Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup samochodu dla żony przy rozdzielności majątkowej a US

Wioletta Dyl • Opublikowane: 2017-11-10

Mamy z żoną rozdzielność majątkową. Chciałbym jej kupić samochód o wartości ok. 200 tys. zł. To ja będę płacił za auto z własnej wypłaty. Jak formę prawną powinien mieć taki prezent, aby nie narazić się na jakieś zarzuty ze strony US? Czy należy to gdzieś zgłosić, jeżeli ma to znamiona darowizny? Czy po prostu ze względu na stan małżeński możemy wzajemnie przekazywać sobie nieograniczone sumy lub wartości?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Zgodnie z treścią art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) zasadą jest, iż z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Oczywiście K.r.o dopuszcza możliwość zmiany przez małżonków tak ustalonej zasady, którzy mają możliwość zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej także w trakcie trwania wspólności ustawowej (art. 47 § 1 K.r.o). Wprowadzenie umownej rozdzielności majątkowej wywołuje ten skutek, że zgodnie z treścią art. 51 K.r.o – każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później i sam zarządza swoim majątkiem. Sam również odpowiada względem wierzycieli za zaciągnięte przez siebie zobowiązania.

W przypadku więc, gdy między małżonkami istnieje ustrój rozdzielności majątkowej, małżonkowie nie mają majątku wspólnego, lecz majątki osobiste, do których zalicza się przedmioty majątkowe nabyte przez małżonka przed powstaniem wspólności majątkowej oraz wszystkie przedmioty majątkowe nabyte przez tego małżonka od daty istnienia rozdzielności majątkowej. A zatem zakupiony przez Pana samochód wchodzi do Pana majątku osobistego. Chcąc przekazać samochód żonie w prezencie, powinien Pan to uczynić aktem darowizny.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Umowa darowizny może być zawarta w dowolnej formie (aktu notarialnego lub zwykłej). W przypadku jej zawarcia w formie pisemnej (zwykłej) uznaje się, że została ona zawarta z chwilą jej wykonania, a więc w tym przypadku z chwilą przekazania faktycznego pojazdu (art. (6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadku i darowizn). Według art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9637 zł, jeżeli nabywca jest osobą zaliczoną do I grupy podatkowej. W myśl art. 14 ust. 2 ww. ustawy zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy – do I grupy podatkowej zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Jednakże zgodnie z art. 4a ust. 1 tejże zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka, jeżeli:

  1. przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł;
  2. nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych zostanie zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego;
  3. otrzymanie darowizny zostanie udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Brak spełnienia wyżej wymienionych przesłanek dotyczących zwolnienia spowoduje brak możliwości jego zastosowania. Muszą być one spełnione wszystkie trzy, a nie tylko jedna lub dwie. Co ważne, uchybienie sześciomiesięcznemu terminowi będzie powodować niemożliwość skorzystania ze zwolnienia. Gdy podatnik nie spełni warunków do zastosowania tego zwolnienia podmiotowego, będzie on zobowiązany do opodatkowania danej darowizny na zasadach ogólnych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Jak wynika z powyższych przepisów, w przypadku darowizny od Pana wystarczy, że żona zgłosi darowiznę do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy. Zgłoszenie darowizny następuje na urzędowym formularzu SD-Z2Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych.

Reasumując – w sytuacji występowania pomiędzy małżonkami ustawowej rozdzielności majątkowej, mogą oni skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania darowizny dokonanej pomiędzy sobą pod warunkiem zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny, czyli zgodnie z przytoczonymi powyżej zasadami ogólnymi z uwzględnieniem zwolnienia z tytułu zachowania powyższych terminów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zgłoszenie spadku do US po obojgu rodzicach

Chodzi o złożenie formularza SD-Z2 w celu zgłoszenia spadku po obojgu rodzicach. Tata zmarł 4 lata temu, a mama 2 miesiące temu. Oba...

Darowizna dla syna a podatek

W najbliższym czasie mam zamiar przekazać darowiznę dla mojego syna na zakup mieszkania. Dodatkowo chciałbym przekazać drugą darowiznę dla tego samego syna....

Uzasadnienie czynnego żalu

Otrzymałam darowiznę (pieniądze od mamy). Minął termin 6 miesięcy do zgłoszenia tego faktu. Zwyczajnie o tym zapomniałam przez problemy rodzinne. Jakie...

Pomoc finansowa rodzeństwu w Polsce a podatek

Jestem obywatelem duńskim. Chciałabym pomóc finansowo mojemu rodzeństwu w Polsce. Czy rodzeństwo będzie musiało zapłacić podatek od darowizny, mimo...

Dopisanie do lokaty a podatek od darowizn

Kilka miesięcy temu moja mama dopisała mnie do lokaty, którą posiadała wspólnie z moim ojcem, a więc było nas troje współwłaścicieli Jakiś...

Zakup mieszkania z teściami a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Ja i mąż wspólnie z teściami kupiliśmy mieszkanie. Teściowie zapłacili większą część należności (więcej niż 2/3 wartości mieszkania), my...

Stały pobyt w USA a opodatkowanie spadku w Polsce

Moja żona odziedziczyła w spadku konto w banku oraz działkę budowlaną po rodzicach w Polsce. Tata żony zmarł w styczniu 2017 r.,...

Niepowiadomienie US o nabyciu spadku

Dwie siostry otrzymały spadek po zmarłym w 2014 r. ojcu. Wyrokiem sądu z tego samego roku otrzymały w spadku mieszkanie własnościowe...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »