Mieszkanie w spadku po cioci, jaki podatek do zapłaty?

Autor: Marcin Sądej

Otrzymałem w spadku mieszkanie po cioci w 2020 r. Ciocia nabyła (kupiła) mieszkanie w 1991 r. Czy w myśl najnowszego prawa spadkowego powinienem zapłacić podatek do urzędu skarbowego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mieszkanie w spadku po cioci, jaki podatek do zapłaty?

Zmiany w PIT dla sprzedających nieruchomości

W opisie sprawy wskazuje Pan na datę nabycia spadku oraz datę, kiedy to spadkodawca nabył nieruchomość i dodatkowo odnosi się Pan do „najnowszego prawa spadkowego” (choć notabene prawo spadkowe jest regulowane Kodeksem cywilnym i nie zmieniło się od 50 lat i w ogóle nie odnosi się do kwestii podatków).

To sugeruje, że odnosi się Pan do treści art. 10 ust. 5 ustawy PIT wprowadzonego w dniu 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z tym przepisem w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, pięcioletni okres opodatkowania, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę (w poprzednim stanie prawnym pięcioletni okres był liczony od końca roku kalendarzowego, w którym zmarł spadkodawca).

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że powyższy przepis dotyczy wyłącznie przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku. Ani ten przepis, ani też cała ustawa PIT w ogóle nie odnosi się do kwestii opodatkowania samego nabycia spadku (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT).

Dla wystąpienia podatku od nabycia spadku nie ma znaczenia, kiedy spadkodawca nabył nieruchomość. Nie ma też znaczenia, czy spadkobierca sprzeda nieruchomość. Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn i tak powstaje.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obowiązek podatkowy w podatku od spadku – II grupa podatkowa

W zakresie nabycia spadku i opodatkowania takiego nabycia przepisy nie uległy zmianie i nadal dziedziczenie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy powstaje w dacie uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku lub w dacie zarejestrowania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia.

Obowiązek podatkowy dotyczy również nabycia spadku po ciotce (II grupa podatkowa). W tym zakresie w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego podatnik powinien złożyć deklarację SD-3, na podstawie której naczelnik US wymierza decyzję ustalającą wysokość podatku od nabycia spadku. Termin zapłaty podatku to 14 dni, licząc od dnia otrzymania decyzji.

W przypadku II grupy podatkowej istnieje możliwość skorzystania z kwoty wolnej wynoszącej 7276 zł. Od nadwyżki wartości mieszkania ponad tę kwotę jest podatek w wysokości 1644 zł 50 gr i+12% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »