obramowanie
poradapodatkowa.pl | Podatek VAT | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Popularne artykuły
Popularne pytania
Najnowsze artykuły
Najnowsze pytania
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

Opublikowane: 24.11.2011

Autor: Monika Bilska

Stawka podatku przy prowizji dla pośrednika

Firma X jest właścicielem statków, które są dzierżawione zagranicznym armatorom na podstawie umowy. Do zawarcia umowy doszło dzięki brokerowi polskiemu i zagranicznemu, którzy za tę usługę mają zagwarantowaną prowizję miesięczną trwającą przez okres czarteru. Polski broker obciąża firmę fakturą VAT ze stawką 0%, a zagraniczny wystawia debet notę. Jaką stawką należy opodatkować tę prowizję w obu przypadkach?

 

Wybrane Opinie Klientów

Profesjonalizm i jeszcze raz profesjonalizm. Przystępnie i bez prawniczych zawiłości wszystko jest zrozumiałe dla osób, które nie znają się na prawie i w gąszczu przepisów nie potrafią znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Pozdrawiam Maria.


Serdecznie dziękuję za poradę - bardzo wyczerpująca, w dobrym czasie i za dobra cenę. Na pewno będę korzystać z Państwa serwisu i polecać go innym.

Z poważaniem, Anetta.

 

 


Jestem bardzo zadowolony z udzielonej odpowiedzi. Do tej pory korzystałem z porad kancelarii adwokackich. Nigdy żadna kancelaria adwokacka nie udzieliła mi porad tak jasnych i zrozumiałych jak EPORADY 24. Poza tym udzielone odpowiedzi na pytania mam w formie pisemnej i w każdej chwili mogę do nich wrócić. Dziękuję i pozdrawiam.

Józef


Dziękuję za poradę, na pewno wyniosę z niej jakieś korzyści materialne. Zgodnie z Waszą poradą złożyłem w sądzie okręgowym wniosek o wykładnię wyroku w sprawie odsetek. Czekam na postanowienie sądu. Poinformuję Was o rezultacie. Dziękuję raz jeszcze.

Pozdrawiam, Piotr


Super. Profesjonalnie. Szybko. Bez wyjścia z domu. Już spieszę zadać kolejne pytanie.

Joanna


Ogólnie jestem zadowolony. Pomimo iż jestem za granicą, mogłem swoje sprawy załatwić należycie przy współpracy z firmą ePorady24.pl. Polecam tą firmę i na pewno jeszcze skorzystam z ich usług, jeśli będę tego potrzebował.

Dariusz


Dziękuję za wyczerpującą informację. Wyjaśnił nam Pan wszystko bardzo przejrzyście. Sprawa jest już w toku. Teraz wiem, jak niekompetentni mogą być pożal  się Boże inni prawnicy, którzy wyciągają kasę od klientów za nic. Cieszymy się z mężem, że trafiliśmy na Waszą stronę.

Pozdrawiamy całą "załogę" Krystyna.

 


Z pośród zebranych przeze mnie opinii ta okazała się najpełniejsza. Z pewnością będę polecał ten serwis wszystkim swoim znajomym (jakość i przystępna cena).

Dawid


Chodzenie do prawników do tej pory było kłopotliwe, czasochłonne i niezbyt efektywne. Wasze porady prawne są bardzo dobre i nie mają wad, są wygodne, szybkie, profesjonalne. Internet to upraszcza znakomicie. Świetny sposób na nasze problemy do rozwiązania.

Ryszard


Polecam ponieważ odpowiedzi są konkretne i na temat. Podoba mi się ,że zawsze można zadać pytania dodatkowe i to, że szybko otrzymałam odpowiedź. Również w weekendy można uzyskać poradę co dla mnie było bardzo istotne.

Paulina


Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) „miejscem świadczenia usług jest siedziba usługobiorcy”. W związku z powyższym usługi pośrednictwa w zakresie dzierżawy ruchomości są co do zasady opodatkowane w Polsce. Broker zagraniczny prawidłowo nie wystawia w tym przypadku faktury VAT. Zobowiązana do rozliczenia podatku VAT jest bowiem polska spółka, dokonując importu usług.

 

W celu ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla wskazanych usług należy przede wszystkim dokonać analizy art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem „stawkę podatku VAT w wysokości 0% stosuję się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa dotyczących towarów eksportowanych”. W niniejszym przypadku istotne jest również brzmienie art. 83 ust. 2 ustawy o VAT. Wskazuje on, iż „opodatkowaniu stawką 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 21, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie”.

 

W związku z powyższym w sytuacji, gdy przedmiotowe usługi polegają na pośredniczeniu w zawarciu transakcji dzierżawy pomiędzy podmiotami, a podatnik świadczący te usługi prowadzi dokumentację, z której jednoznacznie wynika, iż ruchomość, co do której podatnik wykonał czynności pośrednictwa, zostały wyeksportowane, ma prawo do zastosowania stawki podatkowej w wysokości 0%.

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>

 

Należy podkreślić, iż spółka z tytułu rozpatrzenia importu usług nie ponosi istotnego ryzyka podatkowego. Podatek naliczony jest bowiem w takim przypadku jednocześnie podatkiem należnym. Ekonomiczny bilans VAT jest więc neutralny. Właściwą stawką w przypadku importu usług może być zarówno stawka 23%, jak i stawka 0%. Zastosowanie tej ostatniej jest jednak uwarunkowane spełnieniem warunku, o którym mowa w art. 83 ust. 2 ustawy o VAT. W związku z powyższym rekomendowane jest rozliczenie importu usług według stawki podstawowej. Należy podkreślić, iż powyższe nie będzie miało jakiegokolwiek wpływu na ekonomiczne obciążenie spółki.

 

Natomiast polski broker (pośrednik), jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b oraz art. 83 ust. 2 ustawy o VAT, jest uprawniony do zastosowania stawki VAT 0%.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Monika Bilska

»Najczęściej czytane pytania w dziale

06.04.2011 |

Otrzymanie z PUP refundacji a KPiR i ewidencja VAT

03.02.2012 |

Zakup towaru w Anglii i sprzedaż w Polsce – działalność gospodarcza

29.05.2009 |

Handel w internecie a działalność gospodarcza, VAT i PCC

05.04.2012 |

Założenie małej firmy i sprzedaż kosmetyków z UK

21.10.2009 |

Jak rozliczy VAT, gdy dostawca jest spoza Unii?

»Najnowsze pytania w dziale

20.08.2014 |

Odliczenia podatkowe od nieruchomości prywatnej

07.08.2014 |

Podatek VAT przy zakupie nieruchomości

02.08.2014 |

Umowa o dzieło a podatek VAT

31.07.2014 |

Sprzedaż odzieży używanej a podatek

18.07.2014 |

Cena znacznie odbiegająca od wartości rynkowej

»Najczęściej czytane artykuły w dziale

19.02.2009 | Szczegółowe zasady obliczania odsetek i opłaty prolongacyjnej w 2009 roku
19.03.2009 | Podpisywanie deklaracji przez pełnomocnika
29.09.2009 | Opodatkowanie działalności kantorowej
01.04.2011 | Odwrócony VAT – złom
30.06.2011 | Mienie przesiedleńcze a podstawowe zwolnienia – od cła, akcyzy i podatku VAT

»Najnowsze artykuły w dziale

04.10.2011 | Świadczenie usług elektronicznych – miejsce świadczenia
05.08.2011 | Odpady zamiast złomu – kolejne zmiany ustawy o VAT
30.06.2011 | Mienie przesiedleńcze a podstawowe zwolnienia – od cła, akcyzy i podatku VAT
10.06.2011 | Jak powinien rozliczać VAT biegły sądowy?
01.04.2011 | Odwrócony VAT – złom

Wybrane opinie naszych klientów:

18.03.2010

Sprawna i fachowa porada, szybko i dokładnie wykonana ocena merytoryczna pisma procesowego – polecam wszystkim.

Andrzej

05.10.2010

Dzięki za pomoc. Czytając wcześniej opinie o was, nie dowierzałam, że jesteście tacy dobrzy, ale teraz, po otrzymaniu porady, muszę przyznać, że jesteście świetnie zorganizowani.

Powodzenia, Irena

07.12.2009

Jestem bardzo zadowolony z usług EPORADY24, na początku miałem wahania, czy skorzystać i płacić nie wiadomo za co, ale odpowiedź, jaką dostałem, była całkowicie zadowalająca i tylko żałuję, że wcześniej z niej nie skorzystałem, polecam wszystkim i zostawiam najwyższą ocenę.

Jarek

19.07.2009

Dziękuję za udzielenie porady uważam że jest to o co mi chodziło, cena również jest odpowiednia. Zadawanie dodatkowych pytań jest super czyli tak jakbym przebywał w kancelarii bo wiadomo że podczas rozmowy nasuwają się dodatkowe pytania! Uważam również że szybkość uzyskanej odpowiedzi jest bardzo dobra. Jeszcze raz dziękuje i myślę że dalej będę koszty stal z waszych usług.

Z poważaniem Marcin.

29.11.2009

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Skorzystałem z usług portalu i tego nie żałuje. Będąc poza granicami kraju trudno mi było uzyskać fachową poradę a dzięki ePorady24.pl i udzielającym porad prawnikom wszystko stało się dużo łatwiejsze. Jeszcze raz bardzo dziękuję i zachęcam każdego do skorzystania z serwisu.

Bogumił

15.07.2010

Rewelacja!!! Porada profesjonalnie przedstawiona, poparta stosownymi artykułami, a jednocześnie jasna i zrozumiała dla przeciętnego obywatela. Dla mnie rewelacja, a prawnik, który udzielał mi odpowiedzi – to mistrzostwo świata.

Serdecznie dziękuję, Tomasz

25.06.2009

Dziękuję za odpowiedź, była ona wyczerpująca, prawnik - zanim udzielił odpowiedzi - upewnił się co do faktycznego stanu prawnego sytuacji. Odpowiedź uzasadnił przytaczając cytaty z ustawodawstwa oraz podając analogiczny do mojej sytuacji przykład. Jestem zadowolona z usługi.

Joanna

18.10.2009

Szczerze mówiąc nie spodziewałam się takiej odpowiedzi - obawiałam się trochę, że otrzymam tonę paragrafów i prawniczy żargon - a tu - proszę: wyczerpująca, dokładna, napisana zrozumiałym językiem analiza sytuacji. Bardzo, bardzo dziękuję i polecam Państwa usługi gorąco :)

Pozdrawiam Beata.

15.09.2009

Bardzo dziękuję za poradę , która bardzo mi pomogła podjąć właściwe działania. To bardzo dobra idea ,z pewnością polecę znajomym.

Piotr

19.02.2010

Opinia przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Jest bardzo dokładna, rzetelna, odwołująca się do konkretnych przepisów, które cytuje niekiedy wprost – a do tego pozostaje zrozumiała dla przeciętnego człowieka. Będzie dla mnie olbrzymią pomocą. Serdecznie dziękuję za poświęcony czas.

Łukasz

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Katalog orzeczeń | Słowa kluczowe | Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik