Autor: Artykuł Partnera
Dziedziczenie to proces, który wiąże się z pewnymi formalnościami prawnymi oraz finansowymi. Jednym z najważniejszych obowiązków, jakie mogą wyniknąć w związku z otrzymaniem spadku, jest zapłata podatku od spadków i darowizn. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każdy spadek jest automatycznie zwolniony z opodatkowania. Co zatem musimy wiedzieć w kwestii spadku i czy powinniśmy przygotować się na zapłatę podatku? Odpowiadamy.
Konieczność zapłaty podatku od spadku powstaje w chwili, gdy dochodzi do prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku bądź w sytuacji, gdy akt poświadczenia dziedziczenia zostanie zarejestrowany u notariusza. W praktyce oznacza to, że niezależnie od tego, czy dziedziczymy na podstawie testamentu, czy zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego, obligatoryjne może być uiszczenie podatku. Co warto podkreślić - obowiązek ten obejmuje nie tylko spadki krajowe, lecz także majątek nabyty od spadkodawców, którzy nie byli obywatelami naszego kraju.
Warto mieć na uwadze to, że istnieją przypadki, w których obowiązek podatkowy może pojawić się już w momencie przyjęcia spadku lub złożenia odpowiedniego oświadczenia. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcemy mieć gwarancję, że nasze sprawy podatkowe są uregulowane w odpowiednim czasie. Brak terminowego zgłoszenia spadku do urzędu skarbowego może wiązać się z bardzo poważnymi reperkusjami finansowymi, dlatego znajomość przepisów prawnych jest niebywale istotna. Jeśli interesują Cię kwestie związane ze sprzedażą mieszkania ze spadku, w tym także aspekty podatkowe z tym związane, zerknij na wpis blogowy: https://smadwokaci.pl/sprzedaz-mieszkania-ze-spadku/.
Dobra wiadomość jest taka, że istnieje naprawdę sporo przypadków, w których podatek od spadku nie musi być płacony. Najważniejszym kryterium, które decyduje o zwolnieniu, jest stopień pokrewieństwa między spadkobiercą a spadkodawcą. Najbliższa rodzina jest zupełnie zwolniona z konieczności płacenia podatku, pod warunkiem że dopełni kilku ważnych formalności. Do grona tego zaliczamy:
Jednym z najważniejszych warunków, za sprawą których usunięty zostanie obowiązek podatkowy, jest zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku bądź zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować utratą zwolnienia i obowiązkiem zapłaty podatku. Dlatego też musimy pamiętać o przestrzeganiu terminów. Oprócz tego warto podkreślić, że w przypadku dalszych krewnych, do których zaliczamy, chociażby wujków, ciotki, czy kuzynów, zwolnienie nie obowiązuje, co oznacza, że są oni zobligowani, aby zapłacić podatek od spadku.
Nawet w sytuacji, kiedy nie przysługuje nam zwolnienie z płacenia podatku, nie zawsze oznacza to, że będziemy musieli go zapłacić. Kluczowym pojęciem jest bowiem popularna kwota wolna od podatku, czyli określona wartość spadku, która nie podlega opodatkowaniu. Wysokość tej kwoty jest zależna od przynależności do jednej z trzech grup podatkowych, które definiują stopień pokrewieństwa zmarłego ze spadkobiercą.
Dla osób należących do pierwszej grupy podatkowej, do której zaliczają się najbliżsi krewni, kwota wolna wynosi dokładnie 36 120 złotych. Osoby z drugiej grupy podatkowej, a więc zstępni rodzeństwa, mają prawo do kwoty wolnej nieznacznie niższej, w wysokości 27 090 złotych. Z kolei osoby należące do trzeciej grupy, a więc wszelkie osoby niespokrewnione, mogą skorzystać z kwoty wolnej wynoszącej zaledwie 5 733 złotych. Warto pamiętać o tym, że jeżeli wartość spadku nie przekracza kwoty wolnej, to nie musimy płacić podatku ani składać zeznania podatkowego. Trzeba natomiast mieć na uwadze, że w przypadku wyższych wartości obligatoryjne jest zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego i uregulowanie podatku, aby nie narazić się na żadne problemy prawne.
Zapytaj prawnika