Autor: Marcin Sądej
Wybrać darowiznę czy testament? Mama jest właścicielką mieszkania kupionego z bonifikatą od gminy w 2010 r., a ja jedyną jej córką i właścicielką 1/2 domu na wsi. Co jest korzystniejsze finansowo, czasowo i papierkowo dla mnie – testament u notariusza czy darowizna? Czy po śmierci mamy (oby żyła jak najdłużej) mogę sprzedać mieszkanie, już moje, bez konsekwencji podatkowych?
Podstawowa różnicy pomiędzy testamentem a darowizną jest taka, że własność nieruchomości w przypadku darowizny przejdzie na Panią od razu, natomiast w przypadku testamentu dopiero po śmierci mamy. Oby dwie czynności są dokonywane u notariusza, choć tańszą opcją jest testament, którego sporządzenie kosztuje ok. 70 zł. Zarówno darowiznę, jak i testament można odwołać.
Ponadto wskazać należy, że zarówno nabycie nieruchomości w drodze darowizny, jak i w drodze spadku jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku nabycie rzeczy po członkach najbliższej rodziny, jeżeli obdarowany złoży w ciągu 6 miesięcy od dnia nabycia informację do urzędu skarbowego na druku SD-Z2. Aczkolwiek w przypadku darowizny nieruchomości zgłoszenia dokonuje notariusz, więc podatnik nie musi składać żadnych dokumentów do US.
Niestety ale szybkie dokonanie sprzedaży mieszkania które nabędzie Pani na własność, może spowodować wystąpienie podatku dochodowego. Jak bowiem stanowi art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy PIT, opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie. Stawka podatku wynosi 19%. W rezultacie jeżeli chce Pani sprzedać mieszkanie bez podatku, należy odczekać 5 lat od roku, w którym nieruchomość Pani otrzymała.
Inną możliwością uniknięcia podatku jest skorzystanie ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem zwalania się od podatku przychód ze sprzedaży, jeżeli kwota uzyskana ze sprzedaży zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe. Przez własne cele mieszkaniowe rozumie się zakup innej nieruchomości, remont nieruchomości, spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przed sprzedażą. Ważne jest, aby w tej nieruchomości, na którą poniesiono wydatki, faktycznie zamieszkiwać. W rezultacie nie można przychodu przeznaczyć na zaspokojenie czyichś celów mieszkaniowych. Wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe musi nastąpić w ciągu 2 lat, licząc od końca roku, w którym dokonała się sprzedaż nieruchomości.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika