Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezgłoszenie odziedziczonego wkładu mieszkaniowego do US

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-09-28

W 2006 r. odziedziczyłam w spadku po mamie 1/2 wkładu mieszkaniowego mieszkania, w którym zamieszkuję wraz z dziećmi. Drugą część odziedziczył mój brat. Po dziś dzień nie zgłosiłam tego faktu do urzędu skarbowego. Przez te lata prowadziłam rozmowy z bratem, aby swoją część przepisał na mnie. Dopiero teraz zgodził się przekazać mi w darowiźnie swoją część wkładu. Proszę o podpowiedź, jak to teraz załatwić. Jakie mogę ponieść konsekwencje niezgłoszenie odziedziczonego wkładu mieszkaniowego do US?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

W pierwszej kolejności wskazać należy, że nabycie spadku i darowizna to dwie odrębne czynności prawne, które podlegają osobnemu zgłoszeniu. Czynność nabycia spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zgłoszenia nabycia spadku do urzędu skarbowego dokonać należy po wydaniu aktu poświadczenia dziedziczenia lub po uprawomocnieniu się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Sam fakt śmierci nie rodzi obowiązku podatkowego. W swoim opisie nie wskazała Pani, czy został wydany powyższy dokument. Jeżeli nie, proszę się postarać o taki dokument. Dopiero od momentu jego uzyskania zaczyna biec termin na złożenie zgłoszenia nabycia spadku. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu lub po wydaniu aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza w ciągu miesiąca powinna Pani złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego druk SD-3.

Co prawda, w ustawie o podatku od spadków i darowizn przewidziano całkowite zwolnienie od podatku w przypadku nabycia spadku od członka najbliższej rodziny, jednakże zwolnienie to obejmuje wyłącznie nabycie spadku, które miało miejsce od 1 stycznia 2007 r. Z uwagi na fakt, iż spadek nabyła Pani po zmarłej mamie w 2006 r., niestety zwolnienie nie przysługuje.

Na podstawie druku SD-3 organ podatkowy wyda decyzję w sprawie wysokości zobowiązania podatkowego. Możliwe jest jednak zastosowanie w tym przypadku zwolnienia, o którym mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z tym przepisem w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie, m.in. w drodze dziedziczenia przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki (określone w ust. 2 ww. artykułu):

„1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4 (czyli np. mają polskie obywatelstwo);

2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

3) nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

5) będą zamieszkiwać, będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,

b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Dodatkowo na pewno dobrą wiadomością dla Pani jest fakt, że pomimo niezgłoszenia spadku nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Wynika to z tego, że w podatku od spadku urząd skarbowy wydaje decyzję podatkową z terminem płatności w ciągu 14 dni od momentu odbioru decyzji przez podatnika. Dopiero w przypadku niezapłacenia podatku w ciągu tychże 14 dni zaczyna się okres naliczania odsetek za zwłokę.

Czynność darowizny części mieszkania jest odrębną czynnością prawną, która podlega osobnemu zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Z uwagi na fakt, iż przedmiotem darowizny jest nieruchomość, czynności tej należy dokonać u notariusza. W przypadku gdy darowizna następuje pomiędzy członkami najbliższej rodziny darowizna jest zgłoszona od podatku. Zgłoszenia do US nie dokonuje jednak podatnik lecz notariusz, który w tym przypadku działa jako płatnik. Nie zmienia to jednak faktu, że samo nabycie spadku po zmarłej mamie podlega osobnemu zgłoszeniu do US.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprzedaż działek nabytych w wyniku podziału spadku a podatek dochodowy, VAT

Od 2001 r. mój brat, jego żona, ja i mój mąż razem do spółki posiadaliśmy ziemię po tacie. W 2016 r. całość została podzielona na 2 części...

Podatek od spadku dla I, czy dla III grupy?

Dwoje Polaków zawarło ślub w Danii. Po niedługim czasie małżeństwo wróciło do Polski. W Polsce aktu małżeństwa nie umiejscowili. Ślub zawarty...

Darowizna od małżonków, którzy mają wspólnotę majątkową

Mam pytanie dotyczące darowizny od małżonków, którzy mają wspólnotę majątkową. Darowizna ma być przekazana dla jednej osoby. Czy limit od takiej...

Darowizna pieniężna od ojca i macochy, czy zwolniona z podatku?

Mam z żoną wspólność majątkową. Żona nie jest matką mojej córki. Czy darowizna pieniężna dla córki od nas obojga, czyli od ojca i macochy,...

Formularz SD-3 po terminie

Mój brat zmarł 10 lat temu. Prowadzone jest postępowanie spadkowe. Wiem, że będę musiał złożyć formularz SD-3 w ciągu 30 dni. Co się stanie, jeśli...

Co jest korzystniejsze finansowo - darowizna czy testament?

Wybrać darowiznę czy testament? Mama jest właścicielką mieszkania kupionego z bonifikatą od gminy w 2010 r., a ja jedyną jej córką...

Darowizna pieniędzy od dziadków

Mam pytanie dotyczące darowizny od dziadków. Otóż, dwóch dziadków i babcia, czyli trzech darczyńców wpłacało na konto wnuka środki pieniężne od...

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Moja sprawa dotyczy ulga mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. W roku 2015 zmarła moja mama. Jesienią tego samego roku otworzyliśmy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »