Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy fiskus podważy darowizny w rodzinie prowadzące do zamiany nieruchomości?

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-08-22

Dwa lata temu otrzymałem od ojca w darowiźnie działkę rolną, natomiast moja siostra budowlaną (tym samym aktem notarialnym). Siostra nie planuje budowy, ja mam problem z przekwalifikowaniem działki, dlatego chciałbym się z nią zamienić. Wiem, że zamiana stanowi odpłatne zbycie, dlatego notariusz poradził, aby zrobić dwie umowy darowizny: ja darowuję siostrze, siostra darowuje mnie. Czy urząd skarbowy może zakwestionować tego typu darowizny i zażądać zapłaty podatku w związku z tym, że od pierwszej darowizny nie minęło 5 lat? Jeżeli miałbym zapłacić 19-procentowy podatek, to raczej zaniecham zamiany.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

W pierwszej kolejności zaznaczyć należy, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Jak słusznie Pan zauważył, przez odpłatne zbycie nieruchomości rozumie się nie tylko sprzedaż, ale również zamianę.

Potwierdza to m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2015 r. nr IBPBII/2/415-898/14/JG, gdzie zwrócono uwagę, że wprawdzie w przepisach podatkowych nie nawiązuje się bezpośrednio do transakcji zamiany, ale mówi się o odpłatnym zbyciu nieruchomości. Aby dana czynność miała charakter odpłatnej, nie musi jej towarzyszyć przepływ pieniędzy. Forma bezpośredniej wymiany towarów, jaką jest umowa zamiany uregulowana w art. 603 Kodeksu cywilnego (K.c.) – w wyniku której każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy – również stanowi odpłatne zbycie rzeczy. Ekwiwalentem w tym wypadku jest inna rzecz, a nie wartości pieniężne. Zamiana jest więc umową o podobnym charakterze co sprzedaż.

Notariusz doradził Panu, aby zamiast korzystać z umowy zamiany przeprowadzić dwie darowizny, które w świetle prawa stanowią czynności nieopodatkowane (z uwagi na fakt dokonania ich pomiędzy członkami najbliższej rodziny). Pana obawy sprowadzają się do kwestii, czy taka transakcja nie zostanie uznana przez urząd skarbowy za obejście prawa.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Do zagadnienia unikania opodatkowania odnoszą się przepisy Ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 119a ww. ustawy – czynność dokonana przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej, nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny (unikanie opodatkowania). Art. 119c stanowi natomiast, że sposób działania uznaje się za sztuczny, jeżeli na podstawie istniejących okoliczności należy przyjąć, że nie zostałby zastosowany przez podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami innymi niż osiągnięcie korzyści podatkowej sprzecznej z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Z kolei art. 119d stwierdza, że czynność uznaje się za podjętą przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, gdy pozostałe cele ekonomiczne lub gospodarcze czynności, wskazane przez podatnika, należy uznać za mało istotne.

Z powyższych przepisów wynika, że z unikaniem opodatkowania mamy do czynienia, gdy charakter dokonywanych czynności był sztuczny. W mojej ocenie w tym przypadku nie występuje ta przesłanka. Strony nie ukrywają swoich działań, darowizny są faktem, który dodatkowo jest stwierdzony notarialnie. Ponadto żaden przepis nie zabrania dokonywania dwóch darowizn wzajemnych. Obie strony umowy darowizny działają przecież w granicach prawa. Uważam więc, że notariusz słusznie Panu doradził, a urząd skarbowy nie ma podstaw, aby podważyć dokonanie dwóch darowizn jako mających na celu obejście prawa.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT – opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Jak zatem widać, wyłącznie odpłatne zbycie powoduje obowiązek podatkowy. Darowizna jest dokonywana nieodpłatnie, a więc w tym przypadku przepis ten nie znajdzie zastosowania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ulga meldunkowa, czy można z niej jeszcze skorzystać?

W 2008 r. nabyłam udziały w mieszkaniu*, które sprzedałam w 2011 r. Niestety nie zgłosiłam tego do urzędu skarbowego i teraz muszę złożyć...

Usługa wykonana przez płatnika KRUS a rozliczenie z urzędem skarbowym

Jestem płatnikiem KRUS. Dorabiam czasem, układając płytki. Pół roku temu wykonałem usługę, położyłem płytki koledze i wziąłem za to...

Usługi pośrednictwa dla zespołu muzycznego - czy trzeba założyć działalność gospodarczą?

Czy osoba fizyczna, która zawarła umowę agencyjną z zespołem muzycznym, musi założyć działalność gospodarczą, czy może rozliczać uzyskiwane...

Spółka zarejestrowana w Estonii, udziałowcy to Polacy - czy podatki opłacać w Estonii, czy w Polsce?

Spółka zarejestrowana w Estonii, udziałowcy – polscy rezydenci podatkowi. Podstawowa (a praktycznie jedyna) działalność to zawieranie...

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej 2018

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą*. Moja firma świadczy usługi tokarskie, ślusarskie i dodatkowo mam wypożyczalnię przyczepek...

Jak rozliczyć przychód z umowy-zlecenia i najmu mieszkania?

Od kwietnia br. jestem zatrudniona na umowę-zlecenie. Od niedawna zaczęłam wynajmować także mieszkanie. Zdaje sobie sprawę, że wiąże się to...

Sprzedaż działki przed upływem 5 lat od nabycia a konieczność zapłaty podatku

Zamierzam sprzedać działkę przed upływem 5 lat od nabycia. Wiem, że można uniknąć płacenia podatku, przeznaczając pieniądze na własne cele mieszkaniowe,...

Sprzedaż budynku i prawa do wieczystego użytkowania gruntu a podatek

Odziedziczyliśmy budynek handlowy (postawiony na gruncie miejskim przed ok. 35 laty). Prawo do użytkowania wieczystego wygasło po 25 latach, jeszcze za czasów...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »