obramowanie
poradapodatkowa.pl | Podatek dochodowy | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 11.02.2011

Autor: Aleksander Słysz

Wycofanie lokali z działalności gospodarczej

Przed kilkoma laty wykupiłem dwa lokale od spółdzielni. Włączyłem je do swojego przedsiębiorstwa, dzięki amortyzacji czynsz stanowił koszt dla zakładu. Czy mogę teraz te pomieszczenia sprzedać, podarować synowi lub przestać amortyzować i zostawić dla siebie (by np. zacząć je wynajmować)? Czy przerwanie amortyzacji spowoduje wyłączenie tych lokali z firmy?

Wybrane Opinie Klientów

Rzeczowa i wyczerpująca odpowiedź na postawione pytanie.

Piotr


Bardzo szybko i dokładnie. Polecam!!

Sebastian


Odpowiedz na moje pytanie wymagała dużo czasu i energii. Dzięki Panu Jakubowi Bonowiczowi otrzymałem pełną i wyczerpującą odpowiedź. Dziękuję bardzo, jestem w pełni usatysfakcjonowany. Polecam gorąco.

Pozdrawiam  Piotr.


Serdecznie dziękuję Pani Annie Jędrzejczak! Jestem bardzo zadowolona z udzielonych przez nią odpowiedzi – szybko i profesjonalnie. Otrzymałam również wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie dodatkowe pytania! Bardzo fajna usługa, warto z niej skorzystać jeżeli pojawia się taka konieczność. Wysyłałam swoje zapytanie również do kilku innych biur prawnych świadczących usługi online, jednak nie byłam przekonana do nich bez względu na niższy koszt porady, gdyż dłużej się czekało na wycenę, strona była nie zbyt przejrzysta i nie wiedziałam jak załączyć całą umowę do wglądu. W razie potrzeby  na pewno zwrócę się do Państwa ponownie. Również będę polecać znajomym :)

Elena


To moja druga porada otrzymana od Państwa i muszę stwierdzić, że po raz kolejny udowodniliście swoją klasę i kompetencje.

Dziękuję Ilona.


Konkretna i zrozumiała opinia. Zapisuję adres w ulubionych i na pewno, w razie potrzeby, skorzystam ponownie :-)

Polecam! Mariusz


Na moje pytanie Pan Łukasz Obral przysłał mi bardzo jasne, zrozumiałe i kompetentne informacje. Jestem usatysfakcjonowany i cieszę się, że przypadkiem trafiłem do Was.

Dziękuję i pozdrawiam Zdzislaw.


Bardzo fachowa i szybka pomoc. Bardzo polecam wszystkim zainteresowanym.

Małgorzata


Dziękuję za pomoc w tak szybkim terminie i cierpliwość.

Grażyna


Wysoka kultura, wiedza… Tego można było oczekiwać, ale również cierpliwość i prosty język, który pozwala zrozumieć nurtujące problemy i wątpliwości pytających.

Dziękuję, Tomasz


Źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie:

 

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy

    – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

 

Powyższych zasad nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

 

  1. na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu – do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy;
  2. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
  3. składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (m.in. środków trwałych), nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

 

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>

Ograniczenie to nie ma zastosowania jedynie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

 

Jak zatem widać, co do zasady, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi ujętymi w ewidencji środków trwałych – odpłatne ich zbycie, nawet jeżeli przed zbyciem wycofane zostaną z działalności gospodarczej, podlegać będzie opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej, gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynie 6 lat.

 

Pan jako prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą i wykorzystujący w prowadzonej działalności nieruchomość będącą środkiem trwałym może jednak w każdym momencie wycofać z ewidencji środków trwałych lokale, o których mowa, i przeznaczyć je na cele osobiste. Wystarczy, że napisze Pan oświadczenie, że z określonym dniem wycofuje lokal/lokale z działalności gospodarczej i zaprzestaje amortyzacji. Konsekwencją jest oczywiście konieczność zaprzestania odpisów amortyzacyjnych, które byłyby zaliczane do kosztów podatkowych, nie ma jednak konieczności korygowania wcześniej już dokonanych odpisów amortyzacyjnych, gdyż na moment ich dokonywania istniało do takiego odpisu prawo.

 

Wycofanie z działalności lokali nie powoduje powstania podatku, ponieważ nie stanowi odpłatnego zbycia; nie osiąga Pan przychodu podlegającego opodatkowaniu. Może Pan po wycofaniu czerpać dochody w wynajmu przedmiotowych lokali. Po wycofaniu, bez konsekwencji w podatku dochodowym, może je Pan również darować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Aleksander Słysz

Aleksander Słysz – magister prawa, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku zajmuje się szeroko rozumianą problematyką podatkową, w tym: postępowaniami podatkowymi, kontrolą podatkową, podatkami pośrednimi i bezpośrednimi... więcej informacji »

»Podobne materiały

Zbycie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe


Siostry (mama i ciocia) otrzymały darowiznę od swoich rodziców (moich dziadków) w formie domku. Domek został sprzedany przed upływem 5 lat od faktu darowizny i aby uniknąć podatku, mama i ciocia przeznaczyły dokładnie całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży na zakup mieszkania (przy tym złożyły w urzędzie skarbowym oświadczenie, że pieniądze przeznaczają na własne cele mieszkaniowe). Czy w tym momencie jest możliwe dokonanie darowizny tego mieszkania (ciocia przekaże swoją część na mamę, a mama całość na mnie)? Jeśli nie teraz, to kiedy? I jakie są konsekwencje?

Podatek od wygranej w konkursie internetowym


Nasza firma organizuje konkurs internetowy. Fundatorem nagród jest inny podmiot. Przewidujemy 100 nagród o wartości 100 zł dla laureatów konkursu. Czy nagrodzeni są zobowiązani do zapłacenia podatku od otrzymanej kwoty? Nasze wątpliwości budzi interpretacja Ministerstwa Finansów nr DD3/033/19/MCA/11/PK-153.

 

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności a podatek


Na mojej działce ma powstać nowa linia energetyczna. Przedsiębiorca przesyłowy zawarł ze mną umowę, w wyniku której otrzymałam jednorazowe wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności. Czy w związku z tym mam zapłacić jakiś podatek?

 

Czy umorzony kredyt stanowi przychód?


Mam zaciągnięte kredyty na ponad 200 tys. zł. Ponieważ nie mam żadnego majątku, komornik umorzył postępowanie. Słyszałam, że umorzony kredyt stanowi przychód i trzeba zapłacić podatek. Czy to prawda? Czy US może rozłożyć należność na raty? A może dałoby się umorzyć zobowiązanie podatkowe? Co mnie czeka, jeśli nie zapłacę podatku? Jestem na emeryturze, nie mam zbyt dużo pieniędzy.

 

Wybrane opinie naszych klientów:

31.07.2009

Jestem w pełni usatysfakcjonowany odpowiedzią. W sposób prosty i zwięzły udzielono mi informacji o, moim zdaniem, niezwykle skomplikowanej sytuacji. Okazało się, że ani nie jest tak zawiła ani tak trudna. Wyczerpującą odpowiedź otrzymałem w ciągu kilku godzin.

Dziękuję i polecam Krzysztof.

29.09.2009

Dobra rada i satysfakcjonująca, szybko i wyczerpująco udzielona.

Dziękuję Beata.

07.09.2009

Bardzo mi pomogła odpowiedz na moje pytanie dziękuje polecam warto.

Dorota

26.08.2009

Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

Krzysztof

 

02.10.2009

Dziękuję. Wyjaśnienia są jasne zrozumiałe dla laika.

Jerzy

29.09.2009

Porada dobra i szybka.

Beata

13.08.2009

04.09.2009

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i cierpliwość Pani Monice Cieszyńskiej. Polecam wszystkim, którzy potrzebują pomocy prawnej.
Jan

15.12.2009

25.08.2009

Odpowiedzi na moje pytania były fachowe, wyczerpujące i do tego w bardzo krótkim czasie. Dziękuję za pomoc w nurtującym mnie problemie. Państwa usługi są naprawdę godne polecenia.
Pozdrawiam, Mariola.

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik