Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wszczęcie kontroli przez organy podatkowe

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2012-11-08

Ktoś napisał donos do urzędu skarbowego, podpisując się imieniem i nazwiskiem mojego znajomego. Ten znajomy otrzymał pismo z US o złożonym donosie, ale mówi, że na pewno nie składał donosu. Co robić? Czy organ podatkowy podejmie decyzję o wszczęciu kontroli?

 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niewiele można zrobić, bowiem podatnik nie ma wpływu na to, czy dotrze, czy nie dotrze do niego kontrola, nie może sam też tej kontroli wywołać w sposób skuteczny, np. poproszenie o nią nie przynosi spodziewanego efektu.

 

Z donosami jest ten problem, że nigdy nie wiadomo, jaki skutek wywołają. Organy podatkowe nie mają obowiązku przeprowadzania kontroli po otrzymaniu donosu i nie zawsze taką kontrolę przeprowadzają.

 

Bywa, że gdy organ chce taką kontrolę przeprowadzić, nie może zrobić tego szybko, bowiem „nie mieści” mu się owa kontrola w planie kontroli. Organy podatkowe nie mają nieograniczonych zasobów ludzkich.

 

Na ile poważnie organ traktuje donosy? Nie da się generalnie orzec. Podobno prawdziwych jest jedynie 30% donosów wpływających do organów podatkowych, tj. w 30% kontrola potwierdza doniesienie. Z tego też powodu, mimo że wiele organów sprawdza każdy donos, nie w każdej sprawie wszczyna się kontrolę.

 

Osoba, która otrzymała informację, iż podpisano donos jej imieniem i nazwiskiem, winna zawiadomić organ podatkowy pisemnie, iż nic takiego nie miało miejsca.

 

Moim zdaniem, zastanowić się można, czy osoba, która podpisała donos cudzym imieniem i nazwiskiem, popełniła czyn zabroniony z art. 270 § 1 Kodeksu karnego. Stanowi on:

 

„Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Otwarte pozostaje tu pytanie, czy donos stanowi dokument. W tym zakresie można złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »