Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ośrodek życia i praca w Singapurze a podatki w Polsce

Marcin Sądej • Opublikowane: 2020-05-04

Jestem obywatelem polskim, ale od 3 lat mieszkam i pracuję w Szwajcarii. Zamierzam przeprowadzić się do Singapuru, by tam mieszkać i pracować. Moim ośrodkiem życia będzie w 100% Singapur. Nie będę miał absolutnie żadnych dochodów w Polsce. Czy muszę płacić jakikolwiek podatek w Polsce, jeżeli moim ośrodkiem życia i pracy będzie Singapur?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ośrodek życia i praca w Singapurze a podatki w Polsce

W pierwszej kolejności należy odnieść się do polskich przepisów regulujących kwestię rezydencji podatkowej. Ustalenie miejsca zamieszkania podatnika decyduje o zakresie ciążącego na nim obowiązku podatkowego. Inaczej mówiąc, od miejsca zamieszkania zależy czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, którzy w Polsce mają miejsce zamieszkania. Podlegają oni obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Natomiast, jeśli podatnik będzie miał miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 3 ust. 1–1a ustawy PIT „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

Na marginesie dodajmy, że kwestia rezydencja podatkowej w żaden sposób nie jest uzależniona od zameldowania czy też obywatelstwa. Kluczowe dla kwalifikacji są wyłącznie dwa wyżej wymienione warunki.

Analiza powyższych przepisów wskazuje, że wystarczy spełnienie choćby jednego z powyższych warunków, aby zostać uznanym za osobę mającą miejsce zamieszkania na terenie RP i, co za tym idzie, za osobę posiadającą polską rezydencję podatkową. Ustalenie miejsca zamieszkania podatnika decyduje o zakresie ciążącego na nim obowiązku podatkowego. Inaczej mówiąc, od miejsca zamieszkania zależy, czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, którzy w Polsce mają miejsce zamieszkania.

Jako pierwszy warunek pozwalający na uznanie osoby za mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP przepis wskazuje posiadanie centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). Przez „centrum interesów osobistych” należy rozumieć tzw. ognisko domowe, wszelkie powiązania rodzinne i towarzyskie, aktywność społeczną, polityczną, kulturalną, obywatelską, przynależność do organizacji/klubów, uprawiane hobby itp. Z kolei „centrum interesów gospodarczych” to przede wszystkim miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów, posiadane inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, polisy ubezpieczeniowe, zaciągnięte kredyty, konta bankowe itd. Przy czym warto pamiętać, że nie należy opierać się na prostej, wybiórczej interpretacji, lecz trzeba podjąć próbę analizy wszystkich możliwych do uchwycenia zachowań podatnika, jego aktywności. Dopiero całościowa analiza dostarcza wyczerpującej ilości informacji, w oparciu o które można wyciągnąć wniosek o wystąpieniu bądź nie rezydencji podatkowej. Mówiąc inaczej wystąpienie jakiegoś pojedynczego elementu (np. posiadanie w Polsce tylko konta bankowego) nie może być determinujące i kluczowe w kontekście uznania, że taka osoba ma polską rezydencję podatkową. Należy bowiem kompleksowo badać wszystkie okoliczności życiowe.

Ustawa nie wyjaśnia, w jaki sposób rozumieć to pojęcie, należy więc odnieść się do definicji wypracowanej przez orzecznictwo. Jak czytamy w wyroku WSA w Łodzi z 5.10.2017 (sygn. akt I SA/Łd 493/17), „oceniając, w którym z państw znajduje się centrum życiowych i zawodowych interesów osoby fizycznej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim związki osobiste i ekonomiczne osoby fizycznej z danym państwem, wśród których istotne są więzi rodzinne, towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczna, kulturalna i wszelka inna działalność, miejsce wykonywania działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim mieniem”.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się również osobę fizyczną, która przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. W świetle art. 3 ust. 1a ustawy ww. analizowany warunek stanowi samodzielną podstawę do uznawania określonej kategorii osób za rezydentów, niezależną od omówionego powyżej posiadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ośrodka interesów życiowych.

Natomiast z przedstawionego przez Panią opisu stanu faktycznego wynika, że na stałe będzie Pan mieszkał w Singapurze, który będzie dla Pana ośrodkiem interesów życiowych. W Polsce nie będzie Pan przebywał dłużej niż 183 dni w roku i dodatkowo nie ma Pan żadnych dochodów w Polsce.

W konsekwencji należy uznać, że nie jest Pan polskim rezydentem podatkowym. W rezultacie na gruncie prawa polskiego jest Pan uważany za nierezydenta. Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy PIT osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Pan natomiast żadnych dochodów w Polsce osiągał nie będzie.

Podsumowując, nie jest Pan polskim rezydentem podatkowym i dodatkowo nie osiąga Pan żadnych dochodów na terytorium Polski. W konsekwencji w tych okolicznościach nie ma Pan obowiązku płacić żadnego podatku w Polsce ani tez składać w Polsce żadnego zeznania podatkowego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Miejsce zameldowania w Polsce i Holandii a rozliczenie dochodów

Jestem zameldowana w Polsce oraz – od dwóch miesięcy – w Holandii. W styczniu otrzymałam w Polsce zasiłek dla bezrobotnych, ale od lutego...

 

Rozliczenie podatkowe w Holandii i Polsce

Wyszłam za mąż za Holendra i zamieszkałam w Holandii . Rozliczaliśmy się razem z mężem. Po jakimś czasie otrzymałam...

 

Szwajcarska rezydencja podatkowa a czasowa praca w Polsce

Szwajcarska rezydencja podatkowa a czasowa praca w Polsce

Od 2015 roku mieszkam w Szwajcarii, przez trzy lata pracowałam tu – otrzymywałam dochody w Szwajcarii do marca 2018. Mam mieszkanie w Polsce,...

Polak wspólnikiem w kanadyjskiej spółce a opodatkowanie w Polsce

Polak wspólnikiem w kanadyjskiej spółce a opodatkowanie w Polsce

Zarabiam w Polsce, pracując na etacie, ale chciałbym otworzyć spółkę w Kanadzie. Będzie to typowa spółka pośrednictwa. Kontrahent kanadyjski...

Braku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Mali a rozliczenie z US

Braku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Mali a rozliczenie z US

Mam zarejestrowaną w Polsce – i zawieszoną od marca 2020 roku – jednoosobową działalność gospodarczą (ze wskazanym adresem zamieszkania...

Praca marynarza dla firmy z Bermudów a podatki

Praca marynarza dla firmy z Bermudów a podatki

Pytanie z dziedziny podatków od pracy najemnej dla marynarzy realizowanej poza wodami terytorialnymi oraz granicami Polski. W obecnym roku kalendarzowym...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »