Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek VAT na usługi zakładu kamieniarskiego

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-05-08

Czy montaż nagrobka można zakwalifikować do pozycji 96.03 PKWiU? Jaki obowiązuje VAT na usługi zakładu kamieniarskiego?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

Porusza Pan problem, który jest mocno kontrowersyjny, i tak naprawdę w obecnym stanie prawnym nie można w tym temacie, jakikolwiek dziwne by się to nie wydawało, udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Generalnie przyjmuje się i tak przyjmowały organy podatkowe, iż określając VAT na usługi zakładu kamieniarskiego, nie można zastosować obniżonej stawki 8%, nie mamy do czynienia bowiem z usługą pogrzebową, a szeregiem usług zbliżonych do usług budowlanych. Zgodnie z takim podejściem właściwa jest stawka podstawowa 23%, bowiem stawka obniżona 8%, zgodnie poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przysługuje tylko dla PKWiU 96.03 – Usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną.

Niemniej jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 7 października 2011 roku wydał interpretację (sygnatura: IPTPP2/443-287/11-4/AW), gdzie wskazał: „należy stwierdzić, że o ile wykonywane przez Wnioskodawcę usługi polegające na:

  • wykonaniu nagrobka zamawianego w związku z pochówkiem na podstawie aktu zgonu,
  • wykonaniu nagrobka zamawianego przez osobę żyjąca powyżej 75 lat,
  • wykonaniu nagrobka zamawianego przez osobę żyjącą, bez względu na wiek,
  • montażu kwatery,
  • wykonaniu kompleksowej usługi, tj.: montażu nagrobka i kwatery,
  • wykonaniu odkrycia i zakrycia istniejącego nagrobka,
  • wykonaniu grobu ziemnego,
  • wykonaniu grobu ziemnego wraz z wykonaniem katakumby,
  • renowacji istniejącego nagrobka,

    – zostały prawidłowo zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 96.03 i są związane z konkretną usługą pogrzebową, to podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 8% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 180 załącznika Nr 3 do ustawy o VAT”.

Interpretacja nie jest precyzyjna, ale wyraźnie dopuszcza związanie wykonania nagrobka z usługami pogrzebowymi.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Konkludując, moim zdaniem zastosowanie ma podstawowa stawka – by podjąć próbę stosowania obniżonej stawki VAT na usługi zakładu kamieniarskiego i jednocześnie zachować bezpieczeństwo podatkowe w możliwie największym stopniu, należałoby uzyskać opinię z Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego, iż wykonywane przez Państwa usługi winny być klasyfikowane o grupowania PKWiU 96.03.

Bez takiej opinii ewentualna kontrola najprawdopodobniej zawsze będzie chciała „przypiąć” Państwu stawkę podstawową. Uzyskanie pozytywnej opinii otwiera ścieżkę do argumentacji, iż mamy do czynienia z usługą pokrewną do usługi pogrzebowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »