Wszczęcie kontroli przez organy podatkowe na podstawie donosu

Autor: Aleksander Słysz

Ktoś napisał donos do urzędu skarbowego, podpisując się imieniem i nazwiskiem mojego znajomego. Ten znajomy otrzymał pismo z US o złożonym donosie, ale mówi, że na pewno nie składał donosu. Co robić? Czy organ podatkowy podejmie decyzję o wszczęciu kontroli?

 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wszczęcie kontroli przez organy podatkowe na podstawie donosu

Czy organ podatkowy podejmie kontrolę po otrzymaniu donosu?

Niewiele można zrobić, bowiem podatnik nie ma wpływu na to, czy dotrze, czy nie dotrze do niego kontrola, nie może sam też tej kontroli wywołać w sposób skuteczny, np. poproszenie o nią nie przynosi spodziewanego efektu.

Z donosami jest ten problem, że nigdy nie wiadomo, jaki skutek wywołają. Organy podatkowe nie mają obowiązku przeprowadzania kontroli po otrzymaniu donosu i nie zawsze taką kontrolę przeprowadzają.

Bywa, że gdy organ chce taką kontrolę przeprowadzić, nie może zrobić tego szybko, bowiem „nie mieści” mu się owa kontrola w planie kontroli. Organy podatkowe nie mają nieograniczonych zasobów ludzkich.

Na ile poważnie organ traktuje donosy? Nie da się generalnie orzec. Podobno prawdziwych jest jedynie 30% donosów wpływających do organów podatkowych, tj. w 30% kontrola potwierdza doniesienie. Z tego też powodu, mimo że wiele organów sprawdza każdy donos, nie w każdej sprawie wszczyna się kontrolę.

Zobacz też: Donos do urzędu skarbowego konsekwencje

Donos do US podpisany nazwiskiem innej osoby

Osoba, która otrzymała informację, iż podpisano donos jej imieniem i nazwiskiem, winna zawiadomić organ podatkowy pisemnie, iż nic takiego nie miało miejsca.

Moim zdaniem, zastanowić się można, czy osoba, która podpisała donos cudzym imieniem i nazwiskiem, popełniła czyn zabroniony z art. 270 § 1 Kodeksu karnego. Stanowi on:

„Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Otwarte pozostaje tu pytanie, czy donos stanowi dokument. W tym zakresie można złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »