Indywidualne Porady Prawne
Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-08-04 • Aktualizacja: 2021-02-25
Mój pytanie dotyczy nieodpłatnego użyczenia lokalu na cele działalności gospodarczej. Obecnie mieszkam z teściami w ich domu. Chciałbym, żeby teściowie podpisali ze mną umowę o bezpłatnym użyczeniu lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej (1 pokój). Teściowie mają jednak obawy, że mogą mieć z tego tytułu kłopoty podatkowe, a w przypadku upadłości mojej firmy – komornika na karku. Jakie są skutki prawno-podatkowe takiego użyczenia? Czy faktycznie są powody do obaw?
Jeżeli chodzi o skutki podatkowe zawarcia przez Pana umowy użyczenia lokalu na cele działalności gospodarczej, to generalnie w myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdof) – przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Aczkolwiek w przypadku użyczenia pomiędzy najbliższymi członkami rodziny występuje wyjątek. Mianowicie art. 21 pkt 5 pdof stanowi, że wolna od podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20;
W myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn do I i II grupy podatkowej zalicza się:
Stąd też jeżeli teściowie użyczą Panu lokal, nie będzie to generowało dla Pana obowiązku zapłaty podatku dochodowego.
Potwierdza to chociażby interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22.12.2014 IBPBI/1/415-1143/14/WRz r.
Obowiązek podatkowy w podatku dochodowym nie będzie ciążył także na Pana teściach, albowiem z ustawy o podatku dochodowym usunięto art. 16, który taki obowiązek nakładał. Tylko wspomnę, że przepis ten mówił, iż:
„1. Za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1.
2. Jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.”
Utracił on moc z końcem 2008 roku.
W przypadku upadłości Pana firmy lokal nadal zostaje własnością teściów, on nie wchodzi do masy upadłości.
Natomiast muszą mieć Państwo świadomość, że jeśli miałby Pan zobowiązania nieuregulowane i zarejestrowaną działalność w lokalu teściów, może być tak, że komornik będzie tam przychodził w ramach czynności egzekucyjnych. Temu niestety zaprzeczyć nie mogę. Oczywiście komornik nie zlicytuje nieruchomości, bo jest własnością teściów, ale może chcieć zajmować jakieś ruchomości w mieszkaniu, zakładając, że należą do Pana i wówczas teściowie będą się musieli bronić przed takimi czynnościami poprzez przedłożenie np. rachunków nabycia danych rzeczy przez nich.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika