Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

PIT osoby ubezwłasnowolnionej

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-03-11

Jestem od lutego 2014 r. opiekunem prawnym osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, która otrzymuje rentę i w 2013 miała dochód ze sprzedaży działki. Czy i kto powinien złożyć zeznanie podatkowe? Przyznam, że nie zrobiłam tego, bo w obowiązkach nie znalazłam takiej informacji.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Osoba taka, w opisanym przypadku, zatem nie ma w ogóle zdolności do czynności prawnych i musi za nią działać opiekun. Opiekun obowiązany jest wykonywać swe czynności z należytą starannością, jak tego wymaga dobro pozostającego pod opieką i interes społeczny, a sprawuje on pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką. Tym samym to opiekun winien złożyć zeznanie i do składanego zeznania załączyć odpis orzeczenia sądu o ustanowieniu opiekuna. Teraz, po terminie (PIT-39 z rozliczeniem przychodu ze zbycia nieruchomości, jeśli przychód podlegający opodatkowaniu powstał, należało złożyć do końca kwietnia) opiekun winien dołączyć również czynny żal do rozliczenia złożonego po terminie, by wyłączyć możliwość pojawienia się konsekwencji karno-skarbowych. O czynnym żalu dowie się Pani więcej tu: http://www.eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html. Obowiązek rozliczenia przez opiekuna nie powstaje jedynie w sytuacji, gdy ubezwłasnowolniony zostaje rozliczony za pośrednictwem płatnika i osiągał dochód z jednego źródła.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »