obramowanie
poradapodatkowa.pl | Podatek od nieruchomości | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 22.05.2009

Autor: Aleksander Słysz

Podatek od sprzedaży działki

W 2006 r. sprzedaliśmy działkę pod budowę domu i złożyliśmy w Szczecinie PIT-23 o sprzedaży działki. Żeby nie płacić podatku, złożyliśmy oświadczenie, że pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. W dniu 11.07.2007 r. kupiliśmy nową działkę. W urzędzie skarbowym powiedziano nam, że będziemy musieli zapłacić podatek, bo w akcie jest zapis o możliwości budowy tylko domu letniskowego, ale ponieważ były jakieś orzeczenia NSA dotyczące działek rekreacyjnych, to żebyśmy się wstrzymali. Muszę też donieść oryginał aktu notarialnego sprzedaży działki, bo zmieniły się przepisy. Co jednak dalej? Urzędniczka mówi, że mogę albo zapłacić podatek, albo nadal czekać, ale nie wiadomo, kiedy będzie odpowiedź, czy te działki zostaną uznane jako zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Wybrane Opinie Klientów

 

Dziękuję za poradę. Wyjaśnienie interesującej mnie kwestii zostało podane w jasny, prosty sposób (obawiałam się zbytniej terminologii prawniczej) i co ważne - z odwołaniem do odpowiednich paragrafów. Ponadto muszę pochwalić, że odpowiedzi dostałam bardzo szybko, co dodatkowo podnosi poziom obsługi klienta.
Dorota

 

 


Bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Z poważaniem, Małgorzata


Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mam nadzieję że dzięki temu moje problemy zostaną rozwiązane. Odpowiedzi były bardzo rzeczowe i wyczerpujące. Mam odczucie że miałem do czynienia z wybitnymi fachowcami. Dziękuję jeszcze raz.
Piotr


Bardzo dziękuję za udzielenie wyczerpującej odpowiedzi. Odnośnie sprawy podatku nie mam juz więcej pytań.

Z wyrazami szacunku Irena.


Serdecznie dziękuję Pani Annie Jędrzejczak! Jestem bardzo zadowolona z udzielonych przez nią odpowiedzi – szybko i profesjonalnie. Otrzymałam również wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie dodatkowe pytania! Bardzo fajna usługa, warto z niej skorzystać jeżeli pojawia się taka konieczność. Wysyłałam swoje zapytanie również do kilku innych biur prawnych świadczących usługi online, jednak nie byłam przekonana do nich bez względu na niższy koszt porady, gdyż dłużej się czekało na wycenę, strona była nie zbyt przejrzysta i nie wiedziałam jak załączyć całą umowę do wglądu. W razie potrzeby  na pewno zwrócę się do Państwa ponownie. Również będę polecać znajomym :)

Elena


Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i cierpliwość Pani Monice Cieszyńskiej. Polecam wszystkim, którzy potrzebują pomocy prawnej.
Jan


Wszystko OK. Na pewno, jeśli będę miał w życiu kiedykolwiek wątpliwości, to skorzystam z pewnością z Państwa usług.

Pozdrawiam i dziękuję. Mariusz


Dziękuję bardzo za wyjaśnienie mi problemu. Wszystko sprawnie i szybko.

Polecam Artur.


Jak na razie jestem zadowolony z państwa pomocy.

Robert


Dziękuje za otrzymaną pomoc w dręczącej mnie sprawie!!!  Ani przez chwile nie myślałam ,że tak szybko można otrzymać odpowiedż. POLECAM wszystkim którzy potrzebują pomocy prawnej. DZIĘKUJE!!! Pani Irenie Sawa w szczególności. Wielka szkoda,że nie ma większej skali ocenen-Ja daje 6!

Renata


Przyjęło się, że w przypadku zakupu gruntu prawo do zwolnienia od podatku, o którym mowa (dawniej: art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), dawał wyłącznie zakup działek budowlanych, a zakup działki rolnej, rekreacyjnej lub leśnej nawet po późniejszym przekwalifikowaniu gruntów nie dawał podstawy do korzystania ze zwolnienia.

 

Najnowsze wyroki, m.in. wyrok WSA w Łodzi z dnia 15.01.2009 r. (I SA/Łd 880/08), wskazują, że: „Zakup gruntów rolno-leśnych ze względu na brak wyraźnego przepisu ustawowego nie może jednakże uzasadniać zwolnienia z opodatkowania kwot wydatkowanych na ten cel, a uzyskanych uprzednio ze sprzedaży nieruchomości. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będący ulgą podatkową, mówi o przychodach wydatkowanych na nabycie gruntu albo prawa użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Tym samym nie może się odnosić do gruntu albo prawa użytkowania gruntu, które mają charakter rolny i nie są przeznaczone pod budowę. Nie jest istotny zamiar podatnika budowy budynku mieszkalnego (rozbudowy budynku mieszkalnego w przyszłości), a rzeczywiste przeznaczenie gruntu pod budowę takiego budynku. Intencją ustawodawcy było zwolnienie z opodatkowania przychodów wydatkowanych na grunty przeznaczone pod budowę budynków mieszkalnych, a nie na grunty z takiego przeznaczenia wyłączone”.

 

Przepis uzależniał zwolnienie w przypadku przeznaczenia środków w ciągu 2 lat na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. gruntu przeznaczonego pod budowę budynku mieszkalnego. Zatem problematyczne jest to, czy korzystają Państwo ze zwolnienia, jeżeli obecne przepisy dają możliwość wzniesienia na zakupionej działce budynku mieszkalnego. Moim zdaniem tak, jednak jest to problematyczne i organ może mieć inne zdanie.

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>

 

Abstrahując od problemu prawnego i jego systemowego rozwiązania dla osób w podobnej do Państwa sytuacji, a skupiając się na zadanym pytaniu, stwierdzić można, że mają Państwo w chili obecnej co najmniej trzy możliwości działania:

 

  1. Zapłacić podatek, a w razie rozwiązania „systemowego utrzymującego” zwolnienia w przypadku takim jak Państwa – żądać zwrotu podatku.
  2. Wystąpić do ministra właściwego do spraw finansów publicznych z wnioskiem (druk ORD-IN) o udzielenie interpretacji indywidualnej (dla mieszkańców Szczecina właściwe jest Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń), argumentując, że zwolnienie przysługuje. Interpretacja jest wiążąca.
  3. Nie płacić podatku w chwili obecnej i czekać na rozwój sytuacji.

 

Powinni Państwo, moim zdaniem, w terminie do 11.07.2009 r. dostarczyć wymagane dokumenty do urzędu skarbowego (oryginał aktu notarialnego) celem potwierdzenia prawa do zwolnienia. Równocześnie mogą Państwo wystąpić o interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, która w Państwa sprawie rozstrzygnie prawo do zwolnienia. Organ wydaje decyzje bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Aleksander Słysz

Aleksander Słysz – magister prawa, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku zajmuje się szeroko rozumianą problematyką podatkową, w tym: postępowaniami podatkowymi, kontrolą podatkową, podatkami pośrednimi i bezpośrednimi... więcej informacji »

»Podobne materiały

Szkoła językowa – zwolnienie od podatku


Prowadzę szkołę językową, w której uczą się przede wszystkim dzieci. Jestem właścicielem budynku, w którym odbywają się lekcje. Czy muszę płacić podatek od nieruchomości? Wiem, że prywatne szkoły i przedszkola nie muszą płacić takiego podatku. Czy mnie również przysługuje zwolnienie od podatku?

 

Opłata eksploatacyjna


Posiadam koncesję na wydobywanie kruszywa naturalnego. Gmina nałożyła na mnie bardzo wysoki podatek od nieruchomości. Na wyrobisku nie ma żadnych obiektów budowlanych. Dodam, że uiszczam opłatę eksploatacyjną za każdą wydobytą tonę kruszywa. Czy muszę płacić zarówno podatek od nieruchomości, jak i opłatę eksploatacyjną? Szczegóły w załączniku.

 

Wydatki na cele mieszkaniowe


Od kilkunastu lat mieszkam na stałe za granicą. W 2012 r. odziedziczyłam mieszkanie w Krakowie. Planuję je sprzedać (z powodów osobistych), chciałabym jednak uniknąć podatku, mam więc zamiar za otrzymane pieniądze kupić inne mieszkanie w tym samym mieście. Wiem, że przez przynajmniej pięć lat nie mogę go zbyć, więc rozważam dwa rozwiązania: wynajęcie komuś lokalu albo pozostawienie go pustego przez ten czas. Mogę ewentualnie uzasadniać zakup tego mieszkania chęcią powrotu do kraju w przyszłości. Czy taki zakup zostanie uznany jako wydatek na cele mieszkaniowe i zwolniony z podatku? Czy muszę się zameldować w nowym mieszkaniu?

Nakaz płatniczy dla podatku rolnego


Jestem właścicielką 26-arowej działki klasy IV, 15-arowej klasy V Pp (pastwisko) i 10-arowej klasy Ps. Za te dwie ostatnie nie płaciłam dotąd podatku rolnego. Na trzeciej z wymienionych działek stoi mój dom (uzyskałam pozwolenie na budowę) – płaciłam tylko podatek od powierzchni budynku. Obecnie otrzymałam nakaz płatniczy, w którym określono konieczność zapłaty podatku rolnego za działkę 10-arową. Czy ta decyzja jest słuszna? Nic się nie zmieniło w klasyfikacji gruntów. Co powinnam zrobić?

Podatek od nieruchomości od garażu blaszanego


Zamówiłem garaż blaszany otynkowany i ocieplony, dwustanowiskowy (wraz z pomieszczeniem gospodarczym) o wymiarze 7,5 x 7,5 m. Załatwiam formalności z pozwoleniem na budowę. Garaż będzie posadowiony na płycie betonowej zbrojonej o grubości 15 cm, pod nim posypka ok. 30 cm; przymocowany na śruby do płyty betonowej. Czy za taki garaż będę płacił podatek od nieruchomości, czy można uznać, że nie będzie on trwale związany z gruntem i podatek nie będzie potrzebny?

Wybrane opinie naszych klientów:

13.09.2009

Pan Łukasz Obrał udzielił mi absolutnie profesjonalnej, fachowej i całkowicie wyczerpującej odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie. Jestem zaskoczona, iż mogłam uzyskać tak wiele informacji za pośrednictwem porady on-line a na dodatek za przystępną cenę i w tak krótkim czasie. Anna

22.10.2009

Odpowiedź  nadeszła: RZETELNA, SZYBKA, TANIA.

Dziękuje Joanna.

13.10.2009

Jestem bardzo zadowolona z udzielonych mi odpowiedzi i z wykazanej cierpliwości, gdyż z jestem uciążliwa :)

Agnieszka

31.08.2009

Korespondencja sprawna, porady w pełni wyczerpujące. Serwis wart polecenia.

Maciek

12.06.2009

Odpowiedź jasna i obszerna, dziękuję.

Ewa

02.08.2009

Dziękuję jestem bardzo zadowolony.

Jakub

01.11.2009

Bardzo dziękuję za poradę prawną bardzo rzeczową, kompetentną i wyjaśniającą mi cały aspekt nurtującego mnie problemu. Na pewno nie omieszkam w razie konieczności skorzystać z Państwa usług! BARDZO DZIĘKUJE I POZDRAWIAM ;-))))

Joanna

18.08.2009

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Olga

22.10.2009

Bardzo dziękuję za bardzo sprawną i fachową pomoc! Polecam wszystkim, którzy w meandrach prawa nie czują się pewnie!

Agnieszka

31.08.2009

 

Pani Eliza Rumowska, w 100% stanęła na wysokości zadania. Zrobiła to z dużym profesjonalizmem ale i z wdziękiem, bo porada prawna to nie tylko suche cyferki cytowanych paragrafów ale i odpowiednie i klarowne ich uzasadnienie w sposób zrozumiały dla ignoranta w sprawach prawnych jakim jestem. Gdybym miał ocenić jednym słowem otrzymana poradę powiedziałbym „ zadowolony”.
Krzysztof

 

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik