Darowizna powyżej 70 000 zł, co zrobić, by znalazła się w majątku wspólnym?

Autor: Tomasz Krupiński

Jestem w związku małżeńskim ze wspólnością majątkową. Żona dostała darowiznę (powyżej 70 000) od rodziców, jeśli dobrze rozumiem nie musi płacić podatku, ale jeśli dobrze wyczytałem, darowizna ta trafia do jej osobistego majątku. Jak tę darowiznę teraz przenieść do majątku wspólnego? Czy jest taka możliwość bez płacenia podatku? Czy raczej darowizna musi zostać ofiarowana nam obojgu? Jak wtedy to zrobić, skoro przelew już poszedł? Jak prawidłowo zapłacić podatek? W jakiej wysokości?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna powyżej 70 000 zł, co zrobić, by znalazła się w majątku wspólnym?

Darowizna a majątek osobisty

Niestety odpowiedź nie będzie dla Pana korzystna. Zgodnie z treścią przepisu art. 33. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „do majątku osobistego każdego z małżonków należą: przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił”.

Słusznie Pan wskazał, iż darowizna wchodzi w skład majątku osobistego żony. Darowizna została także wykonana, a przelew na rzecz żony zrealizowany. Czy zatem istnieje możliwość rozszerzenia wspólności ustawowej na darowane środki?

Odpowiedź daje nam treść przepisu art. 49 § 1, zgodnie z nim „nie można przez umowę majątkową małżeńską rozszerzyć wspólności na: przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozszerzenie wspólności majątkowej

Rozszerzenie wspólności nie może iść tak daleko, aby przestały w ogóle istnieć majątki osobiste. Minimalne granice tych majątków wyznacza art. 49 § 1, mający charakter iuris cogentis. Wyliczenie zawarte w ustawie ma charakter wyczerpujący. Przedmioty majątkowe niewymienione w art. 49 § 1 mogą zostać objęte umowną wspólnością majątkową małżonków. Nie jest konieczne szczegółowe ich wymienienie w umowie majątkowej małżeńskiej, wystarczy postanowienie o treści ogólnej. Jedynie w odniesieniu do przedmiotów służących wyłącznie do osobistego użytku jednego z małżonków konieczne jest jednoznaczne wskazanie, że mają one wejść do majątku wspólnego .

Przedmioty majątkowe przypadające małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny należy rozumieć tak jak na gruncie art. 33 pkt 2. Chodzi przy tym o takie przedmioty majątkowe, które zostały przeznaczone przez spadkodawcę lub darczyńcę wyłącznie dla jednego z małżonków. Jeżeli bowiem spadkodawca lub darczyńca postanowił, że przedmioty nabyte w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego albo windykacyjnego bądź w wyniku zawarcia umowy darowizny mają wejść do majątku wspólnego, kwestia objęcia ich wspólnością majątkową rozstrzygana jest wolą spadkodawcy lub darczyńcy, a nie wolą małżonków. Brak uregulowania zawartego w art. 49 § 1 pkt 1 godziłby w podstawową zasadę prawa spadkowego, jaką stanowi swoboda testowania, oraz w zasadę swobody rozporządzania majątkiem pod tytułem darmym. Ustawodawca uznał pierwszeństwo tych zasad w stosunku do możliwości umownego kształtowania łączących małżonków stosunków majątkowych.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Darowizna dla męża

Reasumując, nie ma możliwości rozszerzenia wspólności na te przedmioty. Natomiast nie ma przeszkód, aby żona dokonała darowizny środków na Pana rzecz. Żona może darować połowę środków do Pana majątku osobistego. Taka operacja nie podlega podatkowi po uprzednim zgłoszeniu dokonania darowizny w organie podatkowym.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Darowizna na nowy dom

Anna i Marek są małżeństwem od 10 lat. Żyją we wspólności majątkowej. Rodzice Anny postanowili podarować jej 100 000 złotych na nowy dom. Przelew został zrealizowany na konto Anny, a darowizna, zgodnie z prawem, stała się jej majątkiem osobistym. Anna i Marek chcieli wspólnie korzystać z tych środków, ale dowiedzieli się, że nie mogą rozszerzyć wspólności majątkowej na darowane pieniądze. W związku z tym Anna zdecydowała się podarować Markowi połowę kwoty, czyli 50 000 złotych, aby środki były wspólnie wykorzystywane. Zgłosili darowiznę w urzędzie skarbowym, unikając płacenia podatku.

 

Remont mieszkania

Maria i Paweł planowali odnowienie swojego mieszkania. Rodzice Marii podarowali jej 80 000 złotych na ten cel. Przelew został wykonany na konto Marii, a darowizna stała się jej majątkiem osobistym. Chcąc wykorzystać te pieniądze wspólnie z mężem na remont, Maria dowiedziała się, że nie może wprowadzić tych środków do wspólności majątkowej. W związku z tym zdecydowała się darować Pawłowi połowę środków. Po zgłoszeniu darowizny w urzędzie skarbowym, Maria i Paweł mogli swobodnie wykorzystać pieniądze na odnowienie swojego mieszkania.

 

Zakup samochodu

Ewa i Tomek potrzebowali nowego samochodu. Rodzice Ewy podarowali jej 70 000 złotych na ten cel. Przelew trafił na konto Ewy, a darowizna stała się jej majątkiem osobistym. Ewa chciała, aby zakup samochodu był wspólną decyzją, dlatego zdecydowała się podarować Tomkowi połowę środków. Zgłosili darowiznę w urzędzie skarbowym, co pozwoliło im uniknąć podatku. Dzięki temu mogli wspólnie zrealizować marzenie o nowym samochodzie, który stał się ich wspólnym majątkiem.

Podsumowanie

Darowizna od rodziców na rzecz jednego z małżonków staje się jego majątkiem osobistym i nie może być bezpośrednio włączona do majątku wspólnego. Możliwe jest jednak przekazanie części lub całości darowizny na rzecz współmałżonka, co pozwala na wspólne korzystanie z tych środków bez konieczności płacenia podatku po zgłoszeniu darowizny w urzędzie skarbowym.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu wszelkiego rodzaju pism prawnych, aby ułatwić Ci rozwiązanie nawet najbardziej skomplikowanych kwestii majątkowych i podatkowych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i rzetelne wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »