Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamiana mieszkań w rodzinie a podatek

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-12-20

Mam pytania dotyczące zamiany mieszkań w rodzinie i związanego z tym podatku. Chciałbym wraz z żoną zamienić się mieszkaniami z naszym synem, tzn. nasze obecne mieszkanie (które otrzymaliśmy rok temu w darowiźnie od córki) chcemy darować synowi, a w zamian syn daruje nam swoje mieszkanie. Czy z tytułu darowizny przeze mnie i moją żonę mieszkania synowi przed upływem 5-ciu lat od darowizny córki może być naliczony darczyńcy podatek od darowizny? Czy z tytułu darowizny przez mojego syna jego mieszkania mnie i mojej żonie może być naliczony obdarowanemu podatek od darowizny?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Nie jest więc darowizną zamiana mieszkania na mieszkanie. Zamiana podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, powstaje przychód itd. Może być oczywiście tak, że Pan z małżonką darują coś synowi, a ten także daruje coś Państwu, ale nie można dokonać darowizny w zamian za coś.

Odnośnie zwolnienia z podatku od spadków i darowizn darowizny nieruchomości pomiędzy dziećmi a rodzicami, to zobowiązanie podatkowe w przywołanym podatku nie powstanie.

Jednocześnie otrzymaną w darowiźnie nieruchomość można darować, niejako dalej, w dowolnym momencie – nie ma tu wymogu 5 lat posiadania.

Na mocy art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2017.833 j.t.) zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. wstępnych i zstępnych oraz rodzeństwo, jeżeli spełnią warunki opisane w tym przepisie, czyli na ogół: zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Artykuł 4a ust. 4 pkt 2 ww. ustawy zwalnia jednak z obowiązku zgłoszenia darowizny (czyli z obowiązku złożenia SD-Z2 przez obdarowanego), gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, a taką właśnie formę musi przybrać darowizna nieruchomości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy muszę płacić podatek od sprzedaży mieszkania?

Moja mama zmarła w ubiegłym roku. W tym roku sprzedałam mieszkanie mamy (dostałam je w spadku). Czy muszę płacić podatek od sprzedaży tego...

Program dobrowolnych odejść a podatek dochodowy

W ramach program dobrowolnych odejść w 2016 r. otrzymałem odprawę oraz rekompensatę. Od składników odszkodowania został pobrany podatek dochodowy 18%....

Rozliczenie PIT jako matka samotnie wychowująca dziecko

Jestem panną. Dwa lata temu urodziłam córkę. Z ojcem dziecka jesteśmy zameldowani pod tym samym adresem. Ojciec dziecka już od ponad roku nie ma pracy....

Podatek za zrzeczenie się służebności

15 lat temu mama darowała mi mieszkanie. W akcie notarialnym miała wpisaną służebność do tego mieszkania. Obecnie mama zrzekła się notarialnie tej...

Monitoring jako odrębny środek trwały

Czy zakupiony system monitoringu o wartości 8 tys. zł, obejmującego teren części wspólnej wspólnoty można zaliczyć do jej środków trwałych...

Czy mam zobowiązanie podatkowe w Polsce, gdy od 30 lat jestem rezydentem podatkowym w USA?

Jestem obywatelem polskim, ale od 30 lat rezydentem podatkowym w USA. 6 lat temu odziedziczyłem mieszkanie po rodzicach i korzystałem z niego,...

Rozliczenie dochodu i straty z przychodów giełdowych

W 2015 r. wpłaciłem brokerowi 20 tys. zł, z czego osiągnąłem przychód na koniec roku 23 tys. zł, którego nie wypłaciłem. Od kwoty 23 tys. zł...

Rozliczenie dochodu z tworzonych modeli 3D

Niedawno stworzyłem kilka modeli 3D, które udostępniłem na stronie www. Jest to serwis pewnej firmy umożliwiający zakup takich modeli i innych narzędzi...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »