Czy inwestor poniesie konsekwencje skarbowe za brak faktury za materiał budowlany?

Autor: Aleksander Słysz

Siedem lat temu budowałem dom. Prace budowlane wykonywała firma, która również dostarczała wszystkie materiały budowlane. Po zakończeniu prac firma otrzymała wynagrodzenie za wykonaną pracę oraz zapłatę za materiały budowlane, zgodnie ze spisaną umową. Firma wystawiła mi fakturę za wykonane prace, natomiast nie otrzymałem faktury za materiały budowlane. Obecnie urząd skarbowy zażądał od tej firmy zwrotu podatku od kwoty, na którą nie wystawiono mi faktury. Czy mnie, jako inwestorowi, grożą jakieś kary skarbowe?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy inwestor poniesie konsekwencje skarbowe za brak faktury za materiał budowlany?

Faktura za budowę domu wraz z materiałem

W opisanej sytuacji nie grozi Panu w mojej ocenie żadna kara. Nie ma takiego przepisu w krajowym prawie, który zobowiązywałby osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej do obligatoryjnego uzyskania faktury. Co więcej, podatnik podatku od towarów i usług świadczący usługę dla osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą w ogóle nie ma obowiązku automatycznego wystawienia faktury. Musi wystawić fakturę dopiero na żądanie nabywcy towaru lub usługi – nie zwalnia go to jednak z poprawnego opodatkowania swojej usługi, tak podatkiem od towarów i usług, jak i podatkiem dochodowym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jakby tego było mało, jeśli umowa obejmowała wzniesienie domu wraz z materiałem (osobiście również na takiej umowie budowano mi dom), to wykonawca nie wystawia osobnej faktury na materiał, bowiem obowiązany jest go ująć w cenie za usługę. Materiał nie stanowi odrębnej pozycji na fakturze, dzięki temu zgodnie z prawem robocizna i materiał objęte są – przy budownictwie mieszkaniowym – 8% VAT zamiast 23% VAT.

Zobacz też: Budowa domu a urząd skarbowy

Przykłady

 

Budowa domu jednorodzinnego

Pan Jan budował dom jednorodzinny w 2016 roku. Wynajął firmę budowlaną, która miała dostarczyć zarówno usługi budowlane, jak i materiały. Umowa obejmowała całość prac oraz wszystkie potrzebne materiały. Po zakończeniu budowy firma wystawiła fakturę obejmującą całość prac, ale Pan Jan nie otrzymał oddzielnej faktury za materiały budowlane. Po kilku latach, podczas kontroli skarbowej, urząd skarbowy zakwestionował brak faktury za materiały. Pan Jan nie został jednak ukarany, ponieważ zgodnie z umową, materiały były częścią usługi, a faktura obejmowała całość prac z materiałami.

 

Remont mieszkania

Pani Anna przeprowadzała generalny remont swojego mieszkania. Zleciła to zadanie firmie remontowej, która również dostarczyła wszystkie potrzebne materiały. Firma wystawiła fakturę za wykonane prace, ale nie uwzględniła na niej osobno materiałów budowlanych. Po zakończeniu remontu Pani Anna nie otrzymała faktury za materiały. Podczas późniejszej kontroli skarbowej, urząd skarbowy zażądał od firmy zwrotu podatku za materiały, na które nie wystawiono faktury, ale Pani Anna nie poniosła żadnych konsekwencji, ponieważ jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie miała obowiązku posiadania takiej faktury.

 

Budowa garażu

Pan Marek zdecydował się na budowę garażu obok swojego domu. Podpisał umowę z lokalnym przedsiębiorcą, który miał zrealizować projekt „pod klucz”, co obejmowało zarówno robociznę, jak i dostarczenie materiałów. Po zakończeniu budowy, Pan Marek otrzymał fakturę za całość wykonanych prac, ale nie otrzymał osobnej faktury za materiały budowlane. Podczas kontroli skarbowej, okazało się, że firma nie wystawiła faktury za materiały, co spowodowało problemy podatkowe dla firmy. Pan Marek nie poniósł żadnych konsekwencji skarbowych, ponieważ faktura za materiały nie była jego obowiązkiem, a zgodnie z prawem, firma powinna była uwzględnić materiały w cenie za usługę.

Podsumowanie

 

W opisanych przypadkach inwestorzy nie ponieśli żadnych konsekwencji skarbowych za brak faktury za materiały budowlane, ponieważ odpowiedzialność za wystawienie faktury spoczywa na wykonawcy usługi. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie mają obowiązku posiadania oddzielnych faktur za materiały, a zgodnie z umową materiały powinny być uwzględnione w fakturze za całość usługi.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnie sporządzonych pism, aby zabezpieczyć swoje interesy w sprawach skarbowych i budowlanych. Skontaktuj się z nami już dziś, aby otrzymać fachową pomoc i wsparcie! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy - Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »