Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nie zapłaciłem podatku od sprzedaży nieruchomości

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-06-12

W 2009 r. otrzymałem w spadku po mamie nieruchomość, którą w 2011 r. sprzedałem. Rok temu urząd skarbowy zaczął wysyłać do mnie pisma, że nie zapłaciłem podatku od sprzedaży nieruchomości. Nadal otrzymuję jakieś pisma, ale ich nie odbieram, bo mieszkam za granicą. Czy sprawa nie jest już przedawniona? Czy ten podatek będę musiał jednak zapłacić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Pana pytanie dotyczy de facto płatności podatku dochodowego od osób fizycznych. Postaram się wyjaśnić Panu tę kwestię.

Otóż, zgodnie z treścią art. 10 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Tak więc w przypadku nieruchomości odziedziczonej i późniejszej jej sprzedaży przed upływem pięciu lat powstaje obowiązek zapłaty podatku.

Jak mówi przepis termin ten nie jest liczony od danego dnia, ale od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło – akurat w tym przypadku nabycie spadku. Data nabycia spadku to co do zasady data śmierci Pana mamy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Załóżmy, że jest to 2009 rok, jak Pan podał, termin 5-letni upłynąłby dopiero z końcem 2014 roku i dopiero w 2015 roku mógłby Pan sprzedać nieruchomość bez podatku. Ponieważ sprzedał Pan ją po 2 latach to niestety, ale powstał obowiązek podatkowy. Powinien Pan zapłacić 19% uzyskanej ze sprzedaży kwoty.

Jeżeli chodzi o przedawnienie podatku to on przedawnia się także z upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Pan sprzedał nieruchomość w 2011 roku, a więc podatek z tego tytułu miał Pan obowiązek wykazać i zapłacić do końca kwietnia 2012 roku. Dochód ze sprzedaży nieruchomości powinien Pan wykazać w PIT-39.

Przytoczę Panu jeszcze art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej: „zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku”.

Natomiast odpowiadając na pytanie, czy będzie Pan musiał zapłacić ten podatek odpowiem, że jeśli za kwotę ze sprzedaży nie kupił Pan np. nowego mieszkania w terminie 2 lat, nie wydał tych środków na remont mieszkania, czy inny cel mieszkaniowy to będzie się Pan prawdopodobnie musiał liczyć z obowiązkiem zapłaty podatku, jeżeli przed okresem przedawnienia zostanie wydana decyzja i skutecznie zostanie wszczęta egzekucja.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sprzedaż akcji pracowniczych otrzymanych w darowiźnie a podatek

W ciągu ostatniego roku sprzedałam akcje pracownicze, które otrzymałam jako darowiznę od mamy. Z tytułu sprzedaży akcji powinnam zapłacić podatek...

Kupno nieruchomości na firmę czy prywatnie, co bardziej korzystne?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, zamierzam zakupić nieruchomość (45 arów) zabudowaną domem jednorodzinnym w celu wybudowania na niej...

Przejście na ryczałt ewidencjonowany

Stoję przed wyborem formy opodatkowania na 2017 rok. Prowadzę firmę – działalność jednoosobowa – od 22 lat. Do tej pory rozliczam podatki na...

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny a podatek

W tym roku latem otrzymałam od ubezpieczyciela odszkodowanie, o które walczyłem 5 lat, w wysokości 20 tys. złotych. Był to wypadek komunikacyjny....

Kto płaci podatek od wynajmu mieszkania żony?

Mamy z żoną intercyzę, każde z nas posiada własne mieszkanie. Żona zamieszkuje ze mną w moim lokalu, swój wynajmuje. Kto płaci podatek od...

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność a obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą

W 2001 r. nabyłem prawo wieczystego użytkowania działki budowlanej. W 2014 r. zakończyłem budowę domu i po miesiącu przekształciłem działkę...

Odliczenie od podatku niezapłaconej składki

Prowadziłem działalność gospodarczą jako dodatek do normalnej pracy na etacie. Mając totalnie nieregularne dochody, udało mi się coś nawywijać...

Po jakim okresie będziemy zwolnieni z podatku od sprzedaży mieszkania?

Proszę o dokładne wyjaśnienie odnośnie podatku od sprzedaży mieszkania. W 2013 r. zmarła moja mama. Pozostało po niej mieszkanie do podziału na...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »