Dzierżawa gruntów na cele rolnicze zwolniona z podatku VAT i PIT

Autor: Marcin Sądej

Jestem rolnikiem, czynnym płatnikiem VAT. Otrzymałem interesującą propozycję od pewnej firmy, która zajmuje się badaniami na zasiewach. Są zainteresowani wydzierżawieniem ode mnie hektara gruntu rolnego i na tej ziemi zamierzają prowadzić badania środków ochrony roślin. Jestem bardzo zainteresowany ich propozycją, ale mam wątpliwości związane z opodatkowaniem. Jak w mojej sytuacji będzie się kształtował obowiązek w podatku dochodowym i w podatku VAT? Proszę o wyjaśnienie: jeśli wydzierżawię grunt rolny tej firmie, a oni będą prowadzili na nim badania środków ochrony roślin, czy po mojej stronie jako wydzierżawiającego wystąpi obowiązek w podatku VAT? Jeżeli tak, to z jaką stawką? Czy wystąpi po mojej stronie obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dzierżawa gruntów na cele rolnicze zwolniona z podatku VAT i PIT

Przedstawioną kwestię należy rozpatrzyć na gruncie podatku VAT oraz podatku dochodowego.

Działalność rolnicza a podatek VAT

W świetle podatku VAT za działalność gospodarczą uważa się również działalność rolniczą (art. 15 ust. 2 ustawy VAT). Oznacza to, że co do zasady wykonywanie działalności rolniczej wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku VAT należnego.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w przedstawionym przez Pana przypadku podatek VAT nie wystąpi. Bowiem zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień – zwalnia się z podatku VAT dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze.

Podatek dochodowy a dzierżawa gruntów rolnych

W zakresie natomiast podatku dochodowego wskazać należy na art. 2 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej.

W rezultacie, jeżeli przedmiotem dzierżawy są grunty rolne wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, to w związku z tym, że grunty te wydzierżawiane są na cele rolnicze – uzyskiwane wynagrodzenie tytułem czynszu dzierżawnego nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisu sprawy wynika, że dzierżawca na gruncie będzie prowadził badania na zasiewach (zastosowanie środków ochrony roślin). Świadczy to o tym, iż nadal mamy do czynienia z działalnością rolniczą, która korzysta zarówno ze zwolnienia z VAT, jak i PIT.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »