Darowizna pieniędzy od dziadków

Autor: Marcin Sądej

Mam pytanie dotyczące darowizny od dziadków. Otóż, dwóch dziadków i babcia, czyli trzech darczyńców wpłacało na konto wnuka środki pieniężne od kilku lat. Na koniec zeszłego roku uzbierała się kwota około 20 tys. zł. Darczyńcy dalej chcą płacić wnuczkowi pieniądze. Co wnuk musi zgłosić do urzędu skarbowego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna pieniędzy od dziadków

Kwota wolna od podatku w przypadku otrzymywania darowizny od osób z I grupy podatkowej

Kwota wolna od podatku w przypadku otrzymywania darowizny od osób z I grupy podatkowej wynosi 9637 zł. Kwota wolna od podatku jest liczona od jednego darczyńcy. Wspomniana kwota dotyczy sumy darowizny dokonywanych w ciągu 5 lat.

Jeżeli powyższa kwota zostanie przekroczona osoba obdarowana ma możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku z uwagi na otrzymanie darowizny od członka najbliższej rodziny. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest otrzymanie darowizny na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym oraz dokonanie zgłoszenia nabycia darowizny do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny na formularzu SD-Z2.

W konsekwencji, w odpowiedzi na Pana pytanie wskazać należy, że wnuczek (obdarowany) powinien zgłaszać na druku SD-Z2 otrzymanie darowizny ponad kwotę 9637 zł od każdego darczyńcy z osobna.

Ponadto zgłoszenie obejmuje każdą otrzymaną darowiznę z osobna (nie wolno sumować darowizn i składać zbiorczego zgłoszenia).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »