Kategoria: Prawo karne skarbowe

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie do urzędu celnego w charakterze świadka

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-01-11

Dostałem wezwanie do urzędu celnego w charakterze świadka w sprawie czynu z art. 55 § 1. O co może chodzić? Co mi grozi?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

Nie wskazuje Pan naruszenie norm jakiego aktu prawnego dotyczy sprawa. Domyślam się jednak, że dotyczy to art. 55 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy. Zgodnie z tym przepisem podatnik, który w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu i przez to naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

Przywołany powyżej czyn nosi miano firmanctwa, ma na celu na ogół doprowadzić do uniknięcia uiszczania należności publicznoprawnych, głównie podatkowych, ale nie tylko. W pewnym uproszczeniu wskazany powyżej przepis dotyczy sytuacji, gdy ktoś prowadzi działalność gospodarczą, ale by nie płacić podatków i ukryć, iż to rzeczywiście on prowadzi działalność, posługuje się danymi innego podmiotu. Często w tego typu sprawach na świadków wzywa się klientów, którzy np. pytani są o to, kto i gdzie sprzedał im dany towar i jak przebiegała transakcja, co konfrontowane jest z dokumentami, zeznaniami innych świadków i wyjaśnieniami podejrzanego. Świadek jest uprzedzany o odpowiedzialności karnej jaka mu grozi za złożenie fałszywych zeznań lub zatajenie prawdy, jeśli więc nic nie zatai i nie będzie składał fałszywych zeznań nie grozi mu z tytułu bycia świadkiem zupełnie nic.

Pamiętać jednak trzeba, że świadek może stać się podejrzanym (konwersja roli procesowej) – dzieje się tak np. wtedy, gdy w trakcie postępowania przygotowawczego organ ustali, że prawdopodobnie świadek popełnił czyn zabroniony (przestępstwo). W takiej sytuacji zostaną świadkowi, który stanie się podejrzanym, przedstawione zarzuty i zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego (czyli nie będzie zeznawał a składał wyjaśnienia).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »