Autor: Aleksander Słysz
Jestem od lutego 2014 r. opiekunem prawnym osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, która otrzymuje rentę i w 2013 miała dochód ze sprzedaży działki. Czy i kto powinien złożyć zeznanie podatkowe? Przyznam, że nie zrobiłam tego, bo w obowiązkach nie znalazłam takiej informacji.
Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Osoba taka, w opisanym przypadku, zatem nie ma w ogóle zdolności do czynności prawnych i musi za nią działać opiekun. Opiekun obowiązany jest wykonywać swe czynności z należytą starannością, jak tego wymaga dobro pozostającego pod opieką i interes społeczny, a sprawuje on pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką.
Tym samym to opiekun winien złożyć zeznanie i do składanego zeznania załączyć odpis orzeczenia sądu o ustanowieniu opiekuna. Teraz, po terminie (PIT-39 z rozliczeniem przychodu ze zbycia nieruchomości, jeśli przychód podlegający opodatkowaniu powstał, należało złożyć do końca kwietnia) opiekun winien dołączyć również czynny żal do rozliczenia złożonego po terminie, by wyłączyć możliwość pojawienia się konsekwencji karno-skarbowych. O czynnym żalu dowie się Pani więcej tu: http://www.eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html. Obowiązek rozliczenia przez opiekuna nie powstaje jedynie w sytuacji, gdy ubezwłasnowolniony zostaje rozliczony za pośrednictwem płatnika i osiągał dochód z jednego źródła.
Opiekun prawny osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego w jej imieniu, jeśli ta osiąga dochody podlegające opodatkowaniu. Należy dołączyć odpis orzeczenia sądu o ustanowieniu opiekuna oraz, w przypadku opóźnienia, czynny żal, aby uniknąć konsekwencji karno-skarbowych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dochody ubezwłasnowolnionego są rozliczane przez płatnika i pochodzą z jednego źródła.
Potrzebujesz pomocy w złożeniu zeznania podatkowego lub napisaniu pisma urzędowego? Skorzystaj z naszych profesjonalnych porad prawnych online, aby uzyskać wsparcie w każdej sytuacji prawnej! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika