Kategoria: Kontrola podatkowa i skarbowa

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wszczęcie kontroli przez organy podatkowe

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2012-11-08

Ktoś napisał donos do urzędu skarbowego, podpisując się imieniem i nazwiskiem mojego znajomego. Ten znajomy otrzymał pismo z US o złożonym donosie, ale mówi, że na pewno nie składał donosu. Co robić? Czy organ podatkowy podejmie decyzję o wszczęciu kontroli?

 

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

Niewiele można zrobić, bowiem podatnik nie ma wpływu na to, czy dotrze, czy nie dotrze do niego kontrola, nie może sam też tej kontroli wywołać w sposób skuteczny, np. poproszenie o nią nie przynosi spodziewanego efektu.

 

Z donosami jest ten problem, że nigdy nie wiadomo, jaki skutek wywołają. Organy podatkowe nie mają obowiązku przeprowadzania kontroli po otrzymaniu donosu i nie zawsze taką kontrolę przeprowadzają.

 

Bywa, że gdy organ chce taką kontrolę przeprowadzić, nie może zrobić tego szybko, bowiem „nie mieści” mu się owa kontrola w planie kontroli. Organy podatkowe nie mają nieograniczonych zasobów ludzkich.

 

Na ile poważnie organ traktuje donosy? Nie da się generalnie orzec. Podobno prawdziwych jest jedynie 30% donosów wpływających do organów podatkowych, tj. w 30% kontrola potwierdza doniesienie. Z tego też powodu, mimo że wiele organów sprawdza każdy donos, nie w każdej sprawie wszczyna się kontrolę.

 

Osoba, która otrzymała informację, iż podpisano donos jej imieniem i nazwiskiem, winna zawiadomić organ podatkowy pisemnie, iż nic takiego nie miało miejsca.

 

Moim zdaniem, zastanowić się można, czy osoba, która podpisała donos cudzym imieniem i nazwiskiem, popełniła czyn zabroniony z art. 270 § 1 Kodeksu karnego. Stanowi on:

 

„Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Otwarte pozostaje tu pytanie, czy donos stanowi dokument. W tym zakresie można złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »