonego w roku podatkowym mienia lub wysokość wydatkowanych w roku podatkowym środków, w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie roku podatkowego, w którym zgromadzono te środki.

 

Zgodnie z art. 25b ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych „za przychody (dochody) opodatkowane uznaje się wartości pozostające w dyspozycji podatnika przed poniesieniem wydatku, spełniające łącznie następujące warunki:

 

1) ich pochodzenie zostało ustalone co do tytułu, kwoty i okresu uzyskania;

2) jest możliwe określenie lub ustalenie zobowiązania podatkowego w odniesieniu do wartości, które mają wpływ na ustalenie takiego zobowiązania, albo zobowiązanie takie zostało określone lub ustalone, albo zostały zgłoszone do opodatkowania”.

 

Zgodnie z art. 25b ust. 4 ustawy za przychody (dochody) nieopodatkowane uznaje się wartości pozostające w dyspozycji podatnika przed poniesieniem wydatku, których pochodzenie zostało ustalone co do tytułu, kwoty i okresu uzyskania, oraz które:

 

1) były wolne od podatku lub zwolnione od opodatkowania na podstawie przepisów ustawy innych niż przepisy niniejszego rozdziału lub przepisów odrębnych ustaw albo

2) nie podlegały opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy innych niż przepisy niniejszego rozdziału lub przepisów odrębnych ustaw, albo

3) były objęte obowiązkiem podatkowym w zakresie właściwego podatku, jednak zobowiązanie podatkowe nie powstało albo wygasło wskutek:

a) zaniechania poboru podatku,

b) umorzenia zaległości podatkowej,

c) zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku,

d) przedawnienia”.

 

Upraszczając powyższe – nie będziemy mieć do czynienia z przychodami nieznajdującymi pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzącymi ze źródeł nieujawnionych, jeśli nie powstanie nadwyżka wydatku nad przychodami (dochodami) opodatkowanymi lub przychodami (dochodami) nieopodatkowanymi, uzyskanymi przed poniesieniem tego wydatku. Jeszcze to upraszczając, jeśli tata w poprzednich latach zarobił tyle, że miał opodatkowanie lub nieopodatkowanie (zgodnie art. 25b ust. 4, czyli np. zwolnione z podatku, ale nie „ukryte”) środki przewyższające nie tylko wartość darowizny, ale i wszystkich innych jego wydatków wraz z kosztami utrzymania i potrafi tego dowieść (np. wynika to z zeznań podatkowych), nie ma się czego obawiać.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Najem magazynu w zamian za prace remontowe

Moja narzeczona prowadzi własną działalność gospodarczą. Mój tata wynajął jej magazyn nieodpłatnie w zamian za prace remontowe (które wyniosły ok....

Kontrola Urzędu Skarbowego za sprzedaż na Allegro - zaległy VAT

Prowadziłam sprzedaż na Allegro i Urzęd Skarbowy zapukał do moich drzwi. W zeszłym roku miałam kontrolę niezgłoszonej działalności gospodarczej...

Czy inwestor poniesie konsekwencje skarbowe za brak faktury za materiał budowlany?

Siedem lat temu budowałem dom. Prace budowlane wykonywała firma, która również dostarczała wszystkie materiały budowlane. Po zakończeniu prac firma...

Niezłożenie deklaracji otrzymanej darowizny na zakup mieszkania w terminie

Proszę o pomoc w sprawie dotyczącej niezłożenia deklaracji w ciągu 6 miesięcy odnośnie otrzymanej darowizny na zakup mieszkania. Darowiznę...

Kara za brak aktualizacji adresu miejsca zamieszkania podatnika

Mam pytanie odnośnie aktualizacji danych w urzędzie skarbowym. Mieszkamy z mężem na stałe w Irlandii, gdzie opłacamy podatki. Na wakacje...

Praca za granicą i zakup mieszkania a urząd skarbowy

Od paru lat mieszkamy i pracujemy z żoną za granicą. W kraju mieliśmy oboje zarejestrowane jednoosobowe działalności gospodarcze przez około 4...

Sprzedaż BITCOIN i zakup mieszkania

Posiadam na swoim koncie trochę bitcoinów zdobytych poprzez pracę bez umowy. Teraz chciałbym je wypłacić poprzez pośrednika (kantor walut cyfrowych)....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »