Autor: Katarzyna Nosal
Która data jest data nabycia mieszkania (w celu ustalenia, czy mieszkanie należy do nas dłużej niż 5 lat) – data podpisania umowy nabycia z deweloperem, czy data aktu notarialnego? W naszym przypadku daty te dzielą prawie dwa lata.
Zgodnie z art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego „umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inną umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.
Natomiast zgodnie z 158 „umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości”.
Zatem istotne są tu dwie sprawy. Po pierwsze, każde przeniesienie własności nieruchomości dla swej ważności wymaga formy aktu notarialnego. Jeśli ta forma nie jest zachowana, to nie zachodzi skutek w postaci przeniesienia. Po drugie, umowa z deweloperem jest w istocie umową, w której zobowiązuje się on do wybudowania i przeniesienia własności nieruchomości budyniowej, lokalowej. W żadnym zatem wypadku nie może być uznana za umowę, która własność przenosi. Zdarza się, że deweloperzy wręczają kontrahentom klucze do mieszkań, ale nie mają jeszcze załatwionych formalnych spraw związanych z zakończeniem budowy. Mimo to kontrahenci nie są nadal właścicielami mieszkania. Dopiero formalne przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę powoduje, że staje się on właścicielem. I to ta data decyduje o nabyciu nieruchomości, także na potrzeby ustalenia obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób cywilnych z tytułu sprzedaży nieruchomości.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika