Autor: Aleksander Słysz
Przyjęłam w zeszłym miesiącu zamówienie i otrzymałam zapłatę na konto za usługę, którą będą wykonywać dopiero w tym miesiącu. Nie wystawiłam paragonu za otrzymaną wpłatę, gdyż klient chciał paragon dopiero po wykonaniu usługi. Czy popełniłam błąd? Czy mogę mieć problemy z urzędem skarbowym, jeżeli wystawię paragon teraz, tj. z miesięcznym opóźnieniem?
Nie podlega żadnej wątpliwości, iż otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu (na kasie rejestrującej) z chwilą jej otrzymania. Tak stanowi wprost § 3 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U.2013.363 ze zm.).
Należało zatem wystawić paragon o treści odpowiadającej sprzedawanej usłudze (towarowi) najlepiej z dodatkową informacją, że jest to w chwili obecnej płatność zaliczkowa. Samo niewywiązanie się z ww. obowiązku to tylko część problemu, bowiem zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (z nieistotnym tu zastrzeżeniem art. 19a ust. 5 pkt 4.).
Zatem tak, popełniła Pani błąd i tak, może mieć Pani problem z organem podatkowym, bowiem w podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstał „miesiąc wcześniej”. Wystawienie paragonu spowoduje rozliczenie „aktualnie”, więc w sposób nieprawidłowy. Takie rozliczenie byłoby prawidłowe, tj. przyjęcie pieniędzy bez ewidencjonowania i ewidencjonowanie w momencie sprzedaży w sytuacji, gdy wpłata nie dotyczyłaby konkretnego zamówienia. Gdybym wpłacił Pani 10 000 zł i wskazał, że coś za to u Pani zamówię, ale nie wiem co, to nie ewidencjonuje Pani tej kwoty do momentu, gdy nie wskażę co chcę nabyć, dopiero wtedy bowiem pojawia się zamówienie na towar lub usługę i można ustalić jaka będzie stawka VAT (TSUE c-419/02, BUPA Hospitals Ltd, 21.02.2006 r.), a moja wpłata nabiera charakteru zaliczki/zadatku, czy też inaczej, przedpłaty związanej z zamówieniem.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika