Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od nieruchomości?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy powinnam płacić podatek od nieruchomości?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-10-05

Siedem lat temu kupiłam mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Nigdy nie płaciłam podatku od nieruchomości – nie miałam świadomości, że powinnam, nie otrzymałam takiej informacji ani od spółdzielni, ani od notariusza, ani od agencji, która pośredniczyła w zakupie. W rozmowie ze znajomymi wyszło, że część z nich płaci podatek, a część nie ma takiego obowiązku. Od czego to zależy? Skąd pozyskać informację, czy powinnam płacić taki podatek i jakie są konsekwencje nieopłacanie go od kilku lat? Jakie mogą być kary?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję pani mecenas Kindze za udzielenie wyczerpujących informacji.
Halina
Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa

Osoby zajmujące mieszkania na podstawie przysługującego im spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (a zakładam, że z taką sytuacją mamy do czynienia) nie są podatnikami podatku od nieruchomości. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, iż „opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

 

1) grunty;

2) budynki lub ich części;

3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

 

Natomiast „podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

 

1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem art. 3 ust. 3;

2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

3) użytkownikami wieczystymi gruntów;

4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:

a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,

b) jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem art. 3 ust. 2”.

 

Tym samym osoby zajmujące mieszkania na podstawie przysługującego im spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie są podatnikami podatku od nieruchomości, jest nim spółdzielnia mieszkaniowa, która zazwyczaj przerzuca ten podatek na ww. osobę w comiesięcznych opłatach.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od nieruchomości?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakup mieszkania z wyposażeniem a podatek

Zakupiłem mieszkanie wraz z wyposażeniem. Nie zostało to jednak zawarte w akcie notarialnym. Czy w takim przypadku jestem zobowiązany do...

Jak sprostować błędne dane dotyczące powierzchni zabudowy?

Dostałem wraz z siostrą w formie darowizny działkę z domem i garażem. Teraz muszę zgłosić do urzędu informację w sprawie podatku...

Podatek od nieruchomości w stanie surowym

Czy gmina może naliczyć podatek od nieruchomości od domu, który jest rozbudowywany? Budynek jest w stanie surowym i w trakcie remontu. Dotychczas...

Podatek od nieruchomość niewykorzystywanej w działalności gospodarczej

Przed 18 laty dwie osoby fizyczne zakupiły nieruchomość (grunty, budynki) od komornika. Natomiast maszyny i urządzenia zakupiono od syndyka na fakturę....

Podatek po przekształceniu lokalu w osobną własność

W 2009 roku zawarłem umowę ze spółdzielnią mieszkaniową o przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność...

Podatek od nieruchomości przy współwłasności

Od kilku lat prowadzę punkt przedszkolnym w należącym do mnie i mojego męża budynku (współwłasność). Cały budynek jest zagospodarowany na...

Niezłożenie informacji w sprawie podatku od nieruchomości

Kupiłem mieszkanie w 2005 roku. Nie złożyłem informacji w sprawie podatku od nieruchomości. Nie otrzymałem decyzji o wysokości podatku...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »