Podatek od zasiedzenia nieruchomości rolnej, jak skorzystać ze zwolnienia?

Autor: Marcin Sądej

W roku 1985 rodzice oddała mi do użytkowania gospodarstwo rolne o powierzchni 1,09 ha oraz użytkowane przez nich pole orne o pow. 0,5544 ha będące własnością wujka (brata mamy), który nie był zainteresowany jego uprawą. W roku 1990 mama przekazała mi to gospodarstwo formalnie, aktem notarialnym. Prowadziliśmy je wspólnie z mężem, użytkując również pole wujka. W 1998 r. wujek zmarł. W roku 2008 przekazałam w formie darowizny część działek rolnych o łącznej pow. 0,6310 ha naszemu synowi. Pozostałe grunty o pow. 0,46 ha wraz z tymi wujowymi nadal użytkowaliśmy rolniczo i płaciliśmy podatek rolny. Wystąpiliśmy do sądu z wnioskiem o zasiedzenie pola po wujku i sąd wydał korzystne dla nas postanowienie, które uprawomocniło się 04.12.2020 r., a samo zasiedzenie nastąpiło z datą 31.12.2015 r. Tak więc na ten dzień łączna powierzchnia użytkowanych rolniczo gruntów wynosiła 1,01 ha, co w myśl ustawy z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym stanowi gospodarstwo rolne. Gospodarstwo to prowadzimy nadal. Czy możemy skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w przypadku nieruchomości gruntowej nabytej w drodze zasiedzenia na podstawie art. 4 ust.1 pkt 1 ustawy SD w brzmieniu obowiązującym do końca roku 2015?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatek od zasiedzenia nieruchomości rolnej, jak skorzystać ze zwolnienia?

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nabycia nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część – aktualnie

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (dalej „ustawa SD”) – zwalnia się od podatku nabycie własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku nabycia zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia; zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nabycia nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część – przed 2016 r.

Natomiast do końca 2015 r. art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy SD brzmiał następująco: „Zwalnia się od podatku:

1) nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem:

a) budynków mieszkalnych,

b) budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,

c) urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców

– pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

S. Babiarz [w:] A. Mariański, W. Nykiel, S. Babiarz, Ustawa o podatku od spadków i darowizn. Komentarz, Warszawa 2010, art. 4.

 „(…) przesłankami nabycia tego zwolnienia przedmiotowego są:

1) nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi;

2) nieruchomość lub jej część w chwili nabycia jest rozumiana tak jak w przepisach o podatku rolnym, a więc sama przez się stanowi gospodarstwo rolne, tj. obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub będących w posiadaniu osoby fizycznej, albo wejdzie w skład tak rozumianego gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy;

3) prowadzenie przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia gospodarstwa rolnego, które stanowi nabyta nieruchomość lub którego jest częścią, lub w którego skład wejdzie tytuł nabycia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przepisy przejściowe

Powyższa zmiana została wprowadzona na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1045 z późn. zm.). Należy zatem sięgnąć do treści przepisów przejściowych. Jak podaje art. 50 ust. 1 ustawy – do opodatkowania nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe. Natomiast w myśl art. 59 ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

W rezultacie, jeżeli nabycie nieruchomości nastąpiło przed 1 stycznia 2016 r., to zastosowanie znajdą poprzednio obowiązujące przepisy.

Data nabycia własności nieruchomości poprzez zasiedzenie

Następnie trzeba wskazać, że w myśl art. 172 Kodeksu cywilnego (K.c.) – posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Skutkiem zasiedzenia jest zatem pierwotne nabycie własności przez posiadacza, który może wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia. Samo nabycie własności następuje z mocy samego prawa, a orzeczenie stwierdzające nabycie własności przez zasiedzenie ma jedynie charakter deklaratywny.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Zwolnienie z podatku zasiedzenia gruntu przez rolnika

Jak zatem widać, nabycie własności w drodze zasiedzenia odbywa się w momencie upływu terminu okresu zasiedzenia (w zależności 20 lub 30 lat). W konsekwencji datą nabycia własności w drodze zasiedzenia jest data określona w postanowieniu sądu, a nie data wydania (uprawomocnienia się) postanowienia samego sądu.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że nabycie własności nastąpiło w drodze zasiedzenia z dniem 31.12.2015 r. Miało to zatem miejsce jeszcze przed dniem wejścia w życie ustawy w nowym brzmieniu. W konsekwencji, moim zdaniem, można w tej sprawie zastosować poprzednie brzmienie przepisu i jest możliwe skorzystanie ze zwolnienia.

Przepis posługuje się takim zapisem: „w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego”. W moim rozumieniu taka treść przepisu wskazuje, że nabyty grunt może powiększyć już istniejące gospodarstwo („wejdzie w skład”), jak również może to być nabycie gospodarstwa rolnego („nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne”). Oczywiście jest to moja wykładnia przepisów, która nie jest wiążąca dla fiskusa. Celem uzyskania wiążącego stanowiska należy wystąpić z wnioskiem do KIS o wydanie indywidualnej interpretacji.

Przykłady

Rodzinna współpraca i formalności
W 1990 roku Janusz formalnie przejął gospodarstwo rolne od swojej matki, które prowadził od kilku lat wspólnie z żoną. Jednocześnie korzystał z pola należącego do wujka, który zmarł w 1998 roku. Po zasiedzeniu tej ziemi przez Janusza w 2015 roku, zastanawiał się, czy będzie musiał zapłacić podatek od zasiedzenia. Ponieważ nabycie nastąpiło przed 2016 rokiem, mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie starych przepisów.

 

Przekazanie gospodarstwa dzieciom
Anna otrzymała od rodziców gospodarstwo rolne w latach 80., a w 2015 roku wystąpiła o zasiedzenie pola należącego wcześniej do wuja. Postanowiła przekazać część ziemi synowi. Mimo że zasiedzenie miało miejsce przed 2016 rokiem, Anna była pewna, że może skorzystać ze zwolnienia z podatku, ponieważ jej gospodarstwo było użytkowane rolniczo zgodnie z przepisami sprzed zmiany prawa.

 

Prowadzenie gospodarstwa i zasiedzenie
Małgorzata przez wiele lat użytkowała pole należące do zmarłego wuja. W 2015 roku zasiedziała je, jednak dopiero w 2020 roku sąd wydał orzeczenie. Zastanawiała się, czy zasiedzenie będzie objęte podatkiem. Po analizie przepisów okazało się, że ze względu na datę nabycia, zasiedzenie było wolne od podatku, gdyż grunt powiększył jej gospodarstwo rolne.

Podsumowanie

W przypadku nabycia nieruchomości rolnej w drodze zasiedzenia przed 1 stycznia 2016 roku, istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie przepisów obowiązujących przed zmianą prawa. Ważne jest jednak, aby nabyta nieruchomość stanowiła część gospodarstwa rolnego i była użytkowana rolniczo przez co najmniej 5 lat od zasiedzenia. W razie wątpliwości warto wystąpić o indywidualną interpretację do KIS, aby potwierdzić prawo do zwolnienia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w kwestiach prawnych związanych z podatkiem od zasiedzenia lub sporządzenia pisma? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybkie i profesjonalne wsparcie w Twojej sprawie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »