Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dzierżawa gruntów na cele rolnicze zwolniona z podatku VAT i PIT

Marcin Sądej • Opublikowane: 2020-02-14

Jestem rolnikiem, czynnym płatnikiem VAT. Otrzymałem interesującą propozycję od pewnej firmy, która zajmuje się badaniami na zasiewach. Są zainteresowani wydzierżawieniem ode mnie hektara gruntu rolnego i na tej ziemi zamierzają prowadzić badania środków ochrony roślin. Jestem bardzo zainteresowany ich propozycją, ale mam wątpliwości związane z opodatkowaniem. Jak w mojej sytuacji będzie się kształtował obowiązek w podatku dochodowym i w podatku VAT? Proszę o wyjaśnienie: jeśli wydzierżawię grunt rolny tej firmie, a oni będą prowadzili na nim badania środków ochrony roślin, czy po mojej stronie jako wydzierżawiającego wystąpi obowiązek w podatku VAT? Jeżeli tak, to z jaką stawką? Czy wystąpi po mojej stronie obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dzierżawa gruntów na cele rolnicze zwolniona z podatku VAT i PIT

Przedstawioną kwestię należy rozpatrzyć na gruncie podatku VAT oraz podatku dochodowego.

Działalność rolnicza a podatek VAT

W świetle podatku VAT za działalność gospodarczą uważa się również działalność rolniczą (art. 15 ust. 2 ustawy VAT). Oznacza to, że co do zasady wykonywanie działalności rolniczej wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku VAT należnego.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w przedstawionym przez Pana przypadku podatek VAT nie wystąpi. Bowiem zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień – zwalnia się z podatku VAT dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze.

Podatek dochodowy a dzierżawa gruntów rolnych

W zakresie natomiast podatku dochodowego wskazać należy na art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej.

W rezultacie, jeżeli przedmiotem dzierżawy są grunty rolne wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, to w związku z tym, że grunty te wydzierżawiane są na cele rolnicze – uzyskiwane wynagrodzenie tytułem czynszu dzierżawnego nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisu sprawy wynika, że dzierżawca na gruncie będzie prowadził badania na zasiewach (zastosowanie środków ochrony roślin). Świadczy to o tym, iż nadal mamy do czynienia z działalnością rolniczą, która korzysta zarówno ze zwolnienia z VAT, jak i PIT.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy od zakupu nieruchomości pod wynajem mogę odliczyć VAT?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałbym się dowiedzieć, czy od zakupu nieruchomości pod wynajem mogę odliczyć VAT?

 

Limit zwolnienia z VAT a przychody z prywatnego najmu

Prowadzę sprzedaż artykułów używanych i korzystam ze zwolnienia z VAT. Od 5 miesięcy prywatnie wynajmuję swoje mieszkanie pewnej rodzinie. Czy mój...

 

Poszerzenie działalności o zakup i sprzedaż nieruchomości a rozliczenie VAT

Poszerzenie działalności o zakup i sprzedaż nieruchomości a rozliczenie VAT

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem płatnikiem VAT-u. Jest to głównie transport drogowy towarów. Poszerzyłem działalność o zakup...

Odliczenie kosztów poniesionych przed założeniem działalności

Odliczenie kosztów poniesionych przed założeniem działalności

Rozpocząłem prowadzenie działalności dwa miesiące temu. Następnie zarejestrowałem się jako czynny podatnik VAT. Naturalnie ponosiłem spore koszty przed...

Pośrednictwo w sprzedaży produktów od chińskiego producenta

Pośrednictwo w sprzedaży produktów od chińskiego producenta

Współpracuję z chińskim producentem, kupując od niego od czasu do czasu wyroby, które następnie sprzedaję w Polsce. Ostatnio producent ten...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »