Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stypendium od fundacji a odprowadzenie podatku

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2019-02-18

Fundacja udzieliła uczestnikom projektu stypendium szkoleniowego ze środków własnych do wysokości 2000 zł na osobę, aby wesprzeć ich w procesie nabywania kompetencji miękkich (doradztwo psychologiczne i zawodowe). Były to osoby o niskich dochodach (biorcy pomocy społecznej). Czy fundacja powinna odprowadzić podatek od osób fizycznych z tytułu kwot wypłacanych uczestnikom projektu?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Zasadniczo za tzw. przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się m.in. stypendia, co powoduje, że podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. Do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane w przypadku stypendiów jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne – od wypłacanych przez nie stypendiów. Za stypendia, o których mowa powyżej, uważa się w szczególności stypendia przyznawane uczestnikom studiów doktoranckich, stypendia naukowe, stypendia i inne należności otrzymywane przez osoby kierowane za granicę w celach naukowych, dydaktycznych lub szkoleniowych, stypendia za rozwiązywanie zadań badawczych i wdrożeniowych oraz przyznawane studentom studiów dziennych stypendia za wyniki w nauce i stypendia ministra za osiągnięcia w nauce. Katalog ten jest jednak katalogiem otwartym.

Niektóre stypendia jednak korzystają ze zwolnienia np. zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3800 zł. Jak widać zwolnienie to ograniczone jest podmiotowo, jeśli więc wypłaca się stypendium osobie niebędącej uczniem ani studentem to (w braku innego zwolnienia) należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku przekazać informację PIT-11. Tam gdzie stypendium mieści się w ww. zwolnieniu na mocy art. 35 ust. 10 ustawy płatnicy stypendiów są obowiązani w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym sporządzić informację PIT-8C i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Warto wspomnieć, że wolne od podatku są również m.in. stypendia naukowe i stypendia za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (art. 21 ust. 1 pkt 39).

W przypadku, gdy stypendium nie spełniałoby warunków do objęcia go zwolnieniem (a na to wskazuje treść pytania), należy je opodatkować, obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek, wystawić PIT-11, a otrzymujący stypendium powinien rozliczyć kwotę stypendium w zeznaniu rocznym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Budowa domów na sprzedaż bez działalności gospodarczej

Mam pytanie dotyczące budowy i sprzedaży domów bez założonej działalności gospodarczej. Czy osoba fizyczna może budować domy i je sprzedawać?...

Amortyzacja budynku mieszkalnego przeznaczonego na biuro

Spółka z o.o. zakupiła budynek jednorodzinny z garażem i budynkiem gospodarczym. Dotychczas przez około 30 lat nieruchomość ta była...

Wprowadzenie lub użyczenie prywatnych składników majątku spółce z o.o.

W jaki sposób osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może wprowadzić/użyczyć prywatne składniki majątkowe (typu komputer, drukarka) do...

Spłata kredytu na mieszkanie pieniędzmi ze sprzedaży domu

Kupiłem na kredyt dom w stanie deweloperskim za 355 000 zł. Dokończyłem go, ale nie zdążyłem zamieszkać i z powodów rodzinnych musiałem go...

Zgłoszenie najmu do US przez spadkobiercę

Moja siostra kupiła mieszkanie. W akcie notarialnym jest ujęty także mój syn, bo dołożył pieniędzy do zakupu (więc jest współwłaścicielem)....

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości z darowizny na zakup mieszkania a podatek

Ojciec zmarł w 2016 roku. W tym samym roku mama darowała mi swoją część nieruchomości (w domu i działce). 1/4 nieruchomości uzyskałam...

Sprzedaż mieszkania w Irlandii a podatek

Pracuję i mieszkam w Irlandii. W tym roku zamierzam przeprowadzić się do Polski. Jestem właścicielem, razem z żoną (oboje posiadamy...

Obywatelstwo amerykańskie i polskie a rozliczenie przed polskim urzędem skarbowym obywatela USA

Posiadam obywatelstwo amerykańskie i polskie. Mieszkam i pracuję od 8 lat w USA. Czy obowiązuje mnie rozliczenie przed polskim urzędem skarbowym?...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »