Zakup mieszkania z dochodów z prostytucji

Autor: Marcin Sądej

Sprawa dotyczy zakupu mieszkania z dochodów z prostytucji. Jakie istnieje ryzyko, że urząd skarbowy zapuka do moich drzwi, jeśli kupię mieszkanie za np. 500 tysięcy zł, z czego 100 tysięcy mam udokumentowane a reszta to pieniądze z nierządu? Jak udowodnić prostytucję, czy wystarczą pieczątki w paszporcie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup mieszkania z dochodów z prostytucji

Dochody uzyskane z nierządu

W zakresie dochodu uzyskiwanego z nierządu należy w pierwszej kolejności wskazać na art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Prawo podatkowe nie wyjaśnia czym są czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, należy więc w tym względzie odnieść się do przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 58 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.

W myśl natomiast art. 58 § 2 Kodeksu cywilnego, nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

W związku z powyższym, przedmiotem prawnie skutecznej umowy, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie mogą być zachowania, które ze swej istoty są sprzeczne z prawami przyrody, ustawą lub zasadami współżycia społecznego i w konsekwencji w ogóle nie mogą być określone w treści ważnej i wywołującej zamierzone skutki umowy. Są to czynności, które w żadnych okolicznościach i warunkach, jakie przepisy prawa przewidują dla zawarcia wolnej od wad umowy, nie mogą być przedmiotem stosunku cywilnoprawnego, nawet hipotetycznie. Tylko przychody wynikające z zachowań, które w żadnych okolicznościach nie mogą być zaakceptowane przez obowiązujący porządek prawny zostały wyłączone przez ustawodawcę spod działania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zakup nieruchomości za dochód uzyskany z nierządu

W świetle powyższego należy wskazać, że nierząd spełnia powyższą definicję. Tym samym nie może również podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co wynika z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychody z uprawiania nierządu nie podlegają opodatkowaniu (tak też Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 13 kwietnia 2015 r., sygn. IBPBII/1/4511-86/15/ASz.).

Proszę jednak pamiętać, że urząd skarbowy może wymagać udowodnienia, iż uzyskane przychody faktycznie pochodziły z nierządu. Przykładowo, jak stwierdził NSA w wyroku II FSK 1301/08: „Twierdzenia samej podatniczki zasadnie uznano za niewiarygodne, gdyż opierają się wyłącznie na jej oświadczeniu, które ma niską wartość dowodową z uwagi na nieprzedstawienie jakichkolwiek dowodów je popierających i potwierdzających osiągnięcie przychodów we wskazywanej wysokości”.

Ponadto w wyroku WSA w Olsztynie I SA/Ol 637/07: „W stosunku do dochodów z prostytucji organ odwoławczy wskazał, że podatniczka poza twierdzeniem o trudnieniu się nierządem i ogólnymi informacjami odnośnie przykładowych miejsc świadczonych usług nie przedstawiła żadnych dowodów na tą okoliczność”.

Dochód ze źródeł nieujawnionych

Jeżeli organ podatkowy rozpocznie postępowanie w stosunku do Pani, będzie Pani musiała uprawdopodobnić, że uzyskane pieniądze pochodziły z nierządu. Jeżeli przedstawi Pani wystarczające dowody, uzyskany dochód nie będzie podlegał opodatkowaniu. Jeśli jednak organ uzna, że dochód nie pochodził z nierządu, lecz z innych nieujawnionych źródeł może zastosować stawkę sankcyjną w wysokości aż 75%.

Co do samej kwestii udowodnienia ciężko wskazać na jednoznaczne dowody, ponieważ każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Myślę, że same pieczątki w paszporcie mogą nie wystarczyć do wykazania, że dochód pochodzi z nierządu. W sprawach podatkowych przewijają się takie dochody jak: oświadczenia klientów, link do konta internetowego, lista klientów, wskazanie miejsc świadczenia usług.

Proszę pamiętać, że wszystkie powyższe kroki podejmuje Pani wyłącznie w momencie wszczęcia postępowania przez urząd skarbowy. Nie ma Pani obowiązku wychodzenia z inicjatywą w tym zakresie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »