Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna pieniędzy od dziadków

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-11-14

Mam pytanie dotyczące darowizny od dziadków. Otóż, dwóch dziadków i babcia, czyli trzech darczyńców wpłacało na konto wnuka środki pieniężne od kilku lat. Na koniec zeszłego roku uzbierała się kwota około 20 tys. zł. Darczyńcy dalej chcą płacić wnuczkowi pieniądze. Co wnuk musi zgłosić do urzędu skarbowego?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub

Kwota wolna od podatku w przypadku otrzymywania darowizny od osób z I grupy podatkowej wynosi 9637 zł. Kwota wolna od podatku jest liczona od jednego darczyńcy. Wspomniana kwota dotyczy sumy darowizny dokonywanych w ciągu 5 lat.

Jeżeli powyższa kwota zostanie przekroczona osoba obdarowana ma możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku z uwagi na otrzymanie darowizny od członka najbliższej rodziny. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest otrzymanie darowizny na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym oraz dokonanie zgłoszenia nabycia darowizny do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny na formularzu SD-Z2.

W konsekwencji, w odpowiedzi na Pana pytanie wskazać należy, że wnuczek (obdarowany) powinien zgłaszać na druku SD-Z2 otrzymanie darowizny ponad kwotę 9637 zł od każdego darczyńcy z osobna.

Ponadto zgłoszenie obejmuje każdą otrzymaną darowiznę z osobna (nie wolno sumować darowizn i składać zbiorczego zgłoszenia).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »