Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stały pobyt w USA a opodatkowanie spadku w Polsce

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-01-15

Moja żona odziedziczyła w spadku konto w banku oraz działkę budowlaną po rodzicach w Polsce. Tata żony zmarł w styczniu 2017 r., a mama w lutym 2013 r. Mamy stały pobyt w USA, żona ma polskie obywatelstwo. Co trzeba zrobić, żeby nie płacić podatku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia, podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci. Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z dnia 18 września 1976 r.) dotyczy jedynie:

„a) w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:

1) podatku dochodowy,

2) podatku od wynagrodzeń,

3) podatku wyrównawczego,

b) w Stanach Zjednoczonych Ameryki federalnych podatków od dochodu, pobieranych stosownie do Wewnętrznego Kodeksu Dochodów (inne niż podatek od zatrudnienia przewidziany w rozdziałach 2 i 21)”.

Umowa ta nie dotyczy zatem podatku od spadków i darowizn, co oznacza, że dziedziczenie nie unika podwójnego opodatkowania; innymi słowy podatek w Polsce należy uregulować niezależnie od tego czy w USA spadek podlegał będzie, czy też nie (a dokładniej nabycie w drodze dziedziczenia) opodatkowaniu. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania generalnie, nie tylko ta, nie obejmują zazwyczaj podatku od spadków i darowizn.

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. Dz.U.2016.380 t.j.) orzeczenie sądu potwierdza jedynie fakt nabycia, nie tworzy go. Nabycie zatem miało miejsce w 2017 r. w części dotyczącej spadku po ojcu i w 2013 r. w części dotyczącej nabycia po mamie. W przypadku dziedziczenia po wstępnych zmarłych od 1 stycznia 2007 roku można skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, składając formularz SD-Z2 (żona może go wysłać do organu podatkowego) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku (jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia lub europejskie poświadczenie spadkowe, termin 6 miesięcy do zgłoszenia tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Działalność przy współpracy z kontrahentami z Białorusi

Mam zamiar otworzyć firmę w Polsce, która będzie specjalizowała się głównie w sprzedaży odzieży. Chcę współpracować z firmą znajdującą się na...

 

Zakup samochodu dla żony przy rozdzielności majątkowej a US

Mamy z żoną rozdzielność majątkową. Chciałbym jej kupić samochód o wartości ok. 200 tys. zł. To ja będę płacił za auto z własnej...

 

Dopisanie do lokaty a podatek od darowizn

Kilka miesięcy temu moja mama dopisała mnie do lokaty, którą posiadała wspólnie z moim ojcem, a więc było nas troje współwłaścicieli Jakiś czas...

 

Program dobrowolnych odejść a podatek dochodowy

W ramach program dobrowolnych odejść w 2016 r. otrzymałem odprawę oraz rekompensatę. Od składników odszkodowania został pobrany podatek dochodowy 18%. Czy...

 

Wpłata od współkredytobiorcy, czy to darowizna?

W 2013 r. została zawarta umowa kredytu hipotecznego, współkredytobiorcą byłam ja i mój ojciec. Umowa kredytu opiewała na kwotę 100 tys. złotych,...

 

Podatek od nieruchomość niewykorzystywanej w działalności gospodarczej

Przed 18 laty dwie osoby fizyczne zakupiły nieruchomość (grunty, budynki) od komornika. Natomiast maszyny i urządzenia zakupiono od syndyka na fakturę....

 

Czy mogę kupić dwa mieszkania na własne cele mieszkaniowe?

Otrzymałem w spadku duży dom i chciałbym go sprzedać przed okresem 5 lat. Czy aby uniknąć podatku mogę kupić dwa mieszkania na własne cele mieszkaniowe?...

 

Przelewy na utrzymanie rodziny a zgłoszenie do US

Przelewy na utrzymanie rodziny a zgłoszenie do US

Chciałbym przekazywać przelewem bankowym na konto żony środki przeznaczone na rzecz utrzymania rodziny. Z żoną pozostaję we wspólnym gospodarstwie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »